Sahil Babayev: "Cənub Qaz Dəhlizini Macarıstanla birləşdirən infrastruktur yaradılmalıdır"
“Macarıstan Azərbaycandan təbii qaz almaqla bağlı marağını ifadə edib. Bunun üçün Cənub Qaz Dəhlizini Macarıstanla birləşdirən infrastruktur yaradılmalıdır".
“Report” xəbər verir ki, bunu Azərbaycan və Macarıstan arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Birgə Komissiyanın 8-ci iclasından sonra təşkil edilmiş brifinqdə Komissiyanın Azərbaycan tərəfdən həmsədri, əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Sahil Babayev bildirib.
“Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) Avropa ölkələrinə təchizatı artırmaq niyyətini bəyan edib. Burada əsas infrastruktur məsələsidir. Ya yeni infrastruktur yaradılmalıdır, ya da Bolqarıstan və Rumıniyadakı qaz xətləri ilə əlavə qaz nəql edilməlidir. Danışıqların ana xətti bu istiqamətdədir. Hər iki tərəfin niyyəti var”, - o deyib.

Сахиль Бабаев: Для соединения ЮГК с Венгрией необходимо создать инфраструктуру
Венгрия выразила заинтересованность в покупке природного газа у Азербайджана. Для этого необходимо создать инфраструктуру, соединяющую Южный газовый коридор с Венгрией.
Как сообщает Report, об этом заявил сопредседатель комиссии, министр труда и социальной защиты населения Азербайджана Сахиль Бабаев на брифинге после 8-го заседания Совместной комиссии по экономическому сотрудничеству между Азербайджаном и Венгрией.
"Государственная нефтяная компания Азербайджана (SOCAR) объявила о своем намерении увеличить поставки газа в европейские страны. Основным вопросом здесь является инфраструктура. Либо должна быть создана новая инфраструктура, либо дополнительные объемы газы должны транспортироваться посредством газопроводов Болгарии и Румынии. Основные переговоры проходят именно в этом направлении. Заинтересованность есть у обеих сторон", - сказал азербайджанский министр.