Haysam Əl-Qays: Azərbaycan enerji məsələləri üzrə konstruktiv dialoqun qlobal mərkəzinə çevrilib
2025-ci ilin 3-5 iyun tarixlərində regionun ən önəmli enerji tədbiri olan “Baku Energy Week” (Bakı Enerji Həftəsi) 30-cu yubileyini qeyd edəcək. “Baku Energy Week”in əsas hadisəsi isə 4–5 iyun tarixlərində keçiriləcək “Baku Energy Forum”dur. Forum enerji sahəsinin əsas iştirakçılarını, aparıcı beynəlxalq ekspertləri, investorları və biznes nümayəndələrini hər il bir araya toplayır.
“Baku Energy Forum” 2025 iştirakçılarına Neft İxrac edən Ölkələr Təşkilatının (OPEC) Baş katibi Haysam Əl-Qays salamlama məktubu ünvanlamışdır. Onun məktubunda forumun qlobal enerji sektorunda dialoq və əməkdaşlıq üçün mühüm bir platforma olduğu vurğulanır. “OPEC və qeyri-OPEC istehsalçıları arasında Əməkdaşlıq Bəyannaməsinin (DoC) vacib iştirakçısı olan Azərbaycan əsas enerji məsələləri üzrə konstruktiv dialoqun qlobal mərkəzinə çevrilmişdir. Bu, COP 29-da aydın şəkildə özünü göstərdi və şübhəsiz ki, regionun enerji təqvimində önəmli yer tutan 30-cu Bakı Enerji Forumunda bir daha vurğulanacaq”, – deyə o salamlama məktubunda bildirmişdir.
Neft İxrac edən Ölkələr Təşkilatının (OPEC) Baş katibi Haysam Əl-Qays 2024-cü ildə “Baku Energy Week”in açılışında iştirak etmişdir və foruma salamlama məktubu göndərmişdir.
“Baku Energy Week”ə Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi dəstək göstərir, Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) isə baş tərəfdaş qismində çıxış edir. Bakı Enerji Həftəsinin təşkilatçıları “Iteca Caspian” və onların beynəlxalq tərəfdaşları olan “ICA Events” və “Caspian Event Management FZ-LLC” şirkətləridir. Tədbir Azərbaycan Sərgi Təşkilatçıları Assosiasiyası (ASTA) tərəfindən dəstəklənir.

Haitham Al Ghais: Azerbaijan has become a global hub for constructive dialogue on energy issues
From June 3 to 5, 2025, Baku Energy Week, the region's most important energy event, will celebrate its 30th anniversary. The main event of Baku Energy Week is the Baku Energy Forum, which will take place on June 4-5. The forum annually brings together key players in the energy sector, leading international experts, investors, and business representatives.
The Secretary General of the Organisation of Petroleum Exporting Countries (OPEC), Haitham Al Ghais, has addressed a welcome letter to the participants of the Baku Energy Forum 2025. The letter emphasizes that the forum is a vital platform for dialogue and cooperation in the global energy sector. “Azerbaijan – a vital participant in the Declaration of Cooperation (DoC) between OPEC and non-OPEC producers – has become a global hub for constructive dialogue on key energy issues. This was clear at COP 29 and will doubtless be underlined once again at the 30th Baku Energy Forum, a premier event in the region’s energy calendar,” – he stated in his welcome letter.
Haitham Al Ghais, the Secretary General of the Organisation of Petroleum Exporting Countries (OPEC), participated in the opening of Baku Energy Week 2024 and sent a welcome letter to the forum.
The Baku Energy Week is supported by the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan, with the State Oil Company of the Republic of Azerbaijan (SOCAR) acting as the main partner. The organiser of the event is “Iteca Caspian", and their international partners "ICA Events", “CEM FZ LLC”. Baku Energy Week is also actively supported by the “Azerbaijan Exhibition Organisers Association” (ASTA).