Forum demək olar ki, bütün dünyanı bir araya gətirib!
Bakı Enerji Forumu qlobal enerji sahəsində ən mühüm tədbirlərdən biridir. Forumun gündəliyində yer alan aktual məsələlər, müzakirə olunan problemlər və neft-qaz sənayesi ilə əlaqəli sahələrin inkişaf yolları bu tədbirin beynəlxalq miqyasda nə qədər əhəmiyyətli olduğunu bir daha sübut edir.
Mövcud qlobal vəziyyət fonunda enerji təhlükəsizliyi məsələləri xüsusilə ön plana çıxır. Ukrayna və Moldova kimi ölkələrin Avropa İttifaqının enerji sisteminə inteqrasiyası, eləcə də bu ölkələrin potensial imkanlarının Avropanın enerji maraqları naminə istifadəsi əsas müzakirə mövzularındandır. Forumda iştirak edən ölkələrin siyahısına nəzər yetirsək, burada demək olar ki, Avropa, Asiya, Afrika və Sakit okean hövzəsi ölkələri daxil olmaqla bütün dünya təmsil olunur. Bu il keçirilən konfransı tam əminliklə qlobal səviyyəli sərgi adlandırmaq olar.
Bu il həm “Caspian Oil&Gas” sərgisi, həm də konfrans özünün 30 illik yubileyini qeyd edir. Mən bu tədbirlərin iyirmi beşdən çoxuna qatılmışam və hər iki platformanın necə formalaşıb inkişaf etdiyinin canlı şahidiyəm. Dəyişikliklər inanılmaz dərəcədə böyükdür — həm keçirildiyi məkanlar baxımından, həm də bu forumların bugünkü səviyyəyə çatması baxımından.
Hazırda Forumun diqqət mərkəzində artıq yalnız region yox, bütün dünya dayanır. Son otuz ildə Azərbaycanın iqtisadi və strateji əhəmiyyətinin artması ilə yanaşı, sərgi və konfransın əhatə dairəsi və təsir gücü də əhəmiyyətli dərəcədə genişlənib və inkişaf edib.

Форум представлен практически всей планетой!
Бакинский Энергетический Форум – важнейшее мероприятие в энергетической сфере всего мира. Подтверждением этому являются весьма актуальные вопросы повестки Форума, обсуждаемые на нем проблемы, пути развития нефтегазовой отрасли и смежных с ней отраслей.
В связи со сложившейся в мире ситуацией вопросы энергетической безопасности, в частности, таких стран, как Украина и Молдова, их интеграция в энергетическую систему Евросоюза, использование возможностей самих этих стран для последующего применения на пользу европейских стран. Если посмотреть на список стран-участниц Форума, то можно увидеть, что здесь представлен практически весь мир – страны Европы, Азии, Африки, Тихоокеанского бассейна. Конференцию этого года с полной уверенностью можно назвать глобальной.
В этом году выставка Caspian Oil&Gas и конференция отмечают 30-тилетний юбилей. Я участник более двадцати пяти из них и являюсь очевидцем того, как формировались и развивались оба этих события. Изменения огромные! Начиная от места проведения и заканчивая тем, к чему оба форума пришли сейчас. Сейчас фокус Форума – весь мир. По мере того как на протяжении тридцати лет экономическая и стратегическая важность Азербайджана росла, расширялись и развивались и выставка с конференцией.