Hazırda enerji trilemmasının hər üç aspekti arasında balans pozulub - Pərviz Şahbazov
Energetika naziri Pərviz Şahbazov Antalya Diplomatiya Forumu (ADF) çərçivəsində “Enerji təhlükəsizliyində qarışıqlıq” mövzusunda keçirilən panel müzakirələrində çıxış edib.
Energetika Nazirliyindən Trend-ə verilən məlumata görə, nazir enerji məsələləri üzrə beynəlxalq ekspert Brenda Şafferin moderatorluq, Türkiyənin energetika və təbii sərvətlər nazirinin müavini Alparslan Bayraktar və beynəlxalq ekspert Metyu Brayzanın iştirak etdiyi paneldə Forumu Türkiyənin qlobal gündəlikdə olan məsələlərin dialoq müstəvisinə keçirilməsinə töhfə verən təşəbbüslərindən biri kimi qiymətləndirib. Türkiyənin enerji təhlükəsizliyi ilə bağlı məsələlərdə də etibarlı tərəfdaş olduğu və Azərbaycanın bütün enerji təhlükəsizliyi layihələrini Türkiyə ilə birgə reallaşdırdığı vurğulanıb. Nazir ölkələrimiz arasında enerji əməkdaşlığı, Cənub Qaz Dəhlizi ilə qaz təchizatının artırılması məsələsinin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin bu günlərdə Türkiyə səfərində də müzakirə edilən prioritet istiqamətlərdən olduğunu qeyd edib.
Energetika naziri enerji bazarlarında mövcud vəziyyət, dayanıqlı enerji təchizatında təbii qazın artan rolu və Azərbaycanın enerji resurslarının müxtəlifliyinə əsaslanan enerji siyasətinə dair fikirlərini bölüşüb. Bildirilib ki, hazırda enerji trilemmasının hər üç aspekti - təhlükəsizlik, əlçatanlıq və davamlılıq arasında balans pozulub: “Bir tərəfdən enerji keçidindən qaynaqlanan enerji böhranı, digər tərəfdən isə davam edən siyasi gərginliklər enerji bazarlarını kəskin şəkildə qeyri-sabit və volatil edib. Bu problemi son dövrlərdə bazar iştirakçılarının enerji siyasəti, enerji resurslarına ədalətli olmayan yanaşmaları yaradıb, siyasi proseslər isə daha da dərinləşdirib”.
Nazir dayanıqlı enerji həllərinin bu gün olduğu kimi sabah da əsas çağırışlardan biri olacağını, bu aspektdə təbii qazın enerji keçidi prosesində əhəmiyyətli rol oynayacağını qeyd edib. Enerji təhlükəsizliyi ilə ekoloji təhlükəsizlik arasında balansın təmin edilməsinin daha rasional yanaşma olduğunu və bir enerji resursundan asılılığın enerji bazarları üçün qeyri-sabitliyə yol açdığını bildirib. Həmçinin qeyd edilib ki, ötən ildən başlanan enerji böhranı kömür kimi karbon emissiyası çox olan enerji növündən istifadəni artırmaqla karbon neytrallığı hədəfinə doğru məsafənin uzanmasına səbəb olub.
Ölkəmizin enerji təhlükəsizliyinin möhkəmləndirilməsini təbii qazla bərpa olunan enerjinin birgə inkişafında gördüyünü deyən nazir, hər iki sahə üzrə hədəfləri və planları diqqətə çatdırıb. Nazir deyib ki, Cənub Qaz Dəhlizi istehlakçıları fasiləsiz və münasib qiymətə qazla təchiz etməklə uğurlu layihə olduğunu təsdiqləyib: “TAP istismara veriləndən indiyə qədər Avropaya 9,7 milyard kubmetr qaz ixrac edilib. Bu il qaz ixracımız Türkiyəyə 8,2 milyard kubmetrə, Avropaya isə 9,1 milyard kubmetrə qədər artacaq”.
