İsveçrə enerji böhranı halı üçün Azərbaycan qazına arxalanır
Rusiya qazının Avropaya tədarükü dayanarsa, İsveçrə də öz istehlakını azaltmalı olacaq. Lakin Azərbaycan və Şimali Afrikadan tədarük hesabına digər ölkələrlə müqayisədə üstünlüyü olacaq.
Trend-in məlumatına görə, bunu "AWP"yə İsveçrənin Qaz Sənayesi Assosiasiyasından Tomas Heqqlin deyib.
"Biz buna hazır olmalıyıq. Rusiya qazının tədarükünün çatışmazlığını Avropada ən azı qısa müddətdə və onun istehlakını azaltmadan tam kompensasiya etmək mümkün deyildi. Lakin bu ssenaridə İsveçrə hələ də mühüm üstünlüyə malik olacaq, çünki o, qazı cənubdan - Şimali Afrikadan İtaliya vasitəsilə və Azərbaycandan almağa davam edə biləcək", - deyə o, bildirib.
T.Heqqlin vurğulayıb ki, İsveçrədə çatışmazlıq olarsa, müvafiq idarəetmə tədbirləri görüləcək.
"Bunlara, məsələn, ikili yanacaq sistemləri olan (təbii qazın mazutla əvəz oluna biləcəyi) istehlakçılar üçün mazuta keçid, qənaət çağırışları və iri istehlakçılar üçün kvotalar daxildir. Lakin hazırda İsveçrəyə qaz tədarükünün təhlükəsizliyi böyük ölçüdə təmin olunub. Qiymətlər həddindən artıq yüksək olsa belə, sənaye üçün kifayət qədər qaz olmalıdır.
Eyni zamanda qarşıdan gələn qış üçün qazın təmin edilməsi böyük problemdir. Bu səbəbdəndir ki, Federal Şura artıq martın əvvəlində konkret tədbirlər haqqında qərar verib. Beləliklə, qaz şirkətləri qaz, qazın saxlanılması üçün çənlərin və mayeləşdirilmiş təbii qazı birgə ala bilməlidirlər", - deyə o, əlavə edib.
Onun sözlərinə görə, qaz sənayesi cavabdeh idarələr və səlahiyyətlilərlə birlikdə Federal Şuraya mümkün həll yolları təklif etmək niyyətindədir.
Aİ ilin sonuna qədər Rusiya qazının idxalını əvvəlki illə müqayisədə üçdə iki azaltmaq istəyir. İdxal olunan qazın 40%-dən çoxu Rusiyadan gəlir; Almaniya bu idxaldan xüsusilə asılıdır. Müqayisə üçün, İsveçrədə qaz istehlakı kifayət qədər aşağıdır. Ölkənin enerji tələbatının təxminən 15%-ni xammal təşkil edir.

Швейцария полагается на азербайджанский газ в случае энергетического кризиса
Если поставки российского газа в Европу прекратятся, Швейцарии также придется сократить его потребление. Однако она будет иметь преимущество перед другими странами благодаря поставкам из Азербайджана и Северной Африки.
Как сообщает в субботу Trend, об этом сказал AWP Томас Хегглин из Швейцарской ассоциации газовой промышленности (VSG).
«Мы должны быть к этому готовы. Недостаток поставок российского газа невозможно было полностью компенсировать в Европе, по крайней мере, в краткосрочной перспективе и без сокращения его потребления. Однако в этом сценарии у Швейцарии все равно будет важное преимущество, так как она сможет продолжать получать газ с юга — из Северной Африки через Италию — и из Азербайджана», - отметил он.
Хегглин подчеркнул, что если в Швейцарии возникнет дефицит, будут приняты соответствующие меры управления.
«К ним относятся, например, переход на мазут для потребителей с двухтопливными системами (в которых природный газ может быть заменен мазутом), призывы к экономии и квоты для крупных потребителей.
Однако в настоящее время безопасность поставок газа в Швейцарию в значительной степени обеспечена. Газа для промышленности должно быть достаточно, даже если цены на него чрезвычайно высоки.
При этом большой проблемой является обеспечение газоснабжения на предстоящую зиму. Именно по этой причине Федеральный совет уже принял решение о конкретных мерах в начале марта. Таким образом, газовые компании должны иметь возможность совместно покупать газ, емкости для хранения и сжиженный природный газ (СПГ)», - добавил он.
По словам Хегглина, газовая отрасль нацелена на то, чтобы предложить возможное решение Федеральному совету вместе с ответственными ведомствами и органами.
ЕС хочет сократить импорт российского газа на две трети к концу года по сравнению с предыдущим годом. Более 40% импортируемого газа поступает из России; Германия особенно зависит от этого импорта. Для сравнения, потребление газа в Швейцарии довольно низкое. Сырье составляет около 15% потребности страны в энергии.