Qaradağ Günəş Elektrik Stansiyası Azərbaycana 110 milyon kubmetr qaza qənaət etmək imkanı verəcək - Pərviz Şahbazov
15 mart 2022
Qaradağ Günəş Elektrik Stansiyası Azərbaycana 110 milyon kubmetr qaza qənaət etməyə imkan verəcək.
Trend-in məlumatına görə, bunu energetika naziri Pərviz Şahbazov Azərbaycanda inşa ediləcək 230 MVt gücündə Qaradağ Günəş Elektrik Stansiyasının təməlqoyma mərasiminə həsr olunmuş mətbuat konfransında deyib.
"Qaradağ Günəş Elektrik Stansiyasının tikintisini 2022-ci ilin sonunadək bitirmək planlaşdırılır. Stansiyanın istismara verilməsindən sonra biz 110 milyon kubmetr qaza qənaət edəcəyik və ildə 200 min ton həcmində çirklənmənin qarşısını alacağıq. Yeni stansiya ilə Azərbaycanın bərpa olunan enerji mənbələri hesabına illik elektrik enerjisi istehsalının həcmi 3 milyard kVt/saata çatacaq", - deyə nazir bildirib.
P.Şahbazovun sözlərinə görə, Qarabağ regionunda da 100 kilovolt gücündə külək elektrik stansiyasının, həmçinin günəş panellərinin tikintisi planlaşdırılır.
"Bu memorandum çərçivəsində Azərbaycanın günəş elektrik enerjisi istehsalı sahəsində potensialının öyrənilməsi nəzərdə tutulur. Həmçinin, dəmir yollarında 180 meqavatt gücündə bərpa enerji mənbələrinin istifadəsi planlaşdırılır", - deyə o bildirib.

Солнечная электростанция «Гарадаг» позволит Азербайджану сэкономить 110 млн кубометров газа - Парвиз Шахбазов
15 марта 2022
Солнечная электростанция «Гарадаг» позволит Азербайджану сэкономить 110 миллионов кубометров газа.
Об этом сказал во вторник министр энергетики Азербайджана Парвиз Шахбазов на пресс-конференции, посвященной церемонии закладки фундамента солнечной электростанции «Гарадаг» установленной мощностью 230 мегаватт, сообщает Trend.
«Установленная мощность электростанции «Гарадаг» составит 230 мегаватт, и ее строительство планируется завершить до конца 2022 года. После ввода солнечной электростанции в эксплуатацию мы сэкономим 110 миллионов кубометров газа. С новой станцией годовая выработка электроэнергии в Азербайджане из возобновляемых источников энергии достигнет 3 миллиардов кВтч», - сказал Шахбазов.
По словам министра, в Карабахском регионе планируется строительство ветряной электростанции.
«В рамках подписанного сегодня меморандума о взаимопонимании планируется изучить потенциал Азербайджана в области выработки электроэнергии из энергии солнца. Также планируется на железных дорогах использовать возобновляемые источники энергии установленной мощностью 180 мегаватт», - сказал Шахбазов.