Fevralın 23-də SOCAR-ın birinci vitse-prezidenti, prezident vəzifəsini müvəqqəti icra edən Rövşən Nəcəf Dünya İqtisadi Forumunun prezidenti Borge Brendenin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüşdə SOCAR və Dünya İqtisadi Forumu arasında mövcud əlaqələrin inkişaf etdirilməsi və əməkdaşlıq perspektivləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılmış, Bakıda fəaliyyətə başlamış Dördüncü Sənaye İnqilabı Rəqəmsal Mərkəzi ilə təcrübə mübadiləsi və tərəfdaşlıq imkanları müzakirə
edilib.
Rövşən Nəcəf qeyd edib ki, SOCAR Dünya İqtisadi Forumunun uzunmüddətli tərəfdaşıdır, əməkdaşlığın davam etdirilməsində, Forumun gələcək tədbirlərində iştirak etməkdə maraqlıdır. SOCAR-ın iki müəssisəsi- “Petkim” və “STAR” neft emalı zavodu Dünya İqtisadi Forumunun “Global Lighthouse Network” şəbəkəsinin ən çox rəqəmsallaşmış müəssisələri arasında yer almağa nail olub.
Rəqəmsallaşma SOCAR-ın 2035-ci ilədək Korporativ Strategiyasında şirkətin prioritet inkişaf istiqamətlərindən biri kimi təsbit olunub. Bu baxımdan Azərbaycanda Dördüncü Sənaye İnqilabı Rəqəmsal Mərkəzinin fəaliyyətə başlaması Forumla SOCAR arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi
üçün yeni perspektivlər açır.
Dünya İqtisadi Forumunun prezidenti Borge Brende Bakıda Dördüncü Sənaye İnqilabı Rəqəmsal Mərkəzinin açılmasından məmnunluğunu bildirmiş, Mərkəzin yaradılmasının iki il əvvəl Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev cənabları ilə razılaşdırıldığını vurğulayıb. Bakıdakı Mərkəzdə süni zəka, rəqəmsal ticarət və s. sahələrdə araşdırmaların aparılacağını söyləyən Borge Brende bu istiqamətlər üzrə Forumun dəyərli tərəfdaşlarından olan SOCAR-la yeni əməkdaşlıq imkanlarının yarandığını ifadə edib. O, eyni zamanda enerji təchizatının dünya ölkələrinin gündəmində əsas məsələlərdən biri olduğunu xatırladaraq, bərpa olunan enerjinin inkişafı və digər enerji layihələri çərçivəsində də əməkdaşlığın genişləndirilməsinə maraq göstərdiklərini vurğulayıb.
Görüşdə SOCAR-ın neft-qaz sənayesində zəngin təcrübə və ənənələrə, insan kapitalına malik olması qeyd edilmiş, mövcud resurslardan Dördüncü Sənaye İnqilabı Rəqəmsal Mərkəzinin fəaliyyətində istifadə imkanlarına dair fikir mübadiləsi aparılıb.

В SOCAR СОСТОЯЛАСЬ ВСТРЕЧА С ПРЕЗИДЕНТОМ ВЭФ
23 февраля вице-президент SOCAR Ровшан Наджаф, исполняющий обязанности главы компании, встретился с представительской делегацией под руководством президента Всемирного экономического форума (ВЭФ) Берге Бренде.
Стороны обсудили развитие существующих связей и перспективы сотрудничества между SOCAR и ВЭФ, в том числе обмен опытом и возможности партнерства с Цифровым центром IV промышленной революции, который начал осуществлять деятельность в Баку.
Р.Наджаф отметил, что Госнефтекомпания Азербайджана является долгосрочным партнером Всемирного экономического форума и заинтересована в продолжении сотрудничества и участии в будущих мероприятиях ВЭФ.
Следует отметить, что два учреждения SOCAR - Petkim и STAR - одни из самых цифровизированных компаний, входящих в сеть Global Lighthouse Network ВЭФ. Цифровизация определена в качестве одного из приоритетных направлений компании в Корпоративной стратегии SOCAR до 2035 года. С данной точки зрения начало деятельности вышеуказанного Центра открывает новые перспективы для расширения сотрудничества между форумом и Госнефтекомпанией.
В свою очередь, Б.Бренде выразил удовлетворение открытием Цифрового центра IV промышленной революции в Баку и подчеркнул, что его создание было согласовано два года назад с Президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым. Отметив, что здесь будут проводиться исследования в сфере цифровой торговли, искусственного интеллекта и т.д., глава ВЭФ добавил, что появились возможности для нового сотрудничества с SOCAR в данном направлении.
Наряду с этим, напомнив, что энергоснабжение является одним из самых важных вопросов, стоящих на повестке дня стран мира, Б.Бренде подчеркнул заинтересованность в расширении сотрудничества в рамках развития ВИЭ и других энергетических проектов.
На встрече также сказано, что SOCAR обладает богатым опытом, традициями и человеческим капиталом в сфере нефтегазовой промышленности, проведены обсуждения поводу использования существующих ресурсов в деятельности вышеуказанного центра.