Forum demək olar ki, bütün dünyanı bir araya gətirib!
Bakı Enerji Forumu qlobal enerji sahəsində ən mühüm tədbirlərdən biridir. Forumun gündəliyində yer alan aktual məsələlər, müzakirə olunan problemlər və neft-qaz sənayesi ilə əlaqəli sahələrin inkişaf yolları bu tədbirin beynəlxalq miqyasda nə qədər əhəmiyyətli olduğunu bir daha sübut edir.
Mövcud qlobal vəziyyət fonunda enerji təhlükəsizliyi məsələləri xüsusilə ön plana çıxır. Ukrayna və Moldova kimi ölkələrin Avropa İttifaqının enerji sisteminə inteqrasiyası, eləcə də bu ölkələrin potensial imkanlarının Avropanın enerji maraqları naminə istifadəsi əsas müzakirə mövzularındandır. Forumda iştirak edən ölkələrin siyahısına nəzər yetirsək, burada demək olar ki, Avropa, Asiya, Afrika və Sakit okean hövzəsi ölkələri daxil olmaqla bütün dünya təmsil olunur. Bu il keçirilən konfransı tam əminliklə qlobal səviyyəli sərgi adlandırmaq olar.
Bu il həm “Caspian Oil&Gas” sərgisi, həm də konfrans özünün 30 illik yubileyini qeyd edir. Mən bu tədbirlərin iyirmi beşdən çoxuna qatılmışam və hər iki platformanın necə formalaşıb inkişaf etdiyinin canlı şahidiyəm. Dəyişikliklər inanılmaz dərəcədə böyükdür — həm keçirildiyi məkanlar baxımından, həm də bu forumların bugünkü səviyyəyə çatması baxımından.
Hazırda Forumun diqqət mərkəzində artıq yalnız region yox, bütün dünya dayanır. Son otuz ildə Azərbaycanın iqtisadi və strateji əhəmiyyətinin artması ilə yanaşı, sərgi və konfransın əhatə dairəsi və təsir gücü də əhəmiyyətli dərəcədə genişlənib və inkişaf edib.

The Forum Brings Together Nearly the Entire Planet!
The Baku Energy Forum is one of the most significant events in the global energy sector. The relevance of its agenda, the pressing issues discussed, and the strategies for the development of the oil and gas industry and related sectors all serve as powerful testimony to its importance.
Given the current global situation, energy security has taken center stage—particularly for countries like Ukraine and Moldova, their integration into the European Union’s energy system, and the potential of these nations to contribute to the broader European energy framework. If you look at the list of participating countries at this year’s Forum, it is clear that nearly the entire world is represented—Europe, Asia, Africa, and the Pacific region. Without a doubt, this year’s conference can be described as truly global.
This year, both the Caspian Oil & Gas Exhibition and the Conference mark their 30th anniversaries. I’ve attended more than twenty-five of these events, and I’ve witnessed firsthand how both have taken shape and evolved over the years. The transformation has been tremendous—from the venues that hosted them to what these platforms have grown into today.
Today, the Forum’s focus is truly global. As Azerbaijan’s economic and strategic importance has steadily grown over the past three decades, the exhibition and conference have also expanded and matured in scope and significance.