Xəzər Neft və Qaz sərgi və konfransının tarixi və yubiley planları
Bu il Xəzər Neft və Qaz “Caspian Oil and Gas” sərgi və konfransı öz mötəbər yubileyini – uğurlu fəaliyyətinin 25-ci ildönümünü qeyd edir. Gəlin keçmişə nəzər salaraq bütün bunların necə başlandığını və hansı uğurlara nail olduğumuzu xatırlayaq.
“Caspian Oil and Gas” sərgisi 1994-cü ilin sentyabr ayında Xəzər hövzəsinin karbohidrogen yataqlarının genişmiqyaslı işlənilməsi üzrə yeni istiqamətləri müəyyən edən və respublikanın neft tarixində yeni dövrün əsasını qoymuş “Əsrin müqaviləsi”nin imzalanması ərəfəsində təsis edilib və  “Caspian Oil and Gas” sərgisinin tarixi də məhz o vaxtdan başlayır. Həmin dövrdə Ümummilli Lider Heydər Əliyev Azərbaycanda neft-qaz sənayesi üzrə ilk ixtisaslaşdırılmış sərginin keçirilməsi təşəbbüsünü dəstəklədi və o vaxtdan etibarən, “Caspian Oil and Gas” sərgisi neft, qaz və energetika sahəsinin aparıcı mütəxəssislərinin görüşdüyü və memorandumların, habelə gələcək əməkdaşlığa dair saziş və müqavilələrin imzalandığı meydançaya çevrildi.
Keçirildiyi ilk gündən Heydər Əliyev adına İdman və Konsert Kompleksində dünyanın 12 ölkəsindən neft-qaz və energetika sektorunun 158 aparıcı şirkətini bir araya toplayan bu sərgi və konfrans yüksək göstəriciyə imza atdı.
Sərginin iştirakçıları və sponsorları arasında dünya neft və energetika sektorunun aparıcı şirkətləri, o cümlədən “BP”, “OMV”, “Conoco Phillips”, “Statoil”, “Total”, “Petkim”, “TPAO”, “RWE” və bir sıra digər şirkətlər var. Sərgi Azərbaycanın neft-qaz sahəsində fəaliyyət göstərən şirkətlər üçün xarici şirkətlərlə əməkdaşlıq etmək və yeni texnologiyaları yerli istehsal prosesində, eləcə də karbohidrogen ehtiyatlarının hasilatında tətbiq etmək üçün geniş imkanlar açmışdır.
Sərginin yüksək statusunu Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Heydər Əliyevin açılış mərasimində iştirak etməsi təsdiqləyirdi və bu gün, bu ənənə Prezident İlham Əliyev tərəfindən davam etdirilir. Müxtəlif ölkələrin liderləri, o cümlədən Böyük Britaniya, Türkiyə və Norveçin baş nazirləri, ABŞ, Fransa və Gürcüstanın prezidentləri, habelə Avropa İttifaqının prezidenti növbəti sərgi və konfransın açılışı münasibətilə Azərbaycanın Respublikasının rəhbərinə öz salamlama məktublarını göndərirlər. Azərbaycan Respublikası Energetika Nazirliyi və SOCAR isə bu sərginin inkişafı naminə öz əvəzsiz töhfələrini əsirgəmirlər.
Sərgini müşayiət edən işgüzar proqramın mühüm tərkib hissəsini isə hər il dünyanın 30-dan çox ölkəsindən 500-dən artıq nümayəndə heyətinin iştirak etdiyi “Caspian Oil and Gas” konfransı təşkil edir. Bu 25 il ərzində sözügedən konfrans Azərbaycanın zəngin neft-qaz və tranzit potensialının, o cümlədən ölkənin xarici investorlar üçün cəlbedici olmasının və işgüzar əməkdaşlıq imkanlarının müzakirə edildiyi əsas tribunaya çevrilmişdir.
İlk Xəzər Neft və Qaz “Caspian Oil & Gas” sərgisi keçirilən zaman infrastruktur hələ inkişaf etməmişdi və bütün sərgi avadanlıqları xaricdən gətirilirdi. İnternet demək olar ki, yox idi, mobil rabitə yenicə yaranırdı, müştərilərlə əlaqə isə faks vasitəsi ilə həyata keçirilirdi. İlk sərgilərin planları kağız üzərində çəkilirdi, amma indi isə bunu təsəvvür etmək sadəcə qeyri-mümkündür. Lakin Azərbaycan bazarı sürətlə inkişaf edirdi və onunla birlikdə sərgi də sürətlə böyüyürdü. Belə ki, ötən illər ərzində sərgi regionda neft-qaz sənayesinin əsas tədbiri kimi formalaşmışdır və indi burada neft-qaz bazarının əsas oyunçuları iştirak edirlər.
