İran enerji sənayesinin bütün sahələrində investisiyalar üçün açıqdır
İlk növbədə, həm istehsalçılar, həm də bu sektorun şirkətləri üçün uğurlu platformaya çevrilmiş forumun əla təşkilini qeyd etmək istərdim. Tədbir nailiyyətlərdən danışmaq, enerji mənbələrinin istehsalı, inkişafı və istismarı ilə bağlı gələcək planları müzakirə etmək imkanı yaratdı. Bundan əlavə, bura, əmtəə və xidmət təminatçıları ilə görüş üçün ən yaxşı yerdir.
İranda gündəlik qaz hasilatının həcmi iki milyard kubmetrdir. Biz dəfələrlə başqa ölkələrin enerji resurslarına olan tələbatını ödəməyə hazır olduğumuzu bəyan etmişik. Bizim qaz ehtiyatlarımızdan regionda istənilən ölkə, millət və xalq faydalana bilər. Forum da bu məsələdə bizə kömək etmək üçün təşkil olunub. O, ən yüksək səviyyədə keçirildi və orada indiki şəraitdə çox vacib rol oynayan ən böyük qaz şirkətləri iştirak etdilər.
Dünyanın enerji resurslarına həddən artıq ehtiyacı var. Forum sayəsində bu sahədə əsas istiqamətləri müəyyən etmək olar və o, enerjiyə olan tələbatın ödənilməsi üçün vasitəyə çevrilə bilər.  Bizim mesajımız belədir: biz dünyanın qaza olan  tələbatının müəyyən hissəsini təmin etməyə hazırıq. İran enerji sənayesinin bütün sektorlarında investisiyalar üçün açıqdır. İstənilən investor böyük fayda və qaz əldə edəcək. Biz artıq enerji layihəsini - gücünə görə Qətər və Avstraliyadan sonra dünyada üçüncü ən böyük zavoda çevriləcək maye qaz istehsalı zavodunun tikintisini həyata keçiririk.
Bu gün sizə şad xəbər vermək istəyirik. Biz Azərbaycan, Türkmənistan və İran arasında imzalanan saziş çərçivəsində qaz tədarükünün ikiqat artırılması barədə razılığa gəlmişik. Biz hətta bu həcmi dörd dəfəyə qədər artırmağa hazırıq. Biz Azərbaycanla əlaqələrimizi yüksək qiymətləndirir və istər enerji sektorunda, istərsə də digər sahələrdə bu əlaqələri dərinləşdirməyə və genişləndirməyə çalışırıq.

Iran is open for investments in all sectors of the energy industry
First of all, I would like to note the excellent organisation of the forum, which has become a successful platform both for producers and the companies in this sector. The event made it possible to talk about the achievements, discuss future plans for the production, development and operation of energy sources. In addition, this is the best meeting place with manufacturers of commodities and service providers.
The daily volume of gas production in Iran is two billion cubic meters. We have repeatedly declared our readiness to meet the demand of other countries for energy resources. Any country, nation and people of the region can benefit from our gas resources. And the forum is designed to help us in this matter. It was held at the highest level, the largest gas companies took part in it, which is very important in current conditions.
The world is in dire need of energy resources. Thanks to the forum, it is possible to determine the key vectors in this area; it can become a tool for meeting the demand for energy. Our message: we are ready to cover some of the world's gas demand. Iran is open to investments in all sectors of the energy industry. Any investor will get huge benefits and gas. We are already implementing an energy project - the construction of a plant for the production of liquefied gas, which in terms of capacity will become the third largest plant in the world after Qatar and Australia.
Today we want to tell you good news. We have agreed to double swap gas supplies as a part of agreement between Azerbaijan, Turkmenistan and Iran. We are even ready to quadruple this volume. We highly value our relations with Azerbaijan and strive to deepen and expand these relations, both in the energy sector and in other areas.