Forumun yekunları: Azərbaycan qlobal “yaşıl dünya”ya keçid arenasında fəal şəkildə özünü təsdiq edir
7 i̇yun 2024
Ekoloji konseptdə inşa edilmiş Bakı Konqres Mərkəzində təşkil edilən Bakı Enerji Həftəsi (“Baku Energy Week”) çərçivəsində baş tutan ikigünlük Bakı Enerji Forumu iyunun 6-da işinə yekun vurub. Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyinin dəstəyi ilə keçirilən Bakı Enerji Forumunun əsas tərəfdaşı Azərbaycan Respublikasının Dövlət Neft Şirkətidir (SOCAR). Forumun təşkilinə ilk dəfə olaraq OPEC də dəstək verib.
Ətraf mühit problemlərinin və onların Yer planeti üçün yaratdığı təhlükələrin, habelə onların qarşısının alınması yollarının, həmçinin “yaşıl enerji” və enerji mənbələrinin şaxələndirilməsi kimi mövzuların müzakirə edildiyi tədbir 600-dən çox şəxs iştirak edib.
Plenar iclas enerji təhlükəsizliyinin və dayanıqlığının təmin edilməsi üzrə beynəlxalq əməkdaşlıq məsələlərinə həsr olunub. Əsas məruzə ilə Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazov çıxış edib.
Çıxış edənlər arasında Ceymstaun Fondunun Direktorlar Şurasının üzvü Metyu Brayza, Macarıstanın xarici işlər və ticarət naziri Peter Siyarto, Avropa Komissiyası Enerji Platformasının İşçi Qrupunun və Beynəlxalq Əlaqələr İdarəsinin Enerji üzrə Baş Direktoru Kristina Lobillo, beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri, departament rəhbərləri və bu sahənin mütəxəssisləri də olub.
Panel müzakirələrində "Qaz dialoqu: Enerji böhranı zamanı qaz təchizatının rolu", "Xəzər regionunda kəşfiyyat və hasilat imkanları", "Neft axınları: Kross-logistika və Azərbaycanda infrastrukturun inkişafı", "Uğurlu enerji keçidində insan kapitalının rolu" və "Yaşıl gündəliyin imkanlarının genişləndirilməsi: Yaşıl planetin tərəqqisinə nail olmaq üçün strategiyalar və COP29" kimi mövzular müzakirə edilib.
Məruzələr üzrə əsas müzakirələr enerji təhlükəsizliyi layihələrinin nəzərdən keçirilməsi və maliyyələşdirilməsi, enerji keçidi və “yaşıl enerji” ilə bağlı olub. Çıxış edənlərin əksəriyyəti Azərbaycanın qaz tədarükünün şaxələndirilməsində, Avrasiya enerji körpüsünün yaradılmasında və noyabrda Bakıda keçiriləcək BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) hazırlığın uğurla aparılmasında əsas rolunu vurğulayıblar.
Bakı Enerji Həftəsinin təşkilatçısı “Iteca Caspian”, “Caspian Event Oraganisers” şirkətləri və onların beynəlxalq tərəfdaşları – “ICA Events”, CEM FZ LLC şirkətləridir. Ötən il olduğu kimi, 2024-cü ildə də Bakı Enerji Həftəsi Azərbaycan Sərgi Təşkilatçıları Assosiasiyası (ASTA) tərəfindən fəal şəkildə dəstəklənib.

Outcomes of the Forum: Azerbaijan Actively Making its Mark in the Global ‘Green World’ Transition Arena
The two-day Baku Energy Forum, held under the umbrella of the Baku Energy Week, wrapped at the Baku Convention Centre on 6 June. The Baku Energy Forum had been supported by the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan whilst the State Oil Company of the AzR (SOCAR) was the event’s general partner. It was for the first time that the Forum went with the backing from the OPEC.
The event rallied more than six hundred participants who had been discussing environmental problems and the hazards they pose to the Globe, ways to avert those as well as such subjects as green energy and diversification of energy sources.
The Plenary Sitting covered the issues of international co-operation to ensure energy security and sustainability. Minister of Energy of Azerbaijan Parviz Shahbazov present the key presentation.
The speakers included Member of the Board of Directors of Jamestown Foundation Matthew Bryza, Minister of Foreign Affairs and Trade of Hungary Péter Szijjártó, Director of Energy Policy – Directorate-General for Energy, European Union Cristina Lobillo Borrero and representatives of international organisations, ministers and industry professionals.
The panel discussions covered such topics as ‘Gas dialogue: The role of gas supply during the energy crisis’, ‘Exploration and Production Opportunities in the Caspian Region’, ‘Oil Flows: Cross-Logistics and Infrastructure Development in Azerbaijan’, ‘The role of human capital in a successful energy transition’ and ‘Empowering and accelerating green transition: strategies for COP29 and for Green World’.
The main debates about the presentations were related to the consideration and financing of energy security, energy transition and green energy projects. Most of the speakers pointed up Azerbaijan's key role in diversifying gas supplies, creating a Eurasian energy bridge and her successful preparations for the UN Climate Change Conference (COP29) due to take place in Baku in November.
The Baku Energy Week organisers are the companies Iteca Caspian and Caspian Event Organisers in conjunction with their international partners ICA Events and CEM FZ LLC. The Baku Energy Week was actively backed by the Azerbaijan Exhibition Organisers’ Association (ASTA) in 2024 just like it had been last year.