Haysam Əl-Qays: Azərbaycan enerji məsələləri üzrə konstruktiv dialoqun qlobal mərkəzinə çevrilib
2025-ci ilin 3-5 iyun tarixlərində regionun ən önəmli enerji tədbiri olan “Baku Energy Week” (Bakı Enerji Həftəsi) 30-cu yubileyini qeyd edəcək. “Baku Energy Week”in əsas hadisəsi isə 4–5 iyun tarixlərində keçiriləcək “Baku Energy Forum”dur. Forum enerji sahəsinin əsas iştirakçılarını, aparıcı beynəlxalq ekspertləri, investorları və biznes nümayəndələrini hər il bir araya toplayır.
“Baku Energy Forum” 2025 iştirakçılarına Neft İxrac edən Ölkələr Təşkilatının (OPEC) Baş katibi Haysam Əl-Qays salamlama məktubu ünvanlamışdır. Onun məktubunda forumun qlobal enerji sektorunda dialoq və əməkdaşlıq üçün mühüm bir platforma olduğu vurğulanır. “OPEC və qeyri-OPEC istehsalçıları arasında Əməkdaşlıq Bəyannaməsinin (DoC) vacib iştirakçısı olan Azərbaycan əsas enerji məsələləri üzrə konstruktiv dialoqun qlobal mərkəzinə çevrilmişdir. Bu, COP 29-da aydın şəkildə özünü göstərdi və şübhəsiz ki, regionun enerji təqvimində önəmli yer tutan 30-cu Bakı Enerji Forumunda bir daha vurğulanacaq”, – deyə o salamlama məktubunda bildirmişdir.
Neft İxrac edən Ölkələr Təşkilatının (OPEC) Baş katibi Haysam Əl-Qays 2024-cü ildə “Baku Energy Week”in açılışında iştirak etmişdir və foruma salamlama məktubu göndərmişdir.
“Baku Energy Week”ə Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi dəstək göstərir, Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) isə baş tərəfdaş qismində çıxış edir. Bakı Enerji Həftəsinin təşkilatçıları “Iteca Caspian” və onların beynəlxalq tərəfdaşları olan “ICA Events” və “Caspian Event Management FZ-LLC” şirkətləridir. Tədbir Azərbaycan Sərgi Təşkilatçıları Assosiasiyası (ASTA) tərəfindən dəstəklənir.

Хайсам аль-Гайс: Азербайджан стал глобальным центром конструктивного диалога по энергетическим вопросам
10 марта 2025
3-5 июня 2025 года «Baku Energy Week» (Бакинская Энергетическая Неделя), важнейшее энергетическое мероприятие региона, отметит свое 30-летие. Главным событием «Baku Energy Week» является «Baku Energy Forum», который пройдет 4-5 июня. Форум ежегодно собирает ключевых участников энергетической сферы, ведущих международных экспертов, инвесторов и представителей бизнеса.
Генеральный секретарь Организации стран – экспортеров нефти (ОПЕК) Хайсам аль-Гайс обратился с приветственным письмом к участникам «Бакинского Энергетического Форума» 2025. В письме подчеркивается, что форум является важной площадкой для диалога и сотрудничества в мировой энергетике. «Азербайджан, являясь важным участником Декларации о сотрудничестве (DoC) между странами ОПЕК и не-ОПЕК, стал глобальным центром конструктивного диалога по ключевым энергетическим вопросам. Это было наглядно продемонстрировано на COP 29 и, несомненно, будет вновь подтверждено на 30-м Бакинском Энергетическом Форуме, занимающем важное место в энергетическом календаре региона.» — указал он в приветственном письме.
Генеральный секретарь Организации стран – экспортеров нефти (ОПЕК) Хайcам аль-Гайс принял участие в открытии «Baku Energy Week» в 2024 году и направил приветственное письмо участникам форума.
Министерство Энергетики Азербайджанской Республики оказывает поддержку «Baku Energy Week», а Государственная нефтяная компания Азербайджанской Республики (SOCAR) выступает в качестве генерального партнера. Организаторами мероприятия являются компании «Iteca Caspian» и их международные партнеры «ICA Events» и «CEM FZ LLC». Активную поддержку также оказывает «Ассоциация Организаторов Выставок Азербайджана» (ASTA).