Energetika naziri onu da əlavə edib ki, dəhlizin unikallığı Cənub Qaz Dəhlizinin yeni istehlak istiqamətləri kimi, tədarük mənbələrinin də şaxələndirilməsini mümkün edir. Azərbaycanın nəhəng qaz ehtiyatları, mövcud infrastruktur və müxtəlif ölkələrin Azərbaycan qazına marağı dəhlizin genişləndirilməsini aktuallaşdırıb. Artıq bu istiqamətdə fəaliyyətə başlamağın zamanıdır, -deyə nazir bildirib.
Energetika naziri yalnız Xəzər dənizinin qazını deyil, həm də zəngin külək enerjisi potensialından yararlanmaqla elektrik enerjisinin ixracı ilə bağlı planları da diqqətə çatdırıb.
Xatırladaq ki, Türkiyə Prezident Administrasiyasının himayədarlığı ilə Xarici İşlər Nazirliyi tərəfindən təşkil olunan Antalya Diplomatiya Forumu dünyanın bir çox ölkəsindən dövlət və hökumət başçıları, nazirlər, tanınmış dövlət və siyasi xadimləri, nüfuzlu siyasətçilər, elm, fikir və iş adamları və media nümayəndələrini bir araya gətirən və dialoqu təşviq edən platformadır.

Пора начинать работать над расширением Южного газового коридора - министр
Министр энергетики Азербайджана Парвиз Шахбазов выступил на панельных дискуссиях на тему энергетической безопасности в рамках Дипломатического форума в Анталье.
Как сообщает Trend со ссылкой на министерство энергетики, Шахбазов охарактеризовал форум как одну из инициатив Турции, которая вносит вклад в проведение диалога в глобальном пространстве. Было подчеркнуто, что Турция является надежным партнером в вопросах энергетической безопасности и что Азербайджан реализует все проекты энергетической безопасности вместе с Турцией. Министр отметил, что энергетическое сотрудничество между двумя странами и увеличение поставок газа по Южному газовому коридору были в числе приоритетных направлений, обсуждавшихся в ходе недавнего визита Президента Ильхама Алиева в Турцию.
Министр энергетики поделился мнениями по текущей ситуации на энергетических рынках, растущей роли природного газа в устойчивом энергоснабжении и энергетической политики Азербайджана, основанную на диверсификации энергоресурсов. Было отмечено, что нарушен баланс между всеми тремя аспектами энергетической трилеммы - безопасностью, доступностью и устойчивостью.
«С одной стороны, энергетический кризис, вызванный энергетическим переходом, с другой стороны, сохраняющаяся политическая напряженность сделала энергетические рынки нестабильными и волатильными. Эти проблемы вызваны энергетической политикой участников рынка, несправедливым подходом к энергоресурсам, а политические процессы еще более усугубили ситуацию»,- сказал он.
Министр отметил, что устойчивые энергетические решения будут одной из главных задач будущего и в связи с этим природный газ будет играть важную роль в процессе энергетического перехода. Он сказал, что баланс между энергетической безопасностью и экологической безопасностью является более рациональным подходом, и что зависимость от одного энергоресурса приводит к нестабильности энергетических рынков. Было также отмечено, что энергетический кризис, начавшийся в прошлом году, привел к увеличению расстояния до достижения цели углеродной нейтральности за счет увеличения использования источников энергии с высоким содержанием углерода, таких как уголь.
По словам министра, Южный газовый коридор является успешным проектом по обеспечению потребителей бесперебойным и доступным газом.
«С момента ввода в эксплуатацию ТАР в Европу экспортировано 9,7 млрд кубометров газа. В этом году наш экспорт газа в Турцию увеличится до 8,2 млрд кубометров, а в Европу — до 9,1 млрд кубометров»,- сказал он.
Министр энергетики добавил, что огромные запасы газа в Азербайджане, существующая инфраструктура и заинтересованность разных стран в азербайджанском газе обусловили необходимость расширения коридора. Пора начинать работать в этом направлении, сказал министр.
Министр энергетики также довел сведения планы по экспорту не только каспийского газа, но и электроэнергии, используя богатый потенциал энергии ветра.