İlham Əliyev 30-cu “Caspian Oil and Gas” və 13-cü “Caspian Power”in rəsmi açılış mərasimində çıxış edib
İyunun 2-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Bakı Ekspo Mərkəzində Bakı Enerji Həftəsi çərçivəsində keçirilən 30-cu Yubiley Beynəlxalq Xəzər Neft və Qaz Sərgisi “Caspian Oil and Gas”, 13-cü Xəzər Beynəlxalq Energetika və Yaşıl Enerji Sərgisi “Caspian Power”ın rəsmi açılış mərasimində iştirak edib.
Prezident İlham Əliyevin çıxışı
-Xanımlar və cənablar, sabahınız xeyir olsun.
Əvvəlcə, bütün qonaqlarımızı salamlayıram və bizimlə birlikdə olduqlarına görə təşəkkür edirəm. Eyni zamanda, təşkilatçılara da Azərbaycanın enerji gündəliyini davamlı olaraq dəstəklədiklərinə görə minnətdarlığımı bildirirəm.
Artıq qeyd edildiyi kimi, ilk neft-qaz sərgisi 1994-cü ildə təşkil edilmişdir. Həmin sərgidən dərhal sonra Azərbaycan beynəlxalq neft şirkətləri konsorsiumu ilə sonralar “Əsrin müqaviləsi” adlandırılan, regionda bütün geosiyasi və geoiqtisadi vəziyyəti dəyişdirən sazişi imzaladı.
Bunlar Prezident Heydər Əliyevin baxışı sayəsində mümkün oldu. O, aydın şəkildə anlayırdı ki, xüsusilə də enerji sahəsində geniş beynəlxalq əməkdaşlıq olmadan - nəzərə alsaq ki, o zaman bizim iqtisadiyyatımızın ən cəlbedici sahəsi məhz enerji idi, - Azərbaycan çətinliklərin öhdəsindən gələ bilməyəcək və həqiqi müstəqil dövlət ola bilməyəcək.
Çünki bu gün həmin dövrə nəzər salanda aydın olur ki, müstəqillik uğrunda yol həmin tarixi məqamdan başladı. O zaman Azərbaycan müəyyən obyektiv səbəbdən xarici investorlar üçün riskli ölkə hesab edilirdi. Ölkədə vətəndaş qarşıdurması yeni başa çatmışdı, iqtisadiyyat iflic vəziyyətində idi, inflyasiya 1000 faizlə ölçülürdü və yoxsulluq hökm sürürdü. Bununla yanaşı, ərazilərimizin Ermənistan tərəfindən işğalı nəticəsində 100 minlərlə azərbaycanlı etnik təmizləməyə məruz qalmışdı. Təsəvvür edirsiniz ki, gələcəklə bağlı nə dərəcədə qaranlıq mənzərə yaranmışdı?! Bu gün isə onu görürük ki, bizim enerji siyasətimiz iqtisadi və siyasi uğurumuzun aparıcı qüvvəsidir.
Bu gün Azərbaycan sabit siyasi sistemə və inkişaf etməkdə olan iqtisadiyyata malik ölkədir. Neft və qazın bizim ÜDM-də payı təqribən 30 faizdən artıqdır. Azərbaycan genişmiqyaslı islahatlar həyata keçirir. Bizim iqtisadiyyatımız özünü təmin edir. Bizim xarici borcumuzun səviyyəsi ÜDM-in 7 faizindən azdır və maliyyə ehtiyatlarımız borcumuzu 14 dəfə üstələyir. Biz milli sərvətlərin düzgün bölüşdürülməsi nəticəsində yoxsulluğun azaldılmasına müvəffəq olduq və bu gün yoxsulluq səviyyəsi 5 faizə bərabərdir.
Biz insan kapitalına və təhsilə ciddi maliyyə vəsaitləri yatırdıq. Savadlılıq səviyyəsi 100 faizə bərabərdir. Azərbaycan regionda yeni mühit formalaşdırdı.
Açıq dənizə çıxışı olmayan ölkə olduğumuza baxmayaraq, biz Avrasiyanın vacib nəqliyyat qovşaqlarının birinə çevrilmişik. Çünki biz infrastruktur layihələrinə çox böyük sərmayə yatırdıq. Bununla yanaşı, bizim enerji layihələrimiz sayəsində Avrasiyanın enerji xəritəsi yenidən tərtib edilib.
