SOCAR “Azəri-Çıraq-Günəşli”, “Qarabağ” yataqları və Bakı-Tbilisi-Ceyhan layihəsində “Equinor” şirkətinə məxsus iştirak paylarını alıb
22 dekabr 2023 22 dekabr 2023
22 dekabr 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin (SOCAR) prezidenti Rövşən Nəcəfin “Equinor” şirkətinin beynəlxalq kəşfiyyat və hasilat üzrə icraçı vitse-prezidenti Filip Matyönün rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşü olub.
Görüşdə SOCAR tərəfindən “Azəri-Çıraq-Günəşli” (AÇG), “Qarabağ” yataqları, həmçinin Bakı–Tbilisi–Ceyhan (BTC) layihəsi üzrə “Equinor” şirkətinə məxsus iştirak paylarının alınmasına dair sənədlər imzalanıb.
Qeyd edək ki, iştirak paylarının alqı satqısına qədər, “Equinor” AÇG neft yataqlarında 7.27%, BTC boru kəmərində 8,71%, “Qarabağ” yatağında isə 50% iştirak payına malik olub. SOCAR-ın iştirak payı isə AÇG-də 25%, BTC-də 25%, “Qarabağ” yatağında isə 50% təşkil edib.
İştirak paylarının alınmasına dair əqdlər bütün tənzimləyici tələblərin və müqavilə öhdəliklərinin şərtlərinə əməl edilməklə başa çatdırılacaq.
Görüşdə, həmçinin “Equinor” ilə SOCAR arasında dekarbonizasiya və yaşıl enerji sahələrində əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb.

SOCAR приобрела долю Equinor в проектах «Азери-Чираг-Гюнешли», «Карабах» и «Баку-Тбилиси-Джейхан»
22 декабря 2023 года состоялась встреча между руководством Государственной нефтяной компании Азербайджанской Республики (SOCAR) и делегацией под руководством исполнительного вице-президента Equinor по международному разведке и добыче, Филиппом Матье.
На встрече, также присутствовали член Совета надзора SOCAR, руководитель координационного офиса Руслан Алиханов. Были подписаны соглашения о приобретении SOCAR акций Equinor в месторождениях Азери-Чираг-Гюнешли (ACG) и Карабах, а также проекте нефтепровода Баку-Тбилиси-Джейхан (BTC).
До приобретения Equinor имел 7,27% долю в нефтяных месторождениях ACG, 8,71% интерес в нефтепроводе BTC и 50% в месторождении Карабах. Ранее SOCAR владел 25% долей в ACG, 25% в BTC и 50% в месторождении Карабах.
Сделки будут завершены после выполнения всех регуляторных требований и контрактных обязательств.
Встреча завершилась подписанием Меморандума о взаимопонимании между SOCAR и Equinor, что символизирует взаимное сотрудничество в области декарбонизации и зеленой энергии