Səfir: "Avropaya qaz ixracının artırılması imkanlarının çoxu Azərbaycanla bağlıdır"
"Rusiyanın Ukraynaya qarşı sabitliyi pozan hərəkətləri və Avropada qaz çatışmazlığı səbəbindən regionun enerji mənbələrinin daha da şaxələndirilməsi üçün addımlar atılması daha da aktuallaşıb. Cənub Qaz Dəhlizi (CQD) və Azərbaycan burada mühüm rol oynaya bilər".
"APA-Economics"in məlumatına görə, bunu ABŞ-ın Azərbaycandakı səfiri Li Litzenberqer ABŞ-Azərbaycan diplomatik münasibətlərinin 30 illiyinə həsr olunmuş dəyirmi masada deyib.
"CQD-nin gücünü ikiqat artırmaq üçün potensial var, bu, müəyyən vaxt və investisiyalar tələb edəcək, lakin məncə, bu proseslərə başlamağın vaxtıdır. Trans-Adriatik Boru Kəməri (TAP) potensial olaraq Türkmənistanın əhəmiyyətli qaz ehtiyatlarını qlobal bazarlara çıxarmaq üçün bir yoldur. Təbii ki, bunun baş verməsi üçün ölkələrin və şirkətlərin müvafiq qərarları olmalıdır", - deyə səfir bildirib.
Litzenberqerin sözlərinə görə, ABŞ hesab edir ki, CQD-nin imkanları genişləndirilə və əlavə qazı Avropaya daşıya bilər.
"Azərbaycan bu yaxınlarda Türkmənistan qazı ilə bağlı danışıqlar aparıb və bu, potensial olaraq Türkmənistan qazının İran ərazisi ilə Azərbaycana gələrək CQD-nin tutumunu genişləndirə bilər. Bu seçimin olmasından xəbərdarıq, bunun uzunmüddətli həll olduğuna əmin deyiləm, lakin bunun, əlbəttə, hazırda faydalı olacağı aydındır. Beləliklə, biz Avropaya qaz tədarükünü artırmaq üçün bütün imkanlara açığıq və onların əksəriyyəti Azərbaycanla bağlıdır", - diplomat qeyd edib.

Посол: Большая часть возможностей увеличения поставок газа в Европу связана с Азербайджаном
«Из-за дестабилизирующих действий России в отношении Украины и нехватки газа в Европе стало еще более важным начать предпринимать шаги для дальнейшей диверсификации энергоресурсов региона. А Южный газовый коридор (ЮГК) и Азербайджан могут сыграть здесь свою роль».
Как сообщает АПА-Экономикс, об этом заявил посол США в Азербайджане Ли Литценбергер на круглом столе, посвященном 30-летию американо-азербайджанских дипломатических отношений.
«Существует потенциал для удвоения мощности ЮКГ, что потребует времени и определенных инвестиций, но я думаю, что пришло время начать эти процессы. Трансадриатический трубопровод (TAP) потенциально является способом доставки значительных запасов туркменского газа на мировые рынки. Естественно, чтобы это произошло, должны быть соответствующие решения стран и компаний», – сказал посол.
По словам Ли Литценбергера, США считают, что возможности ЮГК могут быть расширены.
Посол сказал, что Азербайджан недавно проводил переговоры по туркменскому газу, туркменский газ потенциально будет поступать в Азербайджан через иранскую территорию, что может расширить мощности ЮКГ: «Мы знаем о наличии такого выбора, я не уверен, что это долгосрочное решение, но ясно, что оно, безусловно, прямо сейчас будет полезно. Таким образом, мы открыты для всех возможностей для увеличения поставок газа в Европу, и большая их часть связана с Азербайджаном».