Qaradağ Günəş Elektrik Stansiyası Azərbaycana 110 milyon kubmetr qaza qənaət etmək imkanı verəcək - Pərviz Şahbazov
15 mart 2022
Qaradağ Günəş Elektrik Stansiyası Azərbaycana 110 milyon kubmetr qaza qənaət etməyə imkan verəcək.
Trend-in məlumatına görə, bunu energetika naziri Pərviz Şahbazov Azərbaycanda inşa ediləcək 230 MVt gücündə Qaradağ Günəş Elektrik Stansiyasının təməlqoyma mərasiminə həsr olunmuş mətbuat konfransında deyib.
"Qaradağ Günəş Elektrik Stansiyasının tikintisini 2022-ci ilin sonunadək bitirmək planlaşdırılır. Stansiyanın istismara verilməsindən sonra biz 110 milyon kubmetr qaza qənaət edəcəyik və ildə 200 min ton həcmində çirklənmənin qarşısını alacağıq. Yeni stansiya ilə Azərbaycanın bərpa olunan enerji mənbələri hesabına illik elektrik enerjisi istehsalının həcmi 3 milyard kVt/saata çatacaq", - deyə nazir bildirib.
P.Şahbazovun sözlərinə görə, Qarabağ regionunda da 100 kilovolt gücündə külək elektrik stansiyasının, həmçinin günəş panellərinin tikintisi planlaşdırılır.
"Bu memorandum çərçivəsində Azərbaycanın günəş elektrik enerjisi istehsalı sahəsində potensialının öyrənilməsi nəzərdə tutulur. Həmçinin, dəmir yollarında 180 meqavatt gücündə bərpa enerji mənbələrinin istifadəsi planlaşdırılır", - deyə o bildirib.

Azerbaijan’s Garadagh Solar Power Plant after its commissioning will allow the country to save 110 million cubic meters of gas, Energy Minister Parviz Shahbazov said at a press conference on the plant’s groundbreaking ceremony, Trend reports.
"The design capacity of the Garadagh power plant will be 230 megawatts, and its construction is planned to be completed by the end of 2022,” Shahbazov noted. “With the new station, Azerbaijan's annual electricity generation from renewable energy sources will reach 3 billion kWh. Moreover, we’ll be able to increase the export of electricity.”
According to the minister, it’s also planned to build a wind power plant in the Karabakh region.
"Within the framework of the memorandum of understanding signed today, it’s planned to study the potential of Azerbaijan in the field of generating electricity from solar energy, and to use renewable energy sources with a design capacity of 180 megawatts on the railways," he added.