Biz tərəfdaşlarımızla birlikdə Xəzər dənizini Qara dəniz və Aralıq dənizi ilə birləşdirən strateji boru kəmərlərini inşa etmişik. Əlbəttə, bunların tacı Azərbaycanın dəniz yataqlarından İtaliyanın sahilinə qədər uzanan 3500 kilometrlik Cənub Qaz Dəhlizidir.
Əlbəttə, bir çox digər ölkələrin enerji təhlükəsizliyinə sərmayə yatırımı Azərbaycanın geosiyasi əhəmiyyətini artırır. Biz anlayırıq ki, bundan sonra da enerji, neft və qaz bir çox ölkənin enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsində əhəmiyyətli rol oynayacaqdır.
Ötənilki “Bakı Enerji Həftəsi”ndəki çıxışım zamanı mən iştirakçılara məlumat verdim ki, o zaman biz səkkiz ölkəyə təbii qaz ixrac edirdik. Bu gün isə deyə bilərəm ki, həmin ölkələrin sayı 12-yə çatıbdır və bu, hələ də son deyil.
Biz ixrac coğrafiyasının genişləndirilməsi üçün bəzi ölkələrlə danışıqlar və sərmayə qoyuluşu mərhələsindəyik. Boru kəməri ilə müəyyən coğrafiyanın qazla təmin edilməsi baxımından Azərbaycan bu gün qlobal səviyyədə aparıcı dövlətə çevrilmişdir.
Bütün bunlar müsbət dinamikadır və biz enerji sahəmizin inkişafının təkcə Azərbaycanın potensialına deyil, həmçinin qonşuluğumuza da töhfə verdiyini görürük.
Beləliklə, enerji resursları düzgün idarə edilirsə, investorlar, tranzit ölkələr və istehsalçılar arasında əməkdaşlıq məhz bu səviyyədədirsə, o zaman uğur əldə edilir. Hər kəs üçün uğurlu vəziyyət yaranır və biz hər zaman istehsalçılar, tranzit ölkələr və istehlakçılar arasında maraqların balansına diqqət yetirmişik. Çünki zənnimcə, bu amil gələcək enerji əməkdaşlığı baxımından olduqca vacibdir.
Bizim təbii qaz ixracımız ötən il 25 milyard kubmetrə çatmışdır. Biz hasilatı artırmaq niyyətindəyik, çünki artıq müqavilələr imzalanıbdır və proses getməkdədir. İşlər planlarımıza uyğun getsə, biz 2030-cu ilədək qaz ixracını 8 milyard kubmetrə qədər artıracağıq və o, xarici bazarlara təklif ediləcəkdir.
Bununla yanaşı, imzalanmış müqavilələrə və sərmayə öhdəliklərinə əsasən, biz 2030-cu ilədək 6,5 giqavat həcmində istehsal edilə biləcək bərpaolunan enerji gücünə malik olacağıq. Bu da bizim ümumi enerji istehsalımızın 35 faizdən çoxunu təşkil edəcək.
Yəni, Azərbaycanın yaşıl enerji gündəliyi olduqca iddialıdır. Neft və qazla zəngin olan ölkənin xarici investorlarla bərabər yaşıl enerjiyə sərmayə qoyması bizim məsuliyyətimizi nümayiş etdirir.
Bütün bu yaşıl enerji potensialımız sayəsində biz, əlbəttə ki, Azərbaycanın elektrik enerjisinə artan tələbatını təmin edəcəyik, əsasən bərpaolunan enerji hesabına təmin edəcəyik. Bunun nəticəsində bir neçə milyard kubmetr qaza qənaət ediləcəkdir və bu həcm ixrac oluna biləcək.
Əlbəttə, ola bilər ki, COP29-un sədri olaraq neft və qaz haqqında danışmağımız bir o qədər də uyğun deyil. Ancaq bizim COP29-la bağlı gündəliyimiz çox praqmatik idi. Biz populizmdən, yalançı narrativlərdən uzaq idik. Həmin gündəlik ölkələrin qazıntı yanacağına olan tələbatının praqmatik hesablamalarına əsaslanır.
Bəzi ölkələrdə bu gün qazıntı yanacağı növləri ilə yaşıl enerji arasında olan balans nəzərə alınmır. Nəticədə genişmiqyaslı enerji kəsilməsi, enerji sisteminin çökməsi baş verir. Həmçinin burada daha mürəkkəb ssenarilər də baş verə bilər. Yəni, bəzi müəyyən addımları şərtləndirən meyillərə rəğmən həmin balansın qorunması düzgün siyasətdir.
