Rəfiqə Hüseynzadə: SOCAR neft və qaz hasilatı zamanı karbon emissiyasını sıfıradək azaltmaq niyyətindədir
7 yanvar 2022
SOCAR 2022-ci ildə karbon emissiyasını sıfıradək azaltmaq niyyətindədir.
AZƏRTAC xəbər verir ki, bunu SOCAR-ın Ekologiya üzrə vitse-prezidenti Rəfiqə Hüseynzadə “Reuters” agentliyinə açıqlamasında deyib.
“Biz 2010-cu ildən Dünya Bankının səmt qazının yandırılmasının azaldılması proqramı çərçivəsində bunun üzərində çalışırıq. SOCAR-ın yataqlarından karbon emissiyaları 2012-ci ildə 9-10 faiz təşkil edirdisə, son vaxtlar bu rəqəm 2 faizə qədər azalıb. 2022-ci ildə biz karbon neytrallığı səviyyəsinə çatacağıq”, - deyə o bildirib.
Onun sözlərinə görə, tullantılar təkcə karbohidrogen hasilatı prosesi ilə əlaqədardır.
“Görülən işlər sayəsində bu günədək 20 il ərzində məşəllərdə yandırılmaqda olan səmt qazının 300-600 min kubmetrini əldə etmək mümkün olur”, - deyə R.Hüseynzadə vurğulayıb.
O əlavə edib ki, SOCAR “Neft Daşları” və “Günəşli” dayazsulu yataqlarında ekoloji təmiz texnologiyalardan istifadə etməklə təbii qaz hasilatını ildə iki milyard kubmetrədək artıra bilər. SOCAR və BP, həmçinin yaşıl enerjini inkişaf etdirmək, tullantıların idarə edilməsi və təmiz sənaye sahələrində birgə işləmək öhdəliyi götürüblər.

Рафига Гусейнзаде: SOCAR намерен сократить углеродную эмиссию до нуля во время добычи нефти и газа
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом агентству Reuters заявила вице-президент по экологии SOCAR Рафига Гусейнзаде.
«Мы с 2010 года работаем над этим в рамках программы Всемирного банка по сокращению сжигания попутного газа. Если в 2019 году на месторождениях SOCAR углеродные эмиссии составляли 9-10 процентов, то в последнее время эта цифра снизилась до 2 процентов. В 2022 году мы достигнем углеродной нейтральности» - отметила она.
По ее словам, выбросы связаны только с процессом углеводородной добычи.
«В результате проделанной работы за 20-летний период по сегодняшний день объем сжигаемого в факелах попутного газа составил 300-600 тыс. кубометров», - подчеркнула Р.Гусейнзаде.
Она добавила, что посредством внедрения экологически чистых технологий SOCAR с мелководной части месторождений «Нефтяные камни» и «Гюнешли» сможет увеличить добычу природного газа до двух миллиардов кубометров в год. SOCAR и BP также взяли на себя обязательства по совместной работе в областях по развитию зеленой энергии, управлению отходами и чистому производству.