Neft Fondu AÇG və “Şahdəniz”dən əldə etdiyi gəlirlərin kəskin artım səbəbini açıqlayıb
Azərbaycan Dövlət Neft Fondu (ARDNF) bu ilin yanvar ayında “Azəri-Çıraq-Günəşli” (AÇG) yataqlar bloku və “Şahdəniz” qaz-kondensat yatağı üzrə əldə edilən gəlirlərin artmasının səbəbi dövlətin payına düşən mənfəət neftinin miqdarının, mənfəət kondensatının satış qiymətinin artması və Avropanın yüksək Hub (spot) qaz qiymətlərinin təsirindəndir.
Report un sorğunuza cavab olaraq ARDNF-dən bildiriblər ki, bu ilin yanvar ayında 2021-ci ilin analoji dövrü ilə müqayisədə AÇG layihəsi üzrə dövlətin payına düşən mənfəət neftinin satış qiymətinin əhəmiyyətli artması və eyni zamanda bunun nəticəsində Hasilatın Pay Bölgüsü Sazişinin (HPBS) müddəalarına uyğun olaraq layihə üzrə dövlətin mənfəət payının formalaşdırılması mexanizmində dövlətin payına düşən mənfəət neftinin miqdarının artması olub.
Həmçinin, Fonddan bildirilib ki, “Şahdəniz” layihəsi çərçivəsində tərəflər arasında qazın alqı-satqısı üzrə bağlanmış sazişlərin müddəalarına uyğun olaraq, müəyyən şərtlərin tətbiqi nəticəsində layihə üzrə ARDNF-ə ödənilən dövlətin qaz gəlirləri 2021-ci ilin yanvar ayında 2022-ci ilin analoji dövrü ilə müqayisədə az olub: “Eyni zamanda, müvafiq dövr üçün gəlirlərin artmasına digər səbəb, dövlətin payına düşən mənfəət kondensatının satış qiymətinin əhəmiyyətli artmasının və “Şahdəniz” layihəsi üzrə Azərbaycan qazının artıq Avropaya çatdırılması və Avropanın yüksək Hub (spot) qiymətlərinin təsiridir.
Xatırladaq ki, bu ilin yanvar ayında ARDNF-in "Azəri-Çıraq-Günəşli" yataqlar blokundan əldə etdiyi gəlirləri 683,114 milyon ABŞ dolları təşkil edib. Bu, illik müqayisədə 2,8 dəfə çoxdur. Ötən ilin müvafiq dövründə sözügedən göstərici 244,946 milyon ABŞ dolları səviyyəsində idi.
Bundan başqa, yanvar ayında ARDNF "Şahdəniz" yatağından (qaz və kondensatın satışından) əldə etdiyi gəlirləri 149 milyon 899 min ABŞ dolları təşkil edib ki, bu da illik müqayisədə 42,4 dəfə çoxdur. O cümlədən, Fondun "Şahdəniz" yatağı üzrə kondensatın satışından əldə olunan gəlirləri 22 milyon 172 min ABŞ dolları olub, bu da 6,3 dəfə artım deməkdir.

Нефтяной фонд назвал причины резкого роста доходов с АЧГ и “Шахдениз”
Государственный нефтяной фонд Азербайджана (ГНФАР) сообщил, что увеличение доходов по блоку месторождений “Азери-Чираг-Гюнешли” (АЧГ) и газоконденсатному месторождению “Шахдениз” в январе этого года связано с ростом объема прибыльной нефти, приходящейся на долю государства, ценами продажи прибыльного конденсата и воздействием высоких спотовых цен на газ в Европе.
В ответ на запрос Report в ГНФАР сообщили, что в январе этого года по сравнению с аналогичным периодом 2021 года произошло значительное увеличение цены продажи прибыльной нефти, приходящейся на долю государства, в рамках проекта АЧГ и, как следствие, увеличение объема приходящейся на долю государства нефти в механизме формирования доли прибыли по проекту в соответствии с положениями Соглашения о разделе добычи (СРП).
Также в фонде сообщили, что в соответствии с положениями соглашений купли-продажи газа в рамках проекта ”Шахдениз“, в результате применения определенных механизмов, доходы от газа, полученные ГНФАР в рамках проекта в январе 2021 года, были меньше по сравнению с аналогичным периодом 2022 года. "Среди других причин увеличения доходов за соответствующий период – значительное увеличение стоимости продажи прибыльного конденсата, приходящегося на долю государства, и поставки азербайджанского газа по проекту “Шахдениз” в Европу, а также влияние высоких цен на газ на спотовом рынке в Европе",- отметили в фонде.
Напомним, что в январе этого года доходы ГНФАР от блока месторождений "Азери-Чираг-Гюнешли" составили 683,114 млн долларов США. Это в 2,8 раза больше, чем годом ранее. За соответствующий период прошлого года данный показатель был на уровне 244,946 млн долларов США.
Кроме того, доходы ГНФАР от месторождения "Шахдениз" (от продажи газа и конденсата) в январе составили 149 млн 899 тысяч долларов США, что в 42,4 раза больше показателя годом ранее. Доходы фонда от продажи конденсата на месторождении "Шахдениз" составили 22 млн 172 тысячи долларов США (рост в 6,3 раза).