Energetika Nazirliyində Səudiyyə Ərəbistanı rəsmisi ilə görüş olub
Energetika naziri Pərviz Şahbazov Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının Milli Şirkətlərin Təşviqi Proqramının baş direktoru Bədr Əl Bədr ilə görüşüb.
“Report” bu barədə nazirliyə istinadən xəbər verir.
Məlumata görə, görüşdə ölkəmizin enerji sektorunda mövcud və gələcək investisiya imkanlarına dair fikir mübadiləsi aparılıb.
Görüş Səudiyyə Ərəbistanın İnvestisiya Nazirliyinin, İnvestisiya İdarəsinin və Milli Şirkətlərin Təşviqi Proqramının nümayəndələrindən ibarət heyətlə geniş formatda davam etdirilib. Energetika nazirinin müavini Kamal Abbasovun iştirakı ilə keçirilən görüşdə Azərbaycanın neft-qaz yataqları, qlobal əhəmiyyətli enerji nəqli layihələri, “yaşıl enerji” potensialı, sahəyə özəl investisiyaların cəlbi məqsədi ilə hərracların keçirilməsi, habelə digər strateji hədəflər və planlar haqqında məlumat verilib. Həm neft və qaz layihələri üzrə, həm də bərpa olunan enerji, o cümlədən dənizdə külək enerjisi və su üzərində quraşdırılan günəş enerjisi layihələri üzrə investisiya əsaslı əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edilib.

В Министерстве энергетики состоялась встреча с представителем Саудовской Аравии
Министр энергетики Пярвиз Шахбазов встретился с генеральным директором Программы поощрения национальных компаний Королевства Саудовская Аравия Бадром Аль-Бадром.
Об этом сообщает Report со ссылкой на Министерство.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями о текущих и будущих инвестиционных возможностях в энергетическом секторе нашей страны.
Встреча продолжилась в расширенном формате с участием представителей Министерства инвестиций, инвестиционного управления Саудовской Аравии и программы поощрения национальных компаний. На встрече с участием заместителя министра энергетики Камала Аббасова была представлена информация о нефтегазовых месторождениях Азербайджана, проектах по транспортировке энергоресурсов глобального значения, потенциале “зеленой энергии”, проведении аукционов с целью привлечения частных инвестиций в отрасль, а также о других стратегических целях и планах. Были обсуждены вопросы инвестиционного сотрудничества как по нефтегазовым проектам, так и по проектам возобновляемых источников энергии.