Azərbaycana gəldikdə, biz təbii qazın hasilatının həcmini artırırıq. Çünki buna ehtiyacı olan ölkələr var və biz bu tələbatı ödəməliyik. Eyni zamanda, biz tərəfdaşlarımızla birlikdə yaşıl enerji layihələrinə də yatırım edirik.
2030-cu ilə qədər istehsal olunan 8 milyard kubmetr qaz 5 mövcud yataqdan və əlavə yeni yataqlardan hasil ediləcəkdir. Yəni, bu gün buraya sərmayə qoymuş investorlar hasilatın həcmini artıracaqlar. Həmçinin imzalanmış yeni sazişlər və nəzərdə tutulan müqavilələr həmin potensialı təmin edəcəkdir.
Ötən il “Bakı Enerji Həftəsi” çərçivəsində toplam 1000 meqavat yaşıl enerji həcmində müqavilələr imzalandı. Bu tədbir çərçivəsində də bir neçə yüz meqavat həcmində yeni sazişlər imzalanacaqdır. Yəni, biz bu yol ilə irəliləyirik.
COP29 haqqında danışarkən onun həqiqətən də uğurlu olduğunu qeyd etməliyik. Onun “Bakı sıçrayışı” adlandırılması bir çox hədəflərə nail olmağımızla bağlıdır. Onların hər birini sadalamaq istəmirəm. Ancaq burada mühüm nailiyyət kimi, İtki və Zərər Fondunu və inkişafda olan ölkələr üçün nəzərdə tutulmuş yardımın 100 milyard dollardan 300 milyard dollara qədər artırılmasını qeyd etmək istəyirəm. Bununla yanaşı, 10 il davam edən müzakirələrdən sonra karbon bazarı da işlək vəziyyətə gətirildi.
Enerji bazarında məsuliyyətli aktor, hər zaman real hədəfləri qarşısına qoyan və müxtəlif oyunçuları bir araya gətirə bilən ev sahibi olan Azərbaycanın mirası məhz bundan ibarətdir.
COP29-la bağlı daha bir hədəfimiz Qlobal Cənub və Qlobal Şimal arasında körpünün qurulması idi və biz buna nail ola bildik. Hədəf ətraf mühiti ən çox çirkləndirən ölkələr, – inkişaf etmiş ölkələr, – və bundan əziyyət çəkən, hətta bəzilərinin mövcudluğuna təhlükə olan inkişafda olan ölkələr arasında etimadın artırılması idi.
İnkişaf etməkdə olan kiçik ada dövlətlərinə yardım paketi də COP29-da elan edildi və biz köməyimizə ehtiyacı olan ölkələrə dəstək verməyə davam edəcəyik.

Ilham Aliyev addressed official opening ceremony of 30th Anniversary Caspian Oil and Gas Exhibition and 13th Caspian Power Exhibition
On June 2, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev attended the official opening ceremony of the 30th Anniversary Caspian Oil and Gas Exhibition and 13th Caspian International Power and Green Energy Exhibition, held as part of the Baku Energy Week at the Baku Expo Center.
Speech by President Ilham Aliyev
- Good morning, ladies and gentlemen.
I'd like, first of all, to greet all our guests. Thank you for being with us today. I also express gratitude to the organizers for the continuous support of Azerbaijan's energy agenda. As was already mentioned, back in 1994, when the first oil and gas exhibition was held, right after that, Azerbaijan signed a contract with a consortium of international oil companies, later called the Contract of the Century, which actually changed the whole geopolitical and geo-economic situation in the region.
That was due to the vision of President Heydar Aliyev, who clearly understood that without broad international cooperation, especially in the field of energy, which at that time was probably the only attractive part of our economy, Azerbaijan would not be able not only to overcome difficulties, but also to become a really independent country.
Because now, when we look back at that period, we see that the road towards independence actually started from that particular historical moment. At that time, Azerbaijan was considered by foreign investors as a very risky country due to objective reasons. The country was just emerging from the civil war. The economic situation was close to collapse. Inflation was at 1,000% with overwhelming poverty, and the occupation of our territories by Armenia, which led to the ethnic cleansing of hundreds of thousands of Azerbaijanis, created, as you can imagine, a very dark picture for our future. Today, when we look back, we see that our energy policy was the driving force for our economic and political success.
