Xəzər Neft və Qaz sərgi və konfransının tarixi və yubiley planları
Bu il Xəzər Neft və Qaz “Caspian Oil and Gas” sərgi və konfransı öz mötəbər yubileyini – uğurlu fəaliyyətinin 25-ci ildönümünü qeyd edir. Gəlin keçmişə nəzər salaraq bütün bunların necə başlandığını və hansı uğurlara nail olduğumuzu xatırlayaq.
“Caspian Oil and Gas” sərgisi 1994-cü ilin sentyabr ayında Xəzər hövzəsinin karbohidrogen yataqlarının genişmiqyaslı işlənilməsi üzrə yeni istiqamətləri müəyyən edən və respublikanın neft tarixində yeni dövrün əsasını qoymuş “Əsrin müqaviləsi”nin imzalanması ərəfəsində təsis edilib və  “Caspian Oil and Gas” sərgisinin tarixi də məhz o vaxtdan başlayır. Həmin dövrdə Ümummilli Lider Heydər Əliyev Azərbaycanda neft-qaz sənayesi üzrə ilk ixtisaslaşdırılmış sərginin keçirilməsi təşəbbüsünü dəstəklədi və o vaxtdan etibarən, “Caspian Oil and Gas” sərgisi neft, qaz və energetika sahəsinin aparıcı mütəxəssislərinin görüşdüyü və memorandumların, habelə gələcək əməkdaşlığa dair saziş və müqavilələrin imzalandığı meydançaya çevrildi.
Keçirildiyi ilk gündən Heydər Əliyev adına İdman və Konsert Kompleksində dünyanın 12 ölkəsindən neft-qaz və energetika sektorunun 158 aparıcı şirkətini bir araya toplayan bu sərgi və konfrans yüksək göstəriciyə imza atdı.
Sərginin iştirakçıları və sponsorları arasında dünya neft və energetika sektorunun aparıcı şirkətləri, o cümlədən “BP”, “OMV”, “Conoco Phillips”, “Statoil”, “Total”, “Petkim”, “TPAO”, “RWE” və bir sıra digər şirkətlər var. Sərgi Azərbaycanın neft-qaz sahəsində fəaliyyət göstərən şirkətlər üçün xarici şirkətlərlə əməkdaşlıq etmək və yeni texnologiyaları yerli istehsal prosesində, eləcə də karbohidrogen ehtiyatlarının hasilatında tətbiq etmək üçün geniş imkanlar açmışdır.
Sərginin yüksək statusunu Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Heydər Əliyevin açılış mərasimində iştirak etməsi təsdiqləyirdi və bu gün, bu ənənə Prezident İlham Əliyev tərəfindən davam etdirilir. Müxtəlif ölkələrin liderləri, o cümlədən Böyük Britaniya, Türkiyə və Norveçin baş nazirləri, ABŞ, Fransa və Gürcüstanın prezidentləri, habelə Avropa İttifaqının prezidenti növbəti sərgi və konfransın açılışı münasibətilə Azərbaycanın Respublikasının rəhbərinə öz salamlama məktublarını göndərirlər. Azərbaycan Respublikası Energetika Nazirliyi və SOCAR isə bu sərginin inkişafı naminə öz əvəzsiz töhfələrini əsirgəmirlər.
Sərgini müşayiət edən işgüzar proqramın mühüm tərkib hissəsini isə hər il dünyanın 30-dan çox ölkəsindən 500-dən artıq nümayəndə heyətinin iştirak etdiyi “Caspian Oil and Gas” konfransı təşkil edir. Bu 25 il ərzində sözügedən konfrans Azərbaycanın zəngin neft-qaz və tranzit potensialının, o cümlədən ölkənin xarici investorlar üçün cəlbedici olmasının və işgüzar əməkdaşlıq imkanlarının müzakirə edildiyi əsas tribunaya çevrilmişdir.
İlk Xəzər Neft və Qaz “Caspian Oil & Gas” sərgisi keçirilən zaman infrastruktur hələ inkişaf etməmişdi və bütün sərgi avadanlıqları xaricdən gətirilirdi. İnternet demək olar ki, yox idi, mobil rabitə yenicə yaranırdı, müştərilərlə əlaqə isə faks vasitəsi ilə həyata keçirilirdi. İlk sərgilərin planları kağız üzərində çəkilirdi, amma indi isə bunu təsəvvür etmək sadəcə qeyri-mümkündür. Lakin Azərbaycan bazarı sürətlə inkişaf edirdi və onunla birlikdə sərgi də sürətlə böyüyürdü. Belə ki, ötən illər ərzində sərgi regionda neft-qaz sənayesinin əsas tədbiri kimi formalaşmışdır və indi burada neft-qaz bazarının əsas oyunçuları iştirak edirlər.
