“Enerji keçidinin sürəti və miqyası arzuolunan səviyyədə deyil”
İlk növbədə bildirim ki, Bakı Enerji Həftəsində ilk dəfə deyil ki, iştirak edirəm. Düşünürəm ki, bu format hökumət nümayəndələri və özəl sektorun maraqlı tərəfləri ilə görüşməyə və ünsiyyətdə olmağa imkan verir. Buna görə də, burada 2 gün vaxt keçirməklə həm əsas nailiyyətləri təqdim etməyə, həm də başqalarını dinləməyə və öyrənməyə, habelə vaxtdan səmərəli istifadə etməyə şərait yaradan ikitərəfli görüşlər keçirməyə dəyər. Beləliklə, regionda bu cür konfransların və Forumun keçirilməsi xüsusilə aktualdır.
Enerji keçidi artıq baş verir və inkişaf edir, lakin onun sürəti və miqyası Paris Sazişinin məqsədlərinə nail olmaq üçün tələb olunan səviyyədə deyil. Demək olar ki, hər yerdə çatdırmaq istədiyim əsas ismarış bundan ibarətdir.
Bu Forumun əhəmiyyəti ondan ibarətdir ki, onun sayəsində BƏƏ ilə 1 GVt gücündə bərpa olunan enerji istehsalı üzrə yeni müqavilənin imzalanması, həmçinin Azərbaycan hökumətinin enerji sistemində bərpa olunan mənbələrinin payını artırmaq üçün qarşıya qoyduğu hədəflər barədə öyrəndik. Beləliklə, bu tədbir insanların yeni öhdəliklərlə çıxış etməsi baxımından yaxşı fürsətdir. Bu, xüsusilə də COP29-a sədrlik edəcək Azərbaycan üçün əhəmiyyətlidir. Hesab edirəm ki, onların da bərpa olunan enerji istiqamətində daha sürətli irəliləmək niyyətini ifadə etmələri vacibdir.
Bu cür forumlar istər-istəməz öz töhfəsini verir – biz yeni təcrübəyə əsaslanaraq tempi saxlamalı və yolumuza davam etməliyik. Ötənilki Forum çox yaxşı səviyyədə keçdi, builki tədbir isə xüsusidir. Bu, bir-birini dinləmək və əməkdaşlıq yollarını tapmaq üçün təkcə iclas otaqlarında deyil, həm də onlardan kənarda ikitərəfli görüşlər zamanı fikir mübadiləsi aparmaq baxımından yaxşı fürsətdir.

Энергетический переход прогрессирует, но не с нужными скоростью и масштабом
Начнём с того, что я не впервые приезжаю сюда для участия в Энергетической неделе. Думаю, что это – формат, который может дать вам возможность встретиться и найти точки соприкосновения с представителями правительства и игроками частного сектора, поэтому, стоит провести здесь два дня, представить свои главные идеи, но также и выслушать других и учиться, воспользоваться шансом проведения двусторонних встреч, которые обеспечат эффективное времяпровождение. Итак, конференции такого рода и, в частности, этот Форум в данном регионе особенно актуальны.
Что касается ключевого послания в произнесённой мною речи, то он таков, что энергетический переход уже существует и идёт вперёд, но не с такими скоростью и масштабом, которые нужны, чтобы не отставать от достижения целей Парижского соглашения. Вот основное послание, которое я отправляю всем и почти везде.
Этот Форум важен, поскольку мы узнали об этом новом контракте по возобновляемым источникам с ОАЭ – 1 гигаватт (1 ГВт) чистой энергии – и мы также узнали про поставленные правительством цели повышения доли возобновляемых источников в энергетической системе. Так что, это мероприятие – хорошая возможность людям очертить новые обязательства и это особенно верно для Азербайджана, так как он будет председательствовать над COP29. Думаю, важно, чтобы они тоже продемонстрировали чёткое намерение быстрее продвигаться по направлению к возобновляемым источникам. Такие форумы неизбежно делают свой вклад – нам нужно поддерживать темп, продолжать работу с опорой на новый опыт. Прошлогодний Форум был очень хорош, а мероприятие в этом году особенное по причине этого заявления. Это – хорошая возможность обменяться мнениями и взглядами не только в конференц-залах, но и вне их, на двусторонних встречах, это – способ выслушать друг друга и найти методы сотрудничества.