TAP 2023-cü ildən sonra genişləndiriləcək
Azərbaycan qazını Avropaya çatdıran Trans-Adriatik boru kəməri (TAP) 2022 və 2023-cü illərdə tam gücü ilə (hazırda illik 10 mlrd. kubmetr) qaz nəql edəcək və bu həcmin 8 mlrd. kubmetri İtaliyanın payına düşəcək.
"APA-Economics"in xarici mətbuata istinadən verdiyi məlumata görə, bu barədə TAP-ın icraçı direktoru Luka Şipati (Luca Schieppati) deyib.
Boru kəmərinin potensial əlavə gücündən danışan L. Şipati bildirib ki, TAP hazırda ildə 10 mlrd. kubmetr, qısa müddətdə isə əlavə 500 mln. kubmetr qaz nəql edəcək.
L. Şipatinin sözlərinə görə, müqavilələrin imzalanmasından sonra infrastruktur sərmayələri üçün 40 ay, boru kəmərinin gücünün ikiqat artırılması üçün digər işlərlə isə 50 aydan çox vaxt tələb olunacaq.
Xatırladaq ki, Azərbaycan qazı Avropaya TAP vasitəsi ilə nəql edilir. Cənub Qaz Dəhlizinin 878 kilometrlik hissəsində qaz xətti ilə "mavi yanacağ"ın kommersiya məqsədli nəqlinə ötən il dekabrın 31-də başlanılıb. Cənub Qaz Dəhlizi layihəsinin bir hissəsi olan TAP kəməri ilə "Şahdəniz-2" layihəsi çərçivəsində hasil olunan qazın ilkin olaraq ildə 10 mlrd. kubmetrinin Avropaya nəqli nəzərdə tutulur. Bu boru kəməri Yunanıstan, Albaniya və Adriatik dənizindən keçməklə İtaliyanın cənubuna qədər uzanır. Kəmərin potensialı onun ötürücülük gücünü iki dəfə artıraraq, ildə 20 mlrd. kubmetrə çatdırmağa imkan verir.

TAP будет расширен после 2023 года
Трансадриатический трубопровод (TAP), по которому азербайджанский газ будет поставляться в Европу, в 2022 и 2023 годах выйдет на полную мощность (в настоящее время-10 млрд. кубометров в год) будет транспортировать газ, и 8 млрд. кубометров этого объема будет приходиться на долю Италии.
Как передает АПА-Экономикс со ссылкой на зарубежные СМИ, об этом заявил исполнительный директор TAP Лука Шипати (Luka Schieppati).
Говоря о потенциальной дополнительной мощности трубопровода, Л.Шипати сказал, что TAP в настоящее время транспортирует 10 млрд. кубометров, а в короткие сроки-будет транспортировать дополнительно 500 млн. кубометров.
По его словам, для инвестиций в инфраструктуру после подписания контрактов потребуется 40 месяцев, а для других работ по удвоению мощности трубопровода-более 50 месяцев.
Напомним, что Азербайджан транспортирует газ в Европу через TAP. Коммерческая транспортировка «голубого топлива» по газопроводу на 878-километровом участке Южного газового коридора началась 31 декабря прошлого года.
Изначально в Европу в рамках проекта «Шахдениз-2» по трубопроводу, являющемуся частью проекта «Южный газовый коридор» предполагается транспортировка 10 млрд. кубометров газа.
Этот трубопровод проходит через Грецию, Албанию и Адриатическое море до южной Италии. Потенциал пропускной способности трубопровода составляет 20 млрд. кубометров в год.