2005-ci ildən etibarən “Daily News” rəsmi qəzeti sərgi və konfransın işini işıqlandırır. Bu qəzetin hər bir buraxılışı “Caspian Oil and Gas” sərgisinin həm iştirakçıları, həm də nümayəndə heyətləri üçün önəmli bir hadisəyə çevrilir. Belə ki, “Daily News” qəzeti öz səhifələrində sərginin, eləcə də Azərbaycanda və ümumilikdə Xəzəryanı regionda neft-qaz sənayesinin inkişafında iştirak etmiş və hazırda da iştirak edən şirkət və şəxslərin tarixini əks etdirir.
“Caspian Oil and Gas” sərgisi həmçinin dünya sərgi sənayesində də beynəlxalq nüfuz qazana bilmişdir. Belə ki, 2006-cı ildə Azərbaycanda ilk ixtisaslaşdırılmış tədbir - “Caspian Oil and Gas” sərgisi müvafiq standartlara cavab verdiyi üçün Ümumdünya Sərgi Sənayesi Assosiasiyası (UFI) tərəfindən təqdir olunmuşdur.
Artıq 2010-cu ildən etibarən “Caspian Oil and Gas” sərgisi beynəlxalq sərgi kompleksi olan Bakı Ekspo Mərkəzində keçirilir. Həmin vaxta qədər isə sərgi uzun müddət sərgi iştirakçıları üçün qonaqpərvər ev olan Heydər Əliyev adına İdman və Sərgi Kompleksində keçirilirdi.
Beləliklə, sərgi uzun bir inkişaf yolu keçib və öz unikallığı sayəsində 25 ildir ki, aparıcı tədbir statusunu qoruyub saxlayır. Sərgi və konfransın hər yubileyi bir növ “Caspian Oil and Gas” fondunu təşkil edən xüsusi tədbirlərlə müşayiət olunur. Bu fondun aydın sosial istiqaməti  var, belə ki, müxtəlif yubiley illərində “Caspian Oil and Gas” sərgi və konfransda ölkənin ixtisaslaşmış universitetlərinə qəbul zamanı yüksək bal toplayan tələbələr həvəsləndirilmiş, sərgi və konfrans iştirakçıları ağac və güllər əkmiş, incəsənət dəstəklənmişdir (məs.: bəstəkar Tofiq Bakıxanovun əfsanəvi “Xəzər balladası” baletinin səhnələşdirilməsinə sponsorluq, rəssam Sabir Çopuroğlunun neftlə çəkilmiş rəsm ekspozisiyasının təşkili).
Bu il “Caspian Oil and Gas” sərgisinin yubileyi bir neçə əhəmiyyətli tarixə təsadüf edir, belə ki, sərginin keçirildiyi ilk gündən bu tədbiri dəstəkləmiş və onun təşəbbüskarı olmuş Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 95 illik yubileyi keçirilir. Həmçinin bu il ölkədə Azərbaycan Demokratik Respublikasının (ADR, 1918) 100 illik yubileyi qeyd edilir.  Bu əlamətdar hadisələr sərgi proqramında öz əksini tapacaq.
Sərginin ildönümü ilə əlaqədar olaraq müxtəlif verilişlər hazırlanacaq və sosial şəbəkələrdə bir-birindən fərqli müsabiqələr keçiriləcəkdir. Həmçinin yubiley ilə bağlı xüsusi videolar çəkiləcək. Tədbirin keçirildiyi günlərdə isə sərgi və konfrans iştirakçılarını bir sıra maraqlı hadisələr gözləyir.
Beləliklə, bu gün haqlı olaraq “Caspian Oil and Gas” sərgisini əsası Ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş və Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilən milli neft strategiyasının təntənəsi adlandırmaq olar. Təşkilatçılar əmindirlər ki, 25 illik bir dövrü arxada qoymuş bu sərgi regionun neft sektorunda əldə olunan nailiyyətlərin vizit kartı, habelə işgüzar əlaqələr və qarşılıqlı əməkdaşlıq üçün yeni perspektivlər yaradan platforma olaraq qalacaq.

History and Anniversary program of Caspian Oil & Gas Exhibition and Conference
The International Caspian Oil & Gas Exhibition and Conference, the largest energy event in the Caspian region, marks its 25th anniversary this year. Let's look back and remind ourselves where it all began and what we have achieved so far.
