Energetika Nazirliyində Səudiyyə Ərəbistanı rəsmisi ilə görüş olub
Energetika naziri Pərviz Şahbazov Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının Milli Şirkətlərin Təşviqi Proqramının baş direktoru Bədr Əl Bədr ilə görüşüb.
“Report” bu barədə nazirliyə istinadən xəbər verir.
Məlumata görə, görüşdə ölkəmizin enerji sektorunda mövcud və gələcək investisiya imkanlarına dair fikir mübadiləsi aparılıb.
Görüş Səudiyyə Ərəbistanın İnvestisiya Nazirliyinin, İnvestisiya İdarəsinin və Milli Şirkətlərin Təşviqi Proqramının nümayəndələrindən ibarət heyətlə geniş formatda davam etdirilib. Energetika nazirinin müavini Kamal Abbasovun iştirakı ilə keçirilən görüşdə Azərbaycanın neft-qaz yataqları, qlobal əhəmiyyətli enerji nəqli layihələri, “yaşıl enerji” potensialı, sahəyə özəl investisiyaların cəlbi məqsədi ilə hərracların keçirilməsi, habelə digər strateji hədəflər və planlar haqqında məlumat verilib. Həm neft və qaz layihələri üzrə, həm də bərpa olunan enerji, o cümlədən dənizdə külək enerjisi və su üzərində quraşdırılan günəş enerjisi layihələri üzrə investisiya əsaslı əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edilib.

Minister of Energy Parviz Shahbazov met with the Director-General of the National Companies Promotion Program of the Kingdom of Saudi Arabia, Badr Al Badr.
According to Report, the sides exchanged views on current and future investment opportunities in Azerbaijan’s energy sector.
The meeting continued in a wide format with a delegation from the Ministry of Investment of Saudi Arabia, the Investment Department, and the National Companies Promotion Program. Deputy Energy Minister Kamal Abbasov also attended the meeting. Information was provided on Azerbaijan’s oil and gas fields, global energy transportation projects, “green energy” potential, auctions to attract private investment in the area, as well as other strategic goals and plans. The meeting discussed investment-based cooperation issues on both oil and gas projects, as well as renewable energy, including offshore wind and hydropower projects.