GECF Azərbaycanda təsdiq olunmuş qaz ehtiyatlarını qiymətləndirib
Qaz İxrac Edən Ölkələr Forumu (Gas Exporting Countries Forum- GECF) Azərbaycanda təsdiq olunmuş təbii qaz ehtiyatları üzrə qiymətləndirilməsinin nəticələrini açıqlayıb.
"APA-Economics"in təşkilatın illik statistik bülleteninə istinadən verdiyi məlumata görə, 2020-ci ilin sonuna Azərbaycanın təsdiq olunmuş qaz ehtiyatları 1,917 trln. kubmetr təşkil edib ki, bu da 2019-cu ilin sonuna olan göstəricisinə bərabərdir.
Bülletenə əsasən, ötən ilin nəticələrinə görə, təsdiq edilmiş qlobal təbii qaz ehtiyatları 2019-cu ilin sonuna olan göstərici ilə müqayisədə 1,8% azalaraq 201,44 trln. kubmetr təşkil edib.
Xatırladaq ki, Azərbaycanın təsdiq olunmuş qaz ehtiyatlarının böyük hissəsi Xəzər dənizində yerləşən "Şahdəniz" qaz-kondensat yatağının payına düşür. "Şahdəniz" layihəsi xarici şirkətlərlə birlikdə həyata keçirilir.
Qeyd edək ki, "Şahdəniz" yatağı üzrə pay bölgüsü haqqında saziş 1996-cı ildə imzalanıb və ratifikasiya edilib. Layihədə BP (operator – 28,8%), AzSD (10%), "SGC Upstream" (6,7%), "Petronas" (15,5%), "Lukoil" (10%), NICO (10%) və TPAO (19%) şirkətləri iştirak edir.

GECF оценил подтвержденные запасы газа в Азербайджане
Форум стран-экспортеров газа (Gas Exporting Countries Forum - GECF) обнародовал результаты оценки подтвержденных запасов природного газа в Азербайджане.
Как сообщает АПА-Экономикс со ссылкой на ежегодный статистический бюллетень организации, к концу 2020 года подтвержденные запасы газа в Азербайджане составили 1,917 трлн. кубометров, что соответствует показателю на конец 2019 года.
Согласно бюллетеню, по сравнению с показателем на конец 2019 года подтвержденные глобальные запасы природного газа к концу прошлого года сократились на 1,8%, составив 201,44 трлн. кубометров.
Напомним, большая часть подтвержденных запасов газа Азербайджана приходится на газоконденсатное месторождение «Шахдениз», расположенное в Каспийском море. Проект «Шахдениз» реализуется совместно с зарубежными компаниями.