Konqo Respublikası Azərbaycanın yaşıl enerji sahəsində təcrübəsindən yararlanmaq istəyir - XİN rəhbəri (Özəl müsahibə)
3 aprel 2024 3 aprel 2024
Konqo Respublikası yaşıl enerji sahəsində Azərbaycanın təcrübəsindən yararlanmaq istəyir.
Bunu Bakıda səfərdə olan Konqo Respublikasının xarici işlər naziri Jan-Klod Qakosso Trend-ə özəl müsahibəsində deyib.
"Azərbaycanın yaşıl enerji sahəsində böyük təcrübəsi var. Bizdə həcminə görə Amazondan sonra ikinci, Afrikada isə Nildən sonra ikinci ən uzun çay - qüdrətli Konqo çayı var. Bu çay Konqo Demokratik Respublikası və Konqo Respublikası üzərindən keçir və su elektrik enerjisi istehsalı üçün böyük potensialı təmsil edir. Azərbaycanın hidroqrafiyaya əsaslanan yaşıl enerji təcrübəsindən istifadə edərək, biz elektrik enerjisinin paylanması və kənd təsərrüfatının suvarılmasını təmin etmək üçün bəndlər tikmək istəyirik", - deyə o bildirib.
Jan-Klod Qakosso kənd təsərrüfatı sahəsində əməkdaşlığın perspektivlərinə də toxunub.
"Məhsuldar torpaq və güclü yağıntlar ilə - on iki aydan səkkizində - kənd təsərrüfatı məhsulları istehsalı üçün potensialımız var. Lakin kənd təsərrüfatı sektorumuzun tam potensialına çatması üçün mexanizasiya tələb olunur. Bu, tərəfdaşlığın inkişaf edə biləcəyi bir sahədir və biz kənd təsərrüfatının mexanikləşdirilməsi sahəsində Azərbaycanın təcrübəsinə əsaslanmaq istəyirik", - deyə nazir qeyd edib.
Səfərin məqsədi
Jan-Klod Qakosso qeyd edib ki, ölkəsi Azərbaycanla qarşılıqlı faydalı əməkdaşlıq qurmaq istəyir.
"Sovet İttifaqının dağılmasından sonra Konqo Respublikası Qafqaz və Orta Asiya respublikaları ilə minimal qarşılıqlı əlaqə ilə keçmiş Sovet respublikaları arasında ilk növbədə Rusiya Federasiyası, Belarusiya və Ukrayna ilə əlaqələr saxlayıb. Həm Azərbaycan, həm də Konqo neft və qaz hasil edən ölkələr olduğundan və əhalisi demək olar ki, eyni olduğundan (Azərbaycanda 10 milyon, Konqoda 6 milyon), biz qarşılıqlı faydalı tərəfdaşlığın qurulmasına töhfə verən ümumi xüsusiyyətləri müəyyən etdik. Bakıya səfərimin əsas məqsədi də bundan ibarətdir”, - deyə o bildirib.
Bundan əlavə, nazir bildirib ki, geniş tərkibli nümayəndə heyətinin müşayiəti ilə Konqo Respublikasının Prezidenti Denis Sassu-Nqesso Azərbaycana səfərə yola düşür.
Neft-qaz sahəsində əməkdaşlıq
Jan-Klod Qakosso iki ölkənin dövlət neft şirkətləri arasında güclü tərəfdaşlığın yaradılması imkanlarından danışıb.
"Konqo böyük olmasa da, Afrikanın köhnə neft istehsalçılarından biridir. Ərazimizdə dəniz neft yataqlarında "TotalEnegies", "Eni", "Chevron" və "Halliburton" kimi iri şirkətlər ərazimizdəki dəniz neft yataqlarını istismar edir. Biz Azərbaycanın dövlət neft şirkəti "SOCAR" ilə Konqo Milli Neft Şirkəti (Société Nationale des Pétroles de Congo - SNPC) arasında ticarəti genişləndirməyə çalışırıq. İndiki mərhələdə mən Azərbaycanla əməkdaşlığı qiymətləndirməkdən çəkinirəm, çünki biz tərəfdaşlığın yaradılmasının ilkin mərhələsindəyik. Bizim niyyətimiz bu əməkdaşlığa müvafiq milli neft şirkətlərimiz, "SNPC" və "SOCAR" arasında güclü tərəfdaşlıq vasitəsilə başlamaqdır.
Azərbaycanın xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə məhsuldar görüş zamanı mehriban fikir mübadiləsi apardıq. Siyasətçilər olaraq -biz razılaşdıq ki, bu cür səylər güclü diplomatik münasibətlərlə dəstəklənməlidir", - deyə o əlavə edib.
Balanslaşdırılmış diplomatiya və beynəlxalq əməkdaşlıq
Nazir qeyd edib ki, Azərbaycan kimi Konqo Respublikası da Rusiya, ABŞ, Çin və Avropa İttifaqı ilə balanslaşdırılmış əlaqələr saxlayır.
