Neft və qaz üzrə birgə forum perspektivləri
- Biz Bakıya Xəzər neft və qaz sərgi və konfransının necə keçdiyini müşahidə etmək üçün gəlmişik, çünki 2020-ci ildən etibarən “Iteca Caspian” şirkəti ilə neft-qaz sahəsi üzrə birgə tədbirlər (sərgilər, konfranslar) keçirmək niyyətindəyik. Bu tədbir barədə təəssüratlar müsbətdir, hesab edirik ki, Xəzər neft və qaz sərgi və konfransı yaxşı təşkil edilib - burada çıxışları dinləmək və stendləri ziyarət etməklə yanaşı, xüsusi smartfon tətbiqi vasitəsi ilə “B2B” formatlı görüşlər təyin etmək mümkün olub.
Konfransın mövzusu bizim üçün maraqlıdır. Biz RF-nın müəssisələrinin yüksək əlavə dəyərli məhsulların emalı və bu prosesə xarici tərəfdaşların cəlb edilməsi sahəsindəki təcrübəsinin Azərbaycan tərəfi üçün maraqlı olub olmadığını dəqiqləşdirmək istəyirdik. RF-da bu proses dövlətin dəstəyi ilə keçirilir (subsidiyalar, müxtəlif güzəştlər verilir). Ola bilsin ki, Azərbaycanda da investorları cəlb etmək üçün qəbul edilə biləcək maraqlı mexanizmlər var. Bununla əlaqədar, Bakıda keçirilən neft-qaz sərgi və konfransını ziyarətimiz çox faydalı oldu.

Перспективы совместных форумов по нефти и газу
Мы приехали в Баку посмотреть, как проходит выставка и конференция "Нефть и газ Каспия", потому что хотим с Iteca Caspian в 2020 году провести совместные мероприятия (выставки, конференции) по нефти и газу. Впечатления по нынешнему мероприятию положительные, считаем, что выставка и конференция "Нефть и газ Каспия" в Баку хорошо организована, можно было не только послушать выступления, посетить стенды, но и через спецприложение на смартфонах назначить встречи B2B.
Тематика конференции была для нас интересной. Мы хотели уточнить, будет ли азербайджанской стороне интересен опыт предприятий РФ по переработке продукции с высокой добавленной стоимостью и привлечения в этот процесс иностранных партнеров. Этот процесс в РФ находит поддержку со стороны государства (субсидируется, предоставляются различные льготы). Возможно, в Азербайджане тоже есть интересные механизмы привлечения инвесторов, которые мы могли бы перенять. В связи с этим визит в Баку на нефтегазовую выставку-конференцию оказался очень полезен.