Türkiyə Respublikasının Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan Bakı Enerji Həftəsi iştirakçılarına ünvanladığı məktub
4 i̇yun 2022
Hörmətli İştirakçılar,
Hörmətli İctimai Sektor və Biznes Dünyası Nümayəndələri,
Hörmətli qonaqlar,
Sizi ən səmimi hislər və hörmətlə salamlayıram.
Bakı Enerji Həftəsi ilə bağlı təşkil olunan bütün tədbirlərin, o cümlədən bu gün Şuşada keçirilən Xüsusi Sessiyanın faydalı olmasını arzu edirəm
Hər sahədə olduğu kimi, energetika sahəsində də Can Azərbaycan ilə yüksək səviyyədə davam edən əməkdaşlığımız ölkələrimiz və regionumuz üçün strateji əhəmiyyət daşıyır.
Bakı-Tbilisi-Ceyhan, Bakı-Tbilisi-Ərzurum boru kəmərləri və Trans Anadolu Qaz Boru Kəməri TANAP kimi meqa infrastruktur investisiyalarını həyata keçirməklə biz yerli və qlobal enerji təchizatı təhlükəsizliyinə mühüm töhfələr vermişik.
İçində olduğumuz gərgin dövrdə TANAP-ın onurğa sütununu təşkil etdiyi Cənub Qaz Dəhlizi Avropanın dördüncü təbii qaz arteriyası mövqeyindədir.
Bu günə qədər Cənub Qaz Dəhlizi vasitəsilə Türkiyəyə 15 milyard kubmetr, digər Avropa ölkələrinə isə 10 milyard kubmetr təbii qaz nəql edilib.
Qardaşım İlhamla birlikdə münasibətlərimizi müttəfiqlik səviyyəsinə yüksəltdiyimiz Şuşa Bəyannaməsində də vurğuladığımız kimi biz Cənub Qaz Dəhlizinin həcminin artırılmasına önəm veririk.
Beynəlxalq plandakı mövcud irəliləyişlər atdığımız bu addımların nə qədər düzgün olduğunu göstərir.
Türkiyə-Azərbaycan əməkdaşlığının Avropanın enerji təhlükəsizliyi üçün həyati əhəmiyyət kəsb etməsi indi daha da yaxşı başa düşülür.
Qardaşım İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycanın bərpa olunan enerji sahəsindəki mövqeyi regional sabitlik və rifah baxımından rəhbər rolunu oynayır.
Bu baxımdan, Qarabağ və Şərqi Zəngəzurun “Yaşıl enerji zonası” elan edilməsi son dərəcə düzgün bir addımdır.
Energetika və enerji təhlükəsizliyinin əhəmiyyətinin get-gedə artdığı bir dövrdə təşkil olunan Bakı Enerji Həftəsinin uğurlarının davamlı olmasını arzulayır, bütün iştirakçıları ən səmimi hislərlə salamlayıram.

Letter from the President of the Republic of Turkey Recep Tayyip Erdogan to the participants of the Baku Energy Week
4 june 2022
Distinguished participants,
Dear Representatives of the Public Sector and Business World,
Distinguished Guests,
I welcome you with my most heartfelt feelings and respect.
I wish that all events organised on the occasion of Baku Energy Week, including the Special Session in Shusha, will be fruitful.
As in every sector, our excellent level of cooperation with Dear Azerbaijan in the energy sector is of strategic nature for our countries and our region.
By realising mega infrastructure investments such as Baku-Tbilisi-Ceyhan, Baku-Tbilisi-Erzurum pipelines and Trans-Anatolian Natural Gas Pipeline TANAP, we have made vital contributions to regional and global energy supply security.
In the critical period we are in, the Southern Gas Corridor, which is the backbone of TANAP, is the fourth natural gas artery of Europe.
To date, 15 billion cubic meters of natural gas has been shipped to Turkey and 10 billion cubic meters of natural gas to other European countries through the Southern Gas Corridor.
As we emphasised in the Shusha Declaration, in which we raised our relations to the level of Allies, together with my brother Ilham, we attach importance to increasing the capacity of the Southern Gas Corridor.
Current developments in the international plan show the accuracy of these steps we have taken.
The vital importance of Turkey-Azerbaijan cooperation for the energy security of Europe is now better understood.
Under the leadership of my brother Ilham Aliyev, Azerbaijan's vision in the renewable energy sector has become a guidance in terms of regional stability and prosperity.
In this context, declaring Karabakh and East Zangezur as "Green Energy Zone" is a very accurate step.
I wish the continuation of the success of Baku Energy Week, which is organised at a time when the importance of energy and energy security is increasing, and I welcome all participants with my most heartfelt feelings.