Şuşada alternativ enerji sahəsində sənədlər imzalanıb
Şuşada Bakı Enerji Həftəsi çərçivəsində keçirilən "Sıfır tullantıya doğru yol: Qarabağ bölgəsində "yaşıl" enerjinin potensialı və imkanları" adlı xüsusi sessiyada Azərbaycan Dövlət Neft Şirkəti ilə (SOCAR) bp arasında əməkdaşlıq sazişi imzalanıb.
Trend-in müxbiri xəbər verir ki, bu sənəd Azərbaycanda bərpa olunan enerji potensialının öyrənilməsini, bu sahədə əməkdaşlığı və birgə layihələrin icrasını nəzərdə tutur.
Bundan başqa, SOCAR-la Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin "Masdar" şirkəti arasında anlaşma memorandumu imzalanıb.
Bu memorandum çərçivəsində bərpa olunan enerji sahəsində əməkdaşlıq planlaşdırılır.
Hər iki sənədin imzalanmasının məqsədi neft-qaz əməliyyatlarının karbonsuzlaşdırılması, enerji səmərəliliyi və bərpa olunan enerji mənbələrinin birgə inkişafı sahəsində öncül texnologiyaların tətbiqidir.

SOCAR подписала с BP и Masdar соглашения о сотрудничестве в области ВИЭ
В ходе специальной сессии Бакинской энергетической недели (Baku Energy Week) в субботу в Шуше SOCAR (Азербайджан) подписала с BP (Великобритания) и Masdar (ОАЭ) соглашения о сотрудничестве в области возобновляемых источников энергии (ВИЭ).
Подписи под документом о сотрудничестве между SOCAR и BP поставили первый вице-президент, исполняющий обязанности президента SOCAR Ровшан Наджаф и региональный президент BP по Азербайджану, Грузии и Турции Гэри Джонс.
Соглашение предусматривает изучение потенциала ВИЭ в Азербайджане, сотрудничество в этой области и реализацию совместных проектов.
Меморандум о взаимопонимании между SOCAR и Masdar (ОАЭ) подписали Наджаф и исполняющий обязанности исполнительного директора Masdar Clean Energy Фаваз Аль Мухаррами.
Документ предусматривает сотрудничество в области ВИЭ.
Сообщается, что соглашения направлены на обеспечение декарбонизации нефтегазовых операций, применение передовых технологий в области энергоэффективности и совместного развития ВИЭ.