Prezident: “Azərbaycan qaz bazarında Avropanın etibarlı tərəfdaşı və dostudur”
“Report” xəbər verir ki, bunu Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev İspaniyanın “El Pais” nəşrinə müsahibəsində bildirib.
“Hamımız bilirik ki, bəzi ölkələrin enerji strategiyalarına dair verdikləri bir sıra qərarlar üzündən Avropada təbii qaza tələbat artacaq. Bütün infrastruktur işlərini başa vurmuş ölkə olan Azərbaycan burada Avropanın etibarlı tərəfdaşı, dostudur. Təsəvvür edin, Bakıdan İtaliyaya qədər 3500 km-lik qaz kəmərinin bir hissəsi dəniz dibindədir. Hamısı tikilib, qaz da gedir. İndi qarşımızda duran məsələ Avropa Komissiyası ilə, Avropa İttifaqının üzv ölkələri ilə, bizdən daha çox qaz almaq istəyənlərlə, yaxud yeni alıcılarla yaxından əməkdaşlıq etmək, danışıqlara başlamaqdır”, – dövlət başçısı deyib.
Prezident qeyd edib ki, Azərbaycanın böyük təbii qaz ehtiyatları var və Avropaya kifayət qədər qısa nəql marşrutu var.
Prezident İlham Əliyev Rusiya qazı ilə rəqabətə dair suala cavab verərkən vurğulayıb ki, rəqabət məsələsi çox şişirdilib və əsassız olaraq siyasiləşdirilib: “Bizim qaz tədarükümüz Rusiya ilə rəqabət apara bilməz”.

Президент: Азербайджан является надежным партнером Европы на газовом рынке
Как передает Report, об этом заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев в интервью изданию «El Pais».
«Все мы знаем, что спрос на природный газ в Европе будет расти из-за ряда решений, принятых некоторыми странами в отношении их энергетической стратегии. И здесь Азербайджан является надежным партнером, другом Европы, страной, которая уже завершила все инфраструктурные работы. Представьте себе, 3500 километров газопровода из Баку в Италию, часть его находится под морским дном. Все построено, газ идет. Все, что нам нужно сделать, — это тесно сотрудничать с Европейской комиссией и государствами-членами ЕС, с теми, кто хочет получить от нас больше газа, или с новыми покупателями газа, и начать переговоры», — сказал глава государства.
Он отметил, что у Азербайджана огромные запасы природного газа и достаточно короткий маршрут транспортировки в Европу.
При этом, отвечая на вопрос про конкуренцию с российским газом, президент подчеркнул, что проблема конкуренции сильно преувеличена и безосновательно политизирована: «Наши поставки газа никак не могут конкурировать с российскими».