"Azərbaycan Rusiya, Çin, Türkiyə və digər qonşu ölkələrlə də analoji ticarət aparır. Azərbaycanlı həmkarım, xarici işlər naziri ilə danışıqlar zamanı biz beynəlxalq təşkilatlarda bir-birimizi dəstəkləməyə razılaşdıq. Biz beynəlxalq strukturlardabir-birimizin namizədliyini dəstəkləyəcəyik. Biz əməkdaşlığın ilkin mərhələsində olduğumuz üçün nikbinəm ki, birgə səylərimiz növbəti illərdə səmərəli nəticələr verəcək", - deyə o bildirib.

Республика Конго хочет воспользоваться опытом Азербайджана в области "зеленой" энергетики – глава МИД (Эксклюзивное интервью)
3 апреля 2024 3 апреля 2024
Республика Конго хочет воспользоваться опытом Азербайджана в области "зеленой" энергетики.
Об этом сказал в эксклюзивном интервью Trend находящийся с визитом в Баку министр иностранных дел Республики Конго Жан-Клод Гакоссо.
"Азербайджан имеет большой опыт в сфере "зеленой" энергетики. У нас есть мощная река Конго — вторая по величине река по объему стока после Амазонки и вторая по длине в Африке после Нила. Эта река пересекает Демократическую Республику Конго и Республику Конго, и представляет огромный потенциал для производства гидроэлектроэнергии. Используя опыт Азербайджана в области "зеленой" энергетики, основанной на гидрографии, мы хотим построить плотины для обеспечения распределения электроэнергии и сельскохозяйственного орошения", - подчеркнул он.
Гакоссо также коснулся перспектив сотрудничества в сфере сельского хозяйства.
"При плодородных землях и обильных дождях (восемь месяцев из двенадцати) мы обладаем потенциалом для сельскохозяйственного производства. Однако наш сельскохозяйственный сектор требует механизации, чтобы полностью раскрыть свой потенциал. Это представляет собой область, где партнерские отношения могут процветать, и мы хотим использовать опыт Азербайджана по механизации сельского хозяйства", - отметил министр.
Цель визита
Гакоссо упомянул, что его страна хочет построить взаимовыгодное сотрудничество с Азербайджаном.
"После распада Советского Союза Республика Конго в основном поддерживала отношения с Российской Федерацией, Белоруссией и Украиной среди бывших советских республик, с минимальным взаимодействием с республиками Кавказа и Центральной Азии. Поскольку и Азербайджан, и Конго являются странами-производителями нефти и газа и имеют почти одинаковую численность населения (10 миллионов в Азербайджане и 6 миллионов в Конго), мы определили общие черты, которые способствуют построению взаимовыгодного партнерства. Отсюда и главная цель моего визита в Баку", - сказал он.
Кроме того, министр сообщил, что в сопровождении многочисленной делегации президент Республики Конго Дени Сассу-Нгессо сегодня отправится с визитом в Азербайджан.
Сотрудничество в нефтегазовой сфере
Гакоссо рассказал о возможностях установления прочного партнерства между государственными нефтяными компаниями двух стран.
"Конго является одним из старых производителей нефти в Африке, хотя и не крупным. Крупные компании, такие как TotalEnegies, Eni, Chevron и Halliburton, эксплуатируют морские нефтяные месторождения на нашей территории. Мы стремимся расширить торговлю между Государственной нефтяной компанией Азербайджана (SOCAR) и Национальной нефтяной компанией Конго (Société Nationale des Pétroles de Congo - SNPC). На данном этапе я воздерживаюсь от оценки сотрудничества с Азербайджаном, поскольку мы находимся на начальном этапе налаживания партнерства. Наше намерение состоит в том, чтобы инициировать это сотрудничество посредством прочного партнерства между нашими соответствующими национальными нефтяными компаниями - SNPC и SOCAR.
В ходе продуктивной встречи с министром иностранных дел Азербайджана Джейхуном Байрамовым мы провели дружеский обмен мнениями. Как политики, мы согласились, что такие усилия должны быть подкреплены прочными дипломатическими отношениями", - добавил он.
Сбалансированная дипломатия и международное сотрудничество
Министр отметил, что, как и Азербайджан, Республика Конго поддерживает сбалансированные отношения с Россией, США, Китаем и Евросоюзом.
"Азербайджан аналогичным образом ведет торговлю с Россией, Китаем, Турцией и другими соседними странами. В ходе переговоров с моим азербайджанским коллегой, министром иностранных дел, мы договорились взаимно поддерживать друг друга в международных организациях. Мы будем поддерживать кандидатуру друг друга в международных структурах. Поскольку мы находимся на раннем этапе сотрудничества, я оптимистичен, что наши совместные усилия принесут плодотворные результаты в ближайшие годы", - заключил он.