Neft Fondu AÇG və “Şahdəniz”dən əldə etdiyi gəlirlərin kəskin artım səbəbini açıqlayıb
Azərbaycan Dövlət Neft Fondu (ARDNF) bu ilin yanvar ayında “Azəri-Çıraq-Günəşli” (AÇG) yataqlar bloku və “Şahdəniz” qaz-kondensat yatağı üzrə əldə edilən gəlirlərin artmasının səbəbi dövlətin payına düşən mənfəət neftinin miqdarının, mənfəət kondensatının satış qiymətinin artması və Avropanın yüksək Hub (spot) qaz qiymətlərinin təsirindəndir.
Report un sorğunuza cavab olaraq ARDNF-dən bildiriblər ki, bu ilin yanvar ayında 2021-ci ilin analoji dövrü ilə müqayisədə AÇG layihəsi üzrə dövlətin payına düşən mənfəət neftinin satış qiymətinin əhəmiyyətli artması və eyni zamanda bunun nəticəsində Hasilatın Pay Bölgüsü Sazişinin (HPBS) müddəalarına uyğun olaraq layihə üzrə dövlətin mənfəət payının formalaşdırılması mexanizmində dövlətin payına düşən mənfəət neftinin miqdarının artması olub.
Həmçinin, Fonddan bildirilib ki, “Şahdəniz” layihəsi çərçivəsində tərəflər arasında qazın alqı-satqısı üzrə bağlanmış sazişlərin müddəalarına uyğun olaraq, müəyyən şərtlərin tətbiqi nəticəsində layihə üzrə ARDNF-ə ödənilən dövlətin qaz gəlirləri 2021-ci ilin yanvar ayında 2022-ci ilin analoji dövrü ilə müqayisədə az olub: “Eyni zamanda, müvafiq dövr üçün gəlirlərin artmasına digər səbəb, dövlətin payına düşən mənfəət kondensatının satış qiymətinin əhəmiyyətli artmasının və “Şahdəniz” layihəsi üzrə Azərbaycan qazının artıq Avropaya çatdırılması və Avropanın yüksək Hub (spot) qiymətlərinin təsiridir.
Xatırladaq ki, bu ilin yanvar ayında ARDNF-in "Azəri-Çıraq-Günəşli" yataqlar blokundan əldə etdiyi gəlirləri 683,114 milyon ABŞ dolları təşkil edib. Bu, illik müqayisədə 2,8 dəfə çoxdur. Ötən ilin müvafiq dövründə sözügedən göstərici 244,946 milyon ABŞ dolları səviyyəsində idi.
Bundan başqa, yanvar ayında ARDNF "Şahdəniz" yatağından (qaz və kondensatın satışından) əldə etdiyi gəlirləri 149 milyon 899 min ABŞ dolları təşkil edib ki, bu da illik müqayisədə 42,4 dəfə çoxdur. O cümlədən, Fondun "Şahdəniz" yatağı üzrə kondensatın satışından əldə olunan gəlirləri 22 milyon 172 min ABŞ dolları olub, bu da 6,3 dəfə artım deməkdir.

SOFAZ REVEALS REASON FOR SHARP INCREASE IN REVENUES FROM ACG, SHAH DENIZ
The January increase in revenues of the State Oil Fund of Azerbaijan (SOFAZ) from the Azeri-Chirag-Guneshli (ACG) block of fields and the Shah Deniz gas condensate field was due to a growth in the state's share of profit oil, the sale price of profit condensate, and high European spot gas prices, SOFAZ told Report.
In January of this year, compared to the same period in 2021, the state's share of profit on the ACG project increased significantly, and as a result, under the provisions of the Production Sharing Agreement (PSA), an increase in the amount of profit oil per share was observed in the mechanism of formation of the state's share of profit on the project.
In accordance with the provisions of the agreements concluded between the parties on the purchase and sale of gas under the Shah Deniz project, the state's gas revenues paid to SOFAZ on the project in January 2021 were lower than in the same period of 2022 due to the application of certain conditions: "At the same time, another reason for the increase in revenues for the relevant period is the significant increase in the selling price of state-owned profit condensate and the impact of the delivery of Azerbaijani gas to Europe over the Shah Deniz project and high European Hub (spot) prices."
In January 2022, the revenues of the SOFAZ from the Azeri-Chirag-Guneshli block of fields amounted to $683.114 million, up 2.8-fold from $244.946 million in the same period of 2021. The revenues from the Shah Deniz field amounted to $149.899 million, 42.4-fold more than a year earlier.