Prezident: “Azərbaycan qaz bazarında Avropanın etibarlı tərəfdaşı və dostudur”
“Report” xəbər verir ki, bunu Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev İspaniyanın “El Pais” nəşrinə müsahibəsində bildirib.
“Hamımız bilirik ki, bəzi ölkələrin enerji strategiyalarına dair verdikləri bir sıra qərarlar üzündən Avropada təbii qaza tələbat artacaq. Bütün infrastruktur işlərini başa vurmuş ölkə olan Azərbaycan burada Avropanın etibarlı tərəfdaşı, dostudur. Təsəvvür edin, Bakıdan İtaliyaya qədər 3500 km-lik qaz kəmərinin bir hissəsi dəniz dibindədir. Hamısı tikilib, qaz da gedir. İndi qarşımızda duran məsələ Avropa Komissiyası ilə, Avropa İttifaqının üzv ölkələri ilə, bizdən daha çox qaz almaq istəyənlərlə, yaxud yeni alıcılarla yaxından əməkdaşlıq etmək, danışıqlara başlamaqdır”, – dövlət başçısı deyib.
Prezident qeyd edib ki, Azərbaycanın böyük təbii qaz ehtiyatları var və Avropaya kifayət qədər qısa nəql marşrutu var.
Prezident İlham Əliyev Rusiya qazı ilə rəqabətə dair suala cavab verərkən vurğulayıb ki, rəqabət məsələsi çox şişirdilib və əsassız olaraq siyasiləşdirilib: “Bizim qaz tədarükümüz Rusiya ilə rəqabət apara bilməz”.

Azerbaijan is a reliable partner and friend of Europe in the gas market, President of Azerbaijan Ilham Aliyev said in his interview with El Pais, Report informs.
“We all know that the demand for natural gas in Europe will grow due to some decisions taken by some countries on their energy strategy. And here, Azerbaijan is a reliable partner, a friend of Europe, a country that has already completed all infrastructural works. Imagine the 3,500 kilometers of the gas pipeline from Baku to Italy, part of it is laid under the seabed. Everything has been built, and gas is pumped. All we need to do is to closely cooperate with the European Commission and EU member-states, with those who want to get more gas from us, or with the new gas buyers, and to start negotiations,” the head of state said.
He stressed that Azerbaijan has substantial natural gas reserves and quite a short transportation route to Europe.
As for the competition with the Russian gas, the head of state noted that the problem of competition is exaggerated and unfoundedly politicized.