Pərviz Şahbazov: “Azərbaycan xarici enerji təchizatçılarından asılı deyil”
Energetika naziri Pərviz Şahbazov Almaniyada keçirilən “8-ci Berlin Enerji Keçidi Dialoqu” konfransı çərçivəsində “Ədalətli və sosial enerji keçidinə təkan verən amillər” mövzusunda keçirilən panel müzakirələrində çıxış edib.
“Report”un nazirliyə istinadən verdiyi məlumata görə, nazir ədalətli enerji keçidi, enerji təchizatı ilə bağlı misli görünməmiş qeyri-müəyyənliklər şəraitində dekarbonizasiya ilə müqayisədə aktuallaşan enerji təhlükəsizliyi, eləcə də Azərbaycanın enerji müstəqilliyini təmin edən amillər və bərpa olunan enerji kursu ilə bağlı fikirlərini bölüşüb. O, Azərbaycanın ədalətli enerji keçidi ilə bağlı çağırışlarla həmrəy olduğunu, enerji balansında bərpa olunan enerjinin mövqeyinin möhkəmlənməsi ilə bağlı səyləri dəstəklədiyini, eyni zamanda enerji resurslarının müxtəlifliyini gələcəkdə də enerji bazarında sabitliyin təminatı kimi qəbul etdiyini diqqətə çatdırıb.
Nazir deyib ki, enerji təhlükəsizliyi təmin edilmədən iqtisadi inkişaf, sosial rifah və ekoloji təhlükəsizlik mümkün deyil. Azərbaycan enerji sahəsində xarici təchizatçılardan asılılığı və enerji təhlükəsizliyində heç bir problemi olmayan ölkədir. Üstəlik həm neft-qaz, həm də elektrik enerjisi ixracatı bu gün region ölkələri ilə yanaşı Avropa ölkələrinin də enerji təhlükəsizliyinə töhfə verir: “Enerji müstəqilliyimiz, enerjiyə ehtiyacın daxili imkanlar hesabına təmin edilməsi bizim gücümüzdür, üstünlüyümüzdür. Bu, bizə imkan verir ki, enerji təhlükəsizliyindən dekarbonizasiyaya doğru addımlayaq. Enerji balansımızda yaşıl enerjinin payını daha da artıraq. Biz hazırda etibarlı tərəfdaş rolumuzu davam etdirir, həm də bərpa olunan enerji mənbələrindən geniş istifadə üzrə planlarımızı icra edirik. Deyə bilərik ki, hazırki kataklizmlər dövründə Azərbaycan yaşıl enerji ilə bağlı hədəflərini problemsiz və fasiləsiz reallaşdıran azsaylı ölkələrdəndir”.
Azərbaycanın dayanıqlı enerji sektorunun inkişafı ilə bağlı suala cavab olaraq P.Şahbazov bildirib ki, ölkəmiz dayanıqlığa enerji təchizatı mənbələrinin müxtəlifliyi, ixrac marşrutları və bazarlarının diversifikasiyası ilə nail olub: “Bu gün qarşımızda duran əsas məqsəd bu dayanıqlığı daha da möhkəmləndirməkdir. Bundan ötrü qaz sektorunun inkişafı ilə yanaşı əsas diqqəti yaşıl enerjinin inkişafına yönəltmişik. Elektrik enerjisinin qoyuluş gücündə bərpa olunan enerji mənbələrinin payını 16.5%-dən 2030-cu ilə qədər 30%-ə çatdırmağa çalışırıq”.
Müzakirələrdə TAP layihəsinin avropalı istehlakçıların enerji ilə sabit təchizatında töhfələrinə də toxunulub.
Panel müzakirələrində Yunanıstanın ətraf mühit və energetika naziri Kostas Skrekas, Avstriyanın iqlim fəaliyyəti, ətraf mühit, enerji, mobillik, innovasiya və texnologiya üzrə federal naziri Leonore Gevessler, Fransanın ekoloji keçid məsələləri üzrə naziri Barbara Pompili, Şri-Lankanın Energetika Nazirliyinin katibi K.D.R. Olga və “Bakulu Power “şirkətinin baş icraçı direktoru Lucia Bakulumpagi-Vamala iştirak edib.

Parviz Shahbazov: "Azerbaijan does not depend on foreign energy suppliers"
Minister of Energy Parviz Shahbazov addressed a panel discussion on "Factors Promoting the Transition of Fair and Social Energy" at the 8th Berlin Energy Transition Dialogue Conference in Germany, Report informs, citing the ministry.
The minister shared his views on a fair energy transition, energy security compared to decarbonization in the face of unprecedented uncertainties in energy supply, as well as factors ensuring Azerbaijan's energy independence and renewable energy exchange energy policy. He noted that Azerbaijan supports the call for a fair energy transition, supports efforts to bolster the position of renewable energy in the energy balance, as well as the diversity of energy resources as a guarantee of future stability in the energy market.
The minister said that economic development, social welfare, and environmental security are impossible without ensuring energy security. Azerbaijan is a country that does not depend on foreign energy suppliers and has no problems with energy security: "Moreover, both oil and gas and electricity exports today contribute to the energy security of European countries as well as the countries of the region. Our energy independence, meeting energy needs through domestic resources is our strength and advantage. This allows us to move from energy security to decarbonization and further increase the share of green energy in our energy balance. We are currently continuing our role as a reliable partner, but we are also implementing our plans for the widespread use of renewable energy sources. We can say that in the current cataclysm, Azerbaijan is one of the few countries that achieve its green energy goals without a problem and without interruption.”
Answering a question on the development of Azerbaijan's sustainable energy sector, Shahbazov said that our country has achieved stability through the diversity of energy sources, export routes, and diversification of markets: "To this end, along with the development of the gas sector, we have focused on the development of green energy. We are trying to increase the share of renewable energy sources in the installed capacity of electricity from 16.5% to 30% by 2030.”
The discussions also touched upon the contribution of the TAP project to the sustainable supply of energy to European consumers.
The panel discussions were attended by Greek Minister of Environment and Energy Konstantinos Skrekas, Federal Minister for Climate Action, Environment, Energy, Mobility, Innovation, and Technology Leonore Gewessler, French Minister for Environmental Transition Barbara Pompili, and Sri Lankan Energy Minister K.D.R. Olga, and Lucia Bakulumpagi-Wamala, CEO of Bakulu Power.