“Peyvənd sertifikatı”nın müddəti nə qədərdir, üçüncü doza vurulmasa, sənəd qüvvədən düşür?
Trend-in məlumatına görə, bu barədə Səhiyyə Nazirliyi, İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyi və TƏBİB-in yaydığı birgə məlumatda qeyd olunub
Bildirilib ki, dünyada COVID-19 əleyhinə vaksinasiyadan sonra yaranan immun cavabın dayanıqlılığı və müddəti istiqamətində elmi tədqiqatlar davam etdirilir. Aparılan tədqiqatların nəticələri açıqlandıqdan, ÜST və digər beynəlxalq səhiyyə qurumlarının tövsiyələri məlum olduqdan sonra bu məsələyə yenidən baxılacaq.
Buster (3-cü doza) dozanın isə 2-ci dozadan 6 ay keçdikdən sonra yüksək risk qrupuna daxil olanlara (tibb işçiləri, yaşı 60-dan yuxarı olan şəxslər, autoimmun xəstəlikləri olan şəxslər) vurulması tövsiyə olunur.
Koronavirusun yeni ştammlarının yaranması isə buster dozanın əhəmiyyətini daha da artırır.
Mütəxəssislər belə hesab edir ki, virus dəyişmir, sadəcə olaraq, mutasiyaya uğrayır. Mutasiya nəticəsində isə fərqli ştamlar yaranır. Orqanizmdə yaranmış immunitetin zəifləməsinin qarşısını almaq üçün “buster” doza vacibdir. “Buster” doza qüvvətləndirici hesab edilir və koronavirusa qarşı yaranmış anticisimlərin uzunömürlü olmasını təmin edir.
Xatırladaq ki, Azərbaycanda vaksinasiya prosesinə bu ilin yanvarın 18-dən başlanılıb. Hazırda ölkədə vurulan vaksinlərin ümumi sayı 10 486 650, birinci mərhələ üzrə vaksinasiya olunanların ümumi sayı 5 074 275, ikinci mərhələ üzrə vaksinasiya olunanların sayı 4 559 863-dür. "Buster" doza üzrə vaksinasiya olunanların sayı isə 852 512 nəfər təşkil edir.

COVID-19 vaccination certificates in Azerbaijan have no expiration date, TABIB says
The certificates of vaccination against COVID-19 have no expiration date, in Azerbaijan, Trend reports with reference to a joint statement made by the Azerbaijani Ministry of Health, the State Agency for Mandatory Health Insurance and the Department for Control and Prevention of Diseases at the Azerbaijani Management Union of Medical Territorial Units (TABIB).
According to the statement, the scientific research on the duration of the immunity to COVID-19 after vaccination is underway in the world.
“This issue will be reconsidered after the publication of the results of research and recommendations from the World Health Organization (WHO) and other international organizations in the field of health,” the statement said.
According to the statement, the third dose of the COVID-19 vaccine is recommended to be administered to the health workers, citizens older 60 and those suffering from autoimmune diseases, six months after they receive the second dose.
“Re-vaccination is important due to the emergence of new strains of COVID-19,” the statement said.
According to the statement, the third dose of COVID-19 vaccine is important to prevent weakening of the human immune system and ensure the longevity of COVID-19 antibodies.
The process of vaccination against COVID-19 in Azerbaijan was launched on January 18. Presently, the total number of vaccinated citizens in Azerbaijan is 10,486,650. Some 5,074,275 people received the first dose of the COVID-19 vaccine, 4,559,863 people – the second dose while 852,512 people – the third dose.