“Günəşli” yatağında daha bir quyunun qazma işləri başa çatıb
SOCAR AQŞ-dən Trend-ə verilən məlumata görə, 7 saylı dəniz stasionar özülündən 356 nömrəli quyunun qazma işlərini keyfiyyətlə, ətraf mühitə zərər vurmadan və təhlükəsiz şəkildə yekunlaşdırıb.
Quyu yekun təsdiqlənmiş profilə uyğun olaraq qazılmış və sifarişçi SOCAR-ın “Azneft” İstehsalat Birliyinə təhvil verilib.
Quyunun qazılması zamanı Sağlamlıq Texniki Təhlükəsizlik Ətraf Mühitin Mühafizəsi tələblərinə uyğun işlər aparılıb, heç bir bədbəxt hadisə, zədələnmə və quyuda udulma ya təzahür baş verməyib.
356 saylı quyunun 8 ½” seksiyasının (ikinci lülə) qazılması zamanı qazma alətinin aşağı hissəsində təkmilləşdirmə aparılmış və seksiya tam profilə uyğun olaraq qazılıb.
Nəticədə 7” istismar kəməri uğurla endirilib sementlənmiş və sifarişçiyə yüksək hasilatla təhvil verilib.
“Quyunun qazılmasında iştirak edən, yaranan çətinliklərin həllində öz töhvəsini verən, qərarların icrasına məsuliyyətlə yanaşan və əməliyyatların düzgün qaydada yerinə yetirilməsində rolu olan SOCAR-ın “Azneft” İstehsalat Birliyinə və SOCAR AQŞ-nin hər bir əməkdaşına təşəkkür edirik. Biz inanırıq ki, gələcəkdə də quyular planlaşdırılmış qaydada heç bir problem olmadan qazılacaq və əməliyyatlar uğurla icra ediləcəkdir”, - SOCAR AQŞ-nin baş direktoru Samir Mollayev deyib.

SOCAR AQŞ завершила бурение еще одной скважины на месторождении «Гюнешли»
Компания SOCAR AQŞ завершила бурение безопасным и надежным способом скважины №356 с морской платформы №7 с соблюдением всех стандартов качества и экологических стандартов, передает в четверг Trend со ссылкой на компанию.
Как сообщается, скважина пробурена на полную глубину и сдана ​​производственному объединению «Азнефть» Государственной нефтяной компании Азербайджана (SOCAR), которая является постоянным заказчиком SOCAR AQŞ.
«Мы уверены в том, что все остальные скважины также будут пробурены по графику и без каких-либо проблем, и буровые работы будут проделаны успешно», - сказал генеральный директор SOCAR AQŞ Самир Моллаев, слова которого приводятся в сообщении.
Отметим, что ООО SOCAR AQŞ было образовано в 2007 году компаниями SOCAR, Nobel Oil Services и «Абшерон Дриллинг Компани» (AQS) в качестве совместного предприятия, предоставляющего интегрированные услуги по бурению и обслуживанию скважин. Nobel Oil Services – диверсифицированная группа компаний, которая специализируется в нефтегазовой отрасли и является крупным акционером СП SOCAR AQŞ.