Türkiyə Respublikasının Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan Bakı Enerji Həftəsi iştirakçılarına ünvanladığı məktub
4 i̇yun 2022
Hörmətli İştirakçılar,
Hörmətli İctimai Sektor və Biznes Dünyası Nümayəndələri,
Hörmətli qonaqlar,
Sizi ən səmimi hislər və hörmətlə salamlayıram.
Bakı Enerji Həftəsi ilə bağlı təşkil olunan bütün tədbirlərin, o cümlədən bu gün Şuşada keçirilən Xüsusi Sessiyanın faydalı olmasını arzu edirəm
Hər sahədə olduğu kimi, energetika sahəsində də Can Azərbaycan ilə yüksək səviyyədə davam edən əməkdaşlığımız ölkələrimiz və regionumuz üçün strateji əhəmiyyət daşıyır.
Bakı-Tbilisi-Ceyhan, Bakı-Tbilisi-Ərzurum boru kəmərləri və Trans Anadolu Qaz Boru Kəməri TANAP kimi meqa infrastruktur investisiyalarını həyata keçirməklə biz yerli və qlobal enerji təchizatı təhlükəsizliyinə mühüm töhfələr vermişik.
İçində olduğumuz gərgin dövrdə TANAP-ın onurğa sütununu təşkil etdiyi Cənub Qaz Dəhlizi Avropanın dördüncü təbii qaz arteriyası mövqeyindədir.
Bu günə qədər Cənub Qaz Dəhlizi vasitəsilə Türkiyəyə 15 milyard kubmetr, digər Avropa ölkələrinə isə 10 milyard kubmetr təbii qaz nəql edilib.
Qardaşım İlhamla birlikdə münasibətlərimizi müttəfiqlik səviyyəsinə yüksəltdiyimiz Şuşa Bəyannaməsində də vurğuladığımız kimi biz Cənub Qaz Dəhlizinin həcminin artırılmasına önəm veririk.
Beynəlxalq plandakı mövcud irəliləyişlər atdığımız bu addımların nə qədər düzgün olduğunu göstərir.
Türkiyə-Azərbaycan əməkdaşlığının Avropanın enerji təhlükəsizliyi üçün həyati əhəmiyyət kəsb etməsi indi daha da yaxşı başa düşülür.
Qardaşım İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycanın bərpa olunan enerji sahəsindəki mövqeyi regional sabitlik və rifah baxımından rəhbər rolunu oynayır.
Bu baxımdan, Qarabağ və Şərqi Zəngəzurun “Yaşıl enerji zonası” elan edilməsi son dərəcə düzgün bir addımdır.
Energetika və enerji təhlükəsizliyinin əhəmiyyətinin get-gedə artdığı bir dövrdə təşkil olunan Bakı Enerji Həftəsinin uğurlarının davamlı olmasını arzulayır, bütün iştirakçıları ən səmimi hislərlə salamlayıram.

Письмо Президента Турецкой Республики Реджепа Тайипа Эрдогана участникам Бакинской Энергетической Недели
4 июня 2022
Уважаемые участники,
Уважаемые представители государственного сектора и делового мира!
Уважаемые гости,
Приветствую вас от всего сердца и с уважением.
Желаю, чтобы все мероприятия, организованные по случаю Бакинской энергетической недели, включая специальную сессию в Шуше, были плодотворными.
Как и в любом секторе, наш превосходный уровень сотрудничества с дорогим Азербайджаном в энергетическом секторе имеет стратегический характер для наших стран и нашего региона.
Сделав мега-инвестиции в инфраструктуру, такую как трубопроводы Баку-Тбилиси-Джейхан, Баку-Тбилиси-Эрзерум и Трансанатолийский газопровод TANAP, мы внесли жизненно важный вклад в региональную и глобальную безопасность энергоснабжения.
В сложнейший период, в котором мы находимся, Южный газовый коридор, являющийся основой TANAP, является четвертой газовой артерией Европы.
На сегодняшний день по Южному газовому коридору в Турцию поставлено 15 миллиардов кубометров природного газа, а в другие европейские страны - 10 миллиардов кубометров природного газа.
Как отмечено в Шушинской декларации, в которой наши отношения были подняты до уровня союзников, мы вместе с моим братом Ильхамом придаем большое значение увеличению пропускной способности Южного газового коридора.
Текущие события в международном плане показывают правильность предпринятых нами шагов.
Жизненная важность турецко-азербайджанского сотрудничества для обеспечения энергетической безопасности Европы теперь стала еще более понятна.
Под руководством моего брата Ильхама Алиева видение Азербайджана в секторе возобновляемых источников энергии стало ориентиром с точки зрения стабильности и процветания региона.
В этом контексте объявление Карабаха и Восточного Зангезура «Зоной зеленой энергии» является очень правильным шагом.
Желаю дальнейших успехов Бакинской энергетической неделе, организуемой в период, когда возрастает значение энергии и энергетической безопасности, и сердечно приветствую всех участников.