Neft və qaz üzrə birgə forum perspektivləri
- Biz Bakıya Xəzər neft və qaz sərgi və konfransının necə keçdiyini müşahidə etmək üçün gəlmişik, çünki 2020-ci ildən etibarən “Iteca Caspian” şirkəti ilə neft-qaz sahəsi üzrə birgə tədbirlər (sərgilər, konfranslar) keçirmək niyyətindəyik. Bu tədbir barədə təəssüratlar müsbətdir, hesab edirik ki, Xəzər neft və qaz sərgi və konfransı yaxşı təşkil edilib - burada çıxışları dinləmək və stendləri ziyarət etməklə yanaşı, xüsusi smartfon tətbiqi vasitəsi ilə “B2B” formatlı görüşlər təyin etmək mümkün olub.
Konfransın mövzusu bizim üçün maraqlıdır. Biz RF-nın müəssisələrinin yüksək əlavə dəyərli məhsulların emalı və bu prosesə xarici tərəfdaşların cəlb edilməsi sahəsindəki təcrübəsinin Azərbaycan tərəfi üçün maraqlı olub olmadığını dəqiqləşdirmək istəyirdik. RF-da bu proses dövlətin dəstəyi ilə keçirilir (subsidiyalar, müxtəlif güzəştlər verilir). Ola bilsin ki, Azərbaycanda da investorları cəlb etmək üçün qəbul edilə biləcək maraqlı mexanizmlər var. Bununla əlaqədar, Bakıda keçirilən neft-qaz sərgi və konfransını ziyarətimiz çox faydalı oldu.

Prospects for joint oil and gas forums
Igor Lyashkov, representative of the Ministry of Industry and Trade of the Russian Federation (chemical industry department)
- We came to Baku to see how the Caspian Oil & Gas exhibition and conference are taking place, because we want to hold joint events (exhibitions, conferences) on oil and gas with Iteca Caspian in 2020. The impressions on the current event are positive, we believe that the Caspian Oil & Gas Exhibition and Conference in Baku is well organised; we could not only listen to speeches and stands, but also to arrange B2B meetings through a special application on smartphones.
The topic of the conference was interesting for us. We wanted to clarify whether the experience of Russian enterprises in processing high value-added products and attracting foreign partners to this process will be interesting for the Azerbaijani side. This process in the Russian Federation is supported by the state (subsidized, various benefits are provided). Perhaps in Azerbaijan there are also interesting mechanisms for attracting investors, which we could adopt. In this regard, the visit to Baku for the Oil & Gas Exhibition and Conference was very useful.