Rövşən Nəcəf: “I rübdə TANAP-la Türkiyə və Avropaya 4 milyard kubmetr Azərbaycan qazı ixrac edilib”
2022-ci ilin I rübündə Trans-Anadolu Qaz Boru Kəməri (TANAP)ilə Türkiyə və Avropaya 4,01 milyard kubmetr Azərbaycan qazı nəql olunub. Bu barədə SOCAR-ın birinci vitse-prezidenti, şirkət prezidenti vəzifəsinin müvəqqəti icraçısı Rövşən Nəcəf Facebook səhifəsində yazıb.
“TANAP istismara verildiyi tarixdən bu ilin aprelin 1-nə qədər 26,13 milyard kubmetr təbii qaz nəql edilib. Cari ilin I rübündə isə bu kəmərlə 4,01 milyard kubmetr Azərbaycan qazı Türkiyə və Avropa bazarına nəql olunub”, - deyə o bildirib.
2022-ci ildə TANAP-la Türkiyə və Avropaya 16,2 milyard kubmetr Azərbaycan qazının ixrac edilməsi planlaşdırılır. 2021-ci ildə bu kəmərlə 13,73 milyard kubmetr qaz nəql olunub. Beləliklə, cari ildə ixracın həcmi 18% artacaq.
2021-ci ildə Azərbaycan 19,2 milyard kubmetr qaz ixrac edib.
TANAP-ın birinci fazası (Gürcüstan-Türkiyə sərhədindən Əskişəhərədək) 2018-ci il iyunun 12-də işə salınıb. Türkiyəyə ilk kommersiya qazının tədarükünə 2018-ci il iyunun 30-dan başlanılıb.
SOCAR-ın qiymətləndirmələrinə görə, TANAP Türkiyənin təbii qaza olan tələbatının 12%-ni qarşılayır.
Ümumi uzunluğu 1,85 min kilometr olan TANAP qaz kəməri “Mərhələ-2” çərçvəsində “Şahdəniz” yatağından hasil edilən Azərbaycan qazının Gürcüstan-Türkiyə sərhədindən Türkiyənin qərb sərhədlərinə qədər nəqli üçün nəzərdə tutulub. Qaz kəmərinin ötürmə qabiliyyəti ən azı 16 milyard kubmetr təşkil edəcək. Bu həcmin 10 milyard kubmetri Avropaya, 6 milyard kubmetri Türkiyənin qərb regionlarına göndəriləcək.*

Экспорт азербайджанского газа по TANAP в Турцию и Европу в I квартале составил 4 млрд кубометров – глава SOCAR
Объем транспортировки азербайджанского газа по Транс-Анатолийскому газопроводу (TANAP) в Турцию и Европу в I-ом квартале 2022 года составил 4,01 млрд кубометров, сообщил первый вице-президент, исполняющий обязанности президента компании SOCAR Ровшан Наджаф.
«С момента ввода TANAP в эксплуатацию и по состоянию на 1 апреля 2022 года по этому газопроводу транспортировано 26,13 млрд кубометров газа. В I-ом квартале 2022 года по газопроводу TANAP на рынки Турции и Европы поставлено 4,01 млрд кубометров газа», - написал Наджаф в своем аккаунте в соцсетях.
Как сообщалось, в 2022 году объем транспортировки азербайджанского газа по TANAP в Турцию и Европу запланирован на уровне 16,2 млрд кубометров. В 2021 году по этому трубопроводу было транспортировано 13,73 млрд кубометров газа. Таким образом, в 2022 году рост экспорта составит 18%.
Азербайджан, в целом, в 2021 году экспортировал 19,2 млрд кубометров газа.
Церемония ввода в строй первой фазы газопровода TANAP (от грузино-турецкой границы до Эскишехир) состоялась 12 июня 2018 года, 30 июня того же года начались коммерческие поставки азербайджанского газа по TANAP.
По оценкам SOCAR, TANAP обеспечивает 12% потребностей Турции в газе.
TANAP протяженностью 1,85 тыс. км предназначен для транспортировки азербайджанского газа с месторождения Шах-Дениз в рамках Стадии-2 от грузино-турецкой границы до западных границ Турции. Пропускная способность газопровода составит как минимум 16 млрд кубометров, из которых 10 млрд предназначено для экспорта в Европу, 6 млрд кубометров - в западные регионы Турции.