2005-ci ildən etibarən “Daily News” rəsmi qəzeti sərgi və konfransın işini işıqlandırır. Bu qəzetin hər bir buraxılışı “Caspian Oil and Gas” sərgisinin həm iştirakçıları, həm də nümayəndə heyətləri üçün önəmli bir hadisəyə çevrilir. Belə ki, “Daily News” qəzeti öz səhifələrində sərginin, eləcə də Azərbaycanda və ümumilikdə Xəzəryanı regionda neft-qaz sənayesinin inkişafında iştirak etmiş və hazırda da iştirak edən şirkət və şəxslərin tarixini əks etdirir.
“Caspian Oil and Gas” sərgisi həmçinin dünya sərgi sənayesində də beynəlxalq nüfuz qazana bilmişdir. Belə ki, 2006-cı ildə Azərbaycanda ilk ixtisaslaşdırılmış tədbir - “Caspian Oil and Gas” sərgisi müvafiq standartlara cavab verdiyi üçün Ümumdünya Sərgi Sənayesi Assosiasiyası (UFI) tərəfindən təqdir olunmuşdur.
Artıq 2010-cu ildən etibarən “Caspian Oil and Gas” sərgisi beynəlxalq sərgi kompleksi olan Bakı Ekspo Mərkəzində keçirilir. Həmin vaxta qədər isə sərgi uzun müddət sərgi iştirakçıları üçün qonaqpərvər ev olan Heydər Əliyev adına İdman və Sərgi Kompleksində keçirilirdi.
Beləliklə, sərgi uzun bir inkişaf yolu keçib və öz unikallığı sayəsində 25 ildir ki, aparıcı tədbir statusunu qoruyub saxlayır. Sərgi və konfransın hər yubileyi bir növ “Caspian Oil and Gas” fondunu təşkil edən xüsusi tədbirlərlə müşayiət olunur. Bu fondun aydın sosial istiqaməti  var, belə ki, müxtəlif yubiley illərində “Caspian Oil and Gas” sərgi və konfransda ölkənin ixtisaslaşmış universitetlərinə qəbul zamanı yüksək bal toplayan tələbələr həvəsləndirilmiş, sərgi və konfrans iştirakçıları ağac və güllər əkmiş, incəsənət dəstəklənmişdir (məs.: bəstəkar Tofiq Bakıxanovun əfsanəvi “Xəzər balladası” baletinin səhnələşdirilməsinə sponsorluq, rəssam Sabir Çopuroğlunun neftlə çəkilmiş rəsm ekspozisiyasının təşkili).
Bu il “Caspian Oil and Gas” sərgisinin yubileyi bir neçə əhəmiyyətli tarixə təsadüf edir, belə ki, sərginin keçirildiyi ilk gündən bu tədbiri dəstəkləmiş və onun təşəbbüskarı olmuş Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 95 illik yubileyi keçirilir. Həmçinin bu il ölkədə Azərbaycan Demokratik Respublikasının (ADR, 1918) 100 illik yubileyi qeyd edilir.  Bu əlamətdar hadisələr sərgi proqramında öz əksini tapacaq.
Sərginin ildönümü ilə əlaqədar olaraq müxtəlif verilişlər hazırlanacaq və sosial şəbəkələrdə bir-birindən fərqli müsabiqələr keçiriləcəkdir. Həmçinin yubiley ilə bağlı xüsusi videolar çəkiləcək. Tədbirin keçirildiyi günlərdə isə sərgi və konfrans iştirakçılarını bir sıra maraqlı hadisələr gözləyir.
Beləliklə, bu gün haqlı olaraq “Caspian Oil and Gas” sərgisini əsası Ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş və Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilən milli neft strategiyasının təntənəsi adlandırmaq olar. Təşkilatçılar əmindirlər ki, 25 illik bir dövrü arxada qoymuş bu sərgi regionun neft sektorunda əldə olunan nailiyyətlərin vizit kartı, habelə işgüzar əlaqələr və qarşılıