ŞUŞADA BAKI ENERJI HƏFTƏSI ÇƏRÇIVƏSINDƏ XÜSUSI SESSIYA KEÇIRILIR
Bakı Enerji Həftəsi çərçivəsində iyunun 4-də Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı Şuşada xüsusi sessiya keçirilir
"Report" xəbər verir ki, sessiyada 100-dən çox yerli və xarici nümayəndə iştirak edir.
Əvvəlcə Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın Bakı Enerji Həftəsi iştirakçılarına ünvanladığı məktub oxunub.
“Xalis sıfıra aparan yol: Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarında yaşıl enerji potensialının inkişafı” mövzusuna həsr olunan xüsusi sessiyada energetika naziri Pərviz Şahbazov, Dövlət Neft Şirkətinin (SOCAR) I vitse-prezidenti, prezident vəzifəsini müvəqqəti icra edən Rövşən Nəcəf, BP-nin Regional prezidenti Qəri Counz, “TotalEnergies” şirkətinin Azərbaycan üzrə icraçı direktoru Regis Agut, “Masdar Clean Energy” şirkətinin icraçı direktor vəzifəsini icra edən Fauaz Al Muharramin, “ACWA Power” şirkətinin investisiya direktoru Klayv Törtn iştirak edirlər.
Şuşa xüsusi sessiyası çərçivəsində əməkdaşlığa dair bir sıra sənədlər imzalanacaq.
Daha sonra Şuşa Şəhər Dövlət Qoruğu İdarəsinin əməkdaşları qonaqları mədəniyyət paytaxtımızın tarixi və mədəni abidələri, şəhərdə aparılan bərpa və yenidənqurma işləri ilə tanış edəcək.

В ШУШЕ ПРОХОДИТ СПЕЦИАЛЬНАЯ СЕССИЯ В РАМКАХ БАКИНСКОЙ ЭНЕРГЕТИЧЕСКОЙ НЕДЕЛИ
Сегодня в рамках Бакинской энергетической недели в культурной столице Азербайджана городе Шуше проходит заключительная сессия под названием "Путь к нулевому выбросу: Развитие потенциала "зеленой" энергии в Карабахском и Восточно-Зангезурском экономических зонах".
Как передает командированный в Шушу корреспондент Report, мероприятие открыл посол Турции в Азербайджане Джахид Бахчы , который зачитал приветственное послание от президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана.
В сессии принимают участие министр энергетики Азербайджана Пярвиз Шахбазов, первый вице-президент, исполняющий обязанности президента Государственной нефтяной компании Азербайджана (SOCAR) Ровшан Наджаф, региональный президент BP Гэри Джоунс, исполнительный директор TotalEnergies в Азербайджане Регис Агут, и.о. исполнительного директора Masdar Clean Energy Фауаз Аль Мухаррамин, директор по инвестициям ACWA Power Клайв Тертон.
В ходе специальной сессии в Шуше будет подписан ряд документов о сотрудничестве.
Затем сотрудники Управления Государственного Заповедника города Шуша познакомят гостей с историческими и культурными памятниками культурной столицы, реставрационными и восстановительными работами, проводимыми в городе.