Pərviz Şahbazov: “Məşvərət Şurası “yaşıl enerji” sahəsində əməkdaşlığı dərinləşdirmək üçün imkanlar yaradır”
“Cənub Qaz Dəhlizi” Məşvərət Şurası qlobal çağırışlar və “karbon neytrallığı” hədəfləri ilə səsləşən layihə olaraq inkişaf etdirmək və tərəfdaşlarımızla faydalı əməkdaşlığımızı “yaşıl enerji” sahəsində dərinləşdirmək üçün imkanlar yaradır".
“Report”un Energetika Nazirliyinə istinadən verdiyi məlumata görə, bunu energetika naziri Pərviz Şahbazov “Cənub Qaz Dəhlizi” Məşvərət Şurasının VIII iclası çərçivəsində İtaliyanın ekoloji keçid məsələləri üzrə nazir müavini Vannia Qava və TAP AG şirkətinin icraçı direktoru Luca Schieppatinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətləri ilə görüşündə bildirib.
Nazir eyni zamanda bildirib ki, çoxtərəfli əməkdaşlığa əsaslanan “Cənub Qaz Dəhlizi” Məşvərət Şurasının budəfəki iclası ilk dəfə olaraq enerji keçidi məsələlərinə həsr olunacaq: "Təkcə dənizdə külək enerjisi sahəsinə investisiyaların cəlbi ilə ildə 400 milyon kubmetr qaza qənaət edilə və bu həcmlər ixraca yönəldilə bilər".
P. Şahbazov deyib ki, Azərbaycanın təbii qazı sayəsində italiyalı istehlakçılar daha sərfəli qiymətlə təbii qazla təmin olunur: "Biz TAP vasitəsilə İtaliyanın təbii qaz təchizatına verilən töhfələrdən məmnunuq".
Nazir müavini Vannia Qava ilə Cənub Qaz Dəhlizinin enerji təhlükəsizliyinin davamlı təminatında rolunun gücləndirilməsi, iki ölkə arasında strateji tərəfdaşlıq çərçivəsində müxtəlif sahələr üzrə əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafı, İtaliya şirkətlərinin işğaldan azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən layihələrdə iştirakı, həmçinin Məşvərət Şurası formatında əməkdaşlıq əlaqələrinin bərpa olunan enerji hədəfləri üzrə genişləndirilməsi məsələləri müzakirə edilib.
Nazir müavini təbii qazın davamlı enerji təchizatı və enerji keçidi üçün vacib əhəmiyyətini vurğulayaraq, TAP-ın gələcək inkişaf mərhələsi üzrə ölkəsinin Azərbaycanla əməkdaşlığa önəm verdiyini qeyd edib.
TAP AG şirkətinin icraçı direktoru Luca Schieppati ilə görüşdə isə TAP-ın tam layihə gücündə işləməsi, gələcəkdə tədarükün artırılması və boru kəmərinin genişləndirilməsi imkanları müzakirə edilib. TAP-ın gələcəkdə genişlənməsi, aparılan bazar araşdırmaları və bu istiqamətdə növbəti addımlar müzakirə edilib.

Министр: Консультативный совет создает возможности для углубления сотрудничества в сфере "зеленой энергии"
В рамках VIII заседания Консультативного совета “Южного газового коридора” в Министерстве энергетики состоялись встречи с делегациями, возглавляемыми заместителем министра по вопросам экологического перехода Италии Ваннией Гава и исполнительным директором TAP AG Лукой Шиппати.
Как сообщает Report со ссылкой на Министерство энергетики, с заместителем министра Ваннией Гава были обсуждены вопросы усиления роли Южного газового коридора в устойчивом обеспечении энергетической безопасности, развития сотрудничества между двумя странами в различных сферах в рамках стратегического партнерства, участия итальянских компаний в проектах, реализуемых на освобожденных территориях, а также расширения сотрудничества в формате Консультативного совета по возобновляемым источникам энергии.
Подчеркнув важное значение природного газа для устойчивого энергоснабжения и перехода энергии, заместитель министра отметила важность сотрудничества страны с Азербайджаном на следующем этапе развития TAP.
Министр энергетики Парвиз Шахбазов сказал, что благодаря азербайджанскому природному газу итальянские потребители обеспечиваются природным газом по более выгодным ценам.
Министр также отметил, что предстоящее заседание Консультативного совета Южного газового коридора впервые будет посвящено вопросам энергетического перехода: “Это заседание создает возможности для развития Южного газового коридора как проекта, отвечающего глобальным вызовам и целям “углеродного нейтралитета”, и углубления нашего полезного сотрудничества с партнерами в рамках Консультативного совета в области “зеленой энергии”. Только благодаря инвестициям в ветроэнергетику на море можно экономить 400 млн кубометров газа в год, и эти объемы могут быть направлены на экспорт.”