“Enerji keçidinin sürəti və miqyası arzuolunan səviyyədə deyil”
İlk növbədə bildirim ki, Bakı Enerji Həftəsində ilk dəfə deyil ki, iştirak edirəm. Düşünürəm ki, bu format hökumət nümayəndələri və özəl sektorun maraqlı tərəfləri ilə görüşməyə və ünsiyyətdə olmağa imkan verir. Buna görə də, burada 2 gün vaxt keçirməklə həm əsas nailiyyətləri təqdim etməyə, həm də başqalarını dinləməyə və öyrənməyə, habelə vaxtdan səmərəli istifadə etməyə şərait yaradan ikitərəfli görüşlər keçirməyə dəyər. Beləliklə, regionda bu cür konfransların və Forumun keçirilməsi xüsusilə aktualdır.
Enerji keçidi artıq baş verir və inkişaf edir, lakin onun sürəti və miqyası Paris Sazişinin məqsədlərinə nail olmaq üçün tələb olunan səviyyədə deyil. Demək olar ki, hər yerdə çatdırmaq istədiyim əsas ismarış bundan ibarətdir.
Bu Forumun əhəmiyyəti ondan ibarətdir ki, onun sayəsində BƏƏ ilə 1 GVt gücündə bərpa olunan enerji istehsalı üzrə yeni müqavilənin imzalanması, həmçinin Azərbaycan hökumətinin enerji sistemində bərpa olunan mənbələrinin payını artırmaq üçün qarşıya qoyduğu hədəflər barədə öyrəndik. Beləliklə, bu tədbir insanların yeni öhdəliklərlə çıxış etməsi baxımından yaxşı fürsətdir. Bu, xüsusilə də COP29-a sədrlik edəcək Azərbaycan üçün əhəmiyyətlidir. Hesab edirəm ki, onların da bərpa olunan enerji istiqamətində daha sürətli irəliləmək niyyətini ifadə etmələri vacibdir.
Bu cür forumlar istər-istəməz öz töhfəsini verir – biz yeni təcrübəyə əsaslanaraq tempi saxlamalı və yolumuza davam etməliyik. Ötənilki Forum çox yaxşı səviyyədə keçdi, builki tədbir isə xüsusidir. Bu, bir-birini dinləmək və əməkdaşlıq yollarını tapmaq üçün təkcə iclas otaqlarında deyil, həm də onlardan kənarda ikitərəfli görüşlər zamanı fikir mübadiləsi aparmaq baxımından yaxşı fürsətdir.

Energy transition is progressing but not at the needed speed and scale
First of all, it is not the first that I come here for the Energy Week. I think it is a format that may give you the possibility to meet and engage with government representatives and private sector stakeholders, so, it is worth to spend two days here, present your highlights, but also listen to others and learn, get a chance to hold bilateral meetings which will also make efficient use of the time. So, this kind of conferences and this Forum in this region in particular is particularly relevant.
Regarding the key message I delivered in my speech, the energy transition is already in place and is progressing but not at the speed and the scale that is needed to be current with the achievement of Paris Agreement goals. That is the main message that I am sending almost everywhere.
This Forum is important because we have learned about this new contract on renewables with UAE – 1 gigawatt (1GW) of clean energy – and we have also learned the targets that the government has for increasing the share of renewables in the energy system. So, this event is a good occasion for people to come up with new commitments and especially for Azerbaijan because it is going to chair COP29. I think, it is important that they also show the clear intention to go faster towards renewables.
Such forums inevitably make a contribution – we have to keep the momentum, to keep going on, leaning from new experience. Last year’s Forum was very good, this year’s event is special for this announcement. It is a good occasion for having an exchange not only in meeting rooms, but also outside it with bilateral meetings as a way to listen to each other and find ways to cooperate.