Qazaxıstan və Azərbaycanın aparıcı şirkətləri arasında əməkdaşlıq perspektivləri
Kurmanqazı İskaziev, “KazMunayQaz Milli Şirkəti”  SC-nin İdarə heyəti sədrinin kəşfiyyat, hasilat və neft xidmətləri üzrə müavini
Qazaxıstanın karbohidrogenlərin kəşfiyyatı, hasilatı, emalı və nəqli üzrə operatoru olan “KazMunayQaz” şirkətinin nümayəndə heyəti konfransın işində debüt edir. “SOCAR” şirkətinin rəhbərliyi ilə yaxşı insani, dostluq və işgüzar münasibətlər bizi burada iştiraka sövq edib. Biz Azərbaycanlı həmkarlarımıza dəstək vermək, öz plan və prioritetlərimiz barədə danışmaq, sektorun mütəxəssislərinin bu sahənin inkişaf perspektivləri və istiqamətləri barədə fikirlərini dinləmək üçün buradayıq.
Biz iki gün ərzində (həm konfrans çərçivəsində, həm də ondan kənarda) maraqlı görüşlər keçirmişik və bu görüşlərdə iki ölkənin aparıcı şirkətləri arasında əməkdaşlığın inkişaf perspektivləri müzakirə edilib. Bu işdə bir çox məsələ bizim münasibətlərin spektrindən asılıdır. Siyasi və iqtisadi əməkdaşlıq yüksək səviyyədədir, şirkətlər arasında qarşılıqlı münasibətlər normaldır. Birgə işləmək və bir-birimizi dəstəkləmək lazımdır və uğurun təminatı budur.
Mən sərgi və konfransın təşkilatçılarına təşəkkür edirəm və məlumat verə bilərəm ki, “KazMunayQaz” şirkəti gələn il öz stendi ilə bu sərgidə iştirak etməyi planlaşdırır.

Prospects for cooperation between leading companies of Kazakhstan and Azerbaijan
Kurmangazy Iskaziev, Deputy Chairman of the Board for Exploration, Production and Oilfield Services at National Company KazMunayGas JSC
The delegation of the Kazakhstan operator for the exploration, production, processing and transportation of hydrocarbons of KazMunayGas is taking part in the conference for the first time; this is a result of our good human, friendly and business relations with the leadership of SOCAR. We came to support our Azerbaijani colleagues, talk about our plans and priorities, and listen to the opinions of industry experts about the prospects and directions of development of the industry.
Within two days, both as part of the conference and outside the event, we had interesting meetings at which the prospects for the development of cooperation between the leading companies of the two countries were discussed. In this matter, very much depends on the spectrum of our relations. High-level political and economic cooperation, relations between companies are normal. We must work together and support each other and this is the key to success.
I express my gratitude to the organisers of the exhibition and conference and I can inform you that next year KazMunayGaz plans to participate in the exhibition with its own stand.