The history of Caspian Oil & Gas began in 1994 just before the “Contract of the Century” was signed in September of that year, an agreement which defined the main development areas for the Caspian Basin’s hydrocarbon resources. This contract opened a new chapter in the history of oil in the country. The idea of organising Azerbaijan’s first exhibition dedicated to oil and gas was supported at the time by Heydar Aliyev, the country’s National Leader, and since then Caspian Oil & Gas has been a meeting place for leading oil, gas and energy professionals – a place where memoranda, agreements and contracts for future cooperation are signed.
The exhibition and conference was a real success on its first days; the event brought together 158 major oil and energy companies from 12 countries at the Heydar Aliyev Sports and Concert Complex. The event counts leading global oil, gas and energy companies such as BP, OMV, Conoco Phillips, Statoil, Total, Petkim, TPAO and RWE among its exhibitors and sponsors. It offers Azerbaijan’s oil and gas companies a wide range of opportunities to work with international companies and introduce new technologies to domestic production and hydrocarbon extraction.
The high status of the exhibition was supported by the participation at the opening ceremony of the President of the Republic of Azerbaijan Heydar Aliyev, and now this tradition continues by President Ilham Aliyev. Among the national leaders to send welcome letters for the opening of the exhibition each year are the Prime Ministers of the UK, Turkey and Norway, and the Presidents of the USA, France, Georgia, and the European Union. SOCAR, the State Oil Company of the Republic of Azerbaijan, also makes an invaluable contribution to the development of the exhibition. The Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan and the State Oil Company of the Republic of Azerbaijan (SOCAR) both show invaluable support for Caspian Oil & Gas.
An important part of the event’s business programme is the Caspian Oil & Gas international conference, which over 500 delegates from more than 30 countries take part in every year. Over the past 25 years, this conference has become the main platform for discussing Azerbaijan’s rich hydrocarbon and transit potential, its appeal to foreign investors, and opportunities for business cooperation.
The infrastructure was not good enough at the time of the 1st Caspian Oil & Gas exhibition; we had to import all exhibition equipment from abroad. There was no Internet, mobile communication was in its infancy, and communication with customers was possible through fax machines only. Sketch for the first exhibitions would be drawn on paper, which is completely impossible to imagine now. However, Azerbaijani market grew at a rapid pace, and so did the exhibition – it started to develop, keeping pace with the growth of local market. Over the years, the exhibition has established itself as a key event in the oil and gas industry of the region, which is now attended by the key players of the oil and gas market.
A Daily News publication for the event has been produced since 2005, with each edition an event in itself for exhibitors and visitors. It chronicles the history of the exhibition itself and of the companies and people to have taken part in the oil and gas development of Azerbaijan and the entire Caspian Region.
In 2006, Caspian Oil & Gas was the first oil and gas exhibition in Azerbaijan to receive UFI ‘Approved Event’ status.
In 2010, Baku Expo Exhibition & Convention Centre was selected as a new venue for all future Caspian Oil & Gas exhibitions. Until then, the exhibition was hosted at the Heydar Aliyev Sport and Exhibition Complex which was a warm and cosy home for exhibitors for a quite long period of time.
Thus, Caspian Oil & Gas has been through a long development, and due to its uniqueness, has remained as the leading event throughout these 25 years. Every anniversary of the exhibition and conference is accompanied by special events which can be identified as the Caspian Oil & Gas Fund. This Fund has always had a clear social focus; during various special anniversaries Caspian Oil & Gas was encouraging students who entered local universities with high admission scores, the exhibition and conference participants planted trees and flowers, and Caspian Oil & Gas also supported art: it sponsored the show of the legendary ballet "Caspian Ballad" by composer Tofig Bakikhanov and organised an exhibition of paintings drawn with oil by the painter Sabir Chopuroglu.
Another significant date which coincides with the Anniversary Caspian Oil & Gas Exhibition and Conference is the celebration of the 100th Anniversary of the Independent Democratic Republic of Azerbaijan (on the 28th of May 1918, Azerbaijan declared its independence and established the Democratic Republic of Azerbaijan, ADR); this momentous event will be part of the exhibition programme.
The anniversary of the exhibition will also include various programmes, contests in social networks and the shooting of special video footages. Exhibition and conference participants can hope for a lot of exciting things to happen throughout the event.
Today Caspian Oil & Gas is a well-deserved recognition of the triumph of Azerbaijan’s Oil Strategy which was founded by the National Leader of Azerbaijan Heydar Aliyev and is successfully pursued by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev. The organisers are confident that the exhibition, which has now crossed the 25-year threshold, will remain the calling card of the achievements in the regions’ oil sector and will continue to serve as an ideal platform for establishing business ties, while providing new opportunities for mutual cooperation.