Today, Azerbaijan is a country with a stable political system and a developing economy. The share of oil and gas in our GDP is something more than 30%. Azerbaijan is implementing large-scale economic reforms, and our economy is self-sufficient. Our foreign debt is less than 7% of GDP, and our financial reserves exceed our foreign debt by 14 times. We managed to reduce poverty due to the fair distribution of national wealth. Today, the poverty level is around 5%.
We invested largely in human capital and education, and the level of literacy is close to 100%. Then, we created a new environment in the region.
Without access to the open seas, Azerbaijan today is considered to be one of the important transportation hubs of Eurasia, with our huge investments in transportation infrastructure. Also, our energy projects have completely changed the energy map of Eurasia.
Together with our partners, we built strategic pipelines to connect the Caspian Sea with the Black Sea and the Mediterranean. Of course, the crown of our pipelines is the Southern Gas Corridor, which stretches 3,500 kilometers from the Azerbaijani offshore fields to Italy.
Investing in energy security of many other countries, of course, increases the geopolitical importance of Azerbaijan. We all clearly understand that energy, oil and gas, will continue to play an important role in many countries' energy security.
When I was speaking at the Baku Energy Week last time, I informed the audience that we export natural gas to eight countries. Now I'd like to inform you that the number of countries to which we export our gas has reached 12. And this is not the end.
We are still in the process of negotiations and also making investments with some countries to expand our geography. With respect to the coverage of geography by pipeline gas, I think Azerbaijan is now one of the leading countries on a global scale.
So, all these are positive dynamics, and we see the positive impact of our energy development not only on Azerbaijan's own potential, but also on the neighborhood.
When energy resources are properly managed, and cooperation between investors, host country, transit countries, actually is as it is here, then you achieve success. So, it is a win-win situation, and we always looked very carefully at the balance of interest between producers, transit countries, and consumers. This, I think, is a very important factor for future energy cooperation.
Our natural gas export last year reached 25 billion cubic meters, and we are planning to increase our production based on the contracts already signed and on the process, which already is in the pipeline. If everything goes according to our plans, by 2030 we will increase gas exports to a level of 8 billion cubic meters. That will be available for the international market.
By that time – exactly by 2030 – we, again, based on already signed contracts and investment commitments, are planning to have 6.5 gigawatts of renewable energy installed capacity. That will be more than 35% of our total energy grid.
So, the green agenda of Azerbaijan is very ambitious. The country, which is rich in oil and gas, is investing together with foreign investors in green energy, which demonstrates our responsibility.
With all that green energy potential, we will definitely satisfy the growing needs for electricity in Azerbaijan, mainly through renewable sources, and that will save us another several billion cubic meters of gas, which will be available for export.
I can understand that as a President of COP29, maybe it's not appropriate now to talk much about oil and gas, but our agenda with respect to COP29 was very pragmatic. It was far from populism, far from false narratives. It was based on the pragmatic calculations of the countries’ demand for fossil fuels.
We see what happens in some countries when the balance between fossil fuels and green energy is not observed. It leads to blackouts and energy collapse, and it may lead to much more complicated scenarios. To keep the balance, and not to follow the trend that sometimes dictates your steps, I think, is the right policy.
So, in our case, we are increasing production of natural gas to satisfy the needs of countries, which are waiting for it, and at the same time, investing together with partners in our green energy projects.
The 8 bcm of natural gas, which we plan to have additionally by 2030, will be produced from five existing and new fields. It means that investors already operating in Azerbaijan, will increase their production. At the same time, new contracts, which have been signed or will be signed soon, will give this potential.
Last year, at Baku Energy Week, several contracts totaling 1,000 megawatts of green energy were signed. This time, several contracts of several hundred megawatts of green energy will also be signed. We are continuing on that path.
Talking about COP29, we duly consider it as a success. It was called the “Baku Breakthrough” because we managed to achieve many goals. I don't want to mention all of them, but the major achievements are the establishment of the Loss and Damage Fund, at the same time, the increase in financing for developing countries from 100 to 300 billion dollars, and also, after more than 10 years of negotiations, the carbon market became functional.
This is our legacy as a host country, as a responsible actor on the energy market, and as a country, which always puts realistic targets and is capable of bringing together different actors.
One of our roles at COP29 was to build bridges between Global South and Global North, and we managed to do it – to establish more trust between developed countries, which are the biggest polluters to the environment, and those countries, which suffer, and for them it is can existential threat.
We have a special financial package for Small Island Developing States (SIDS), which was announced at COP29, and we continue our efforts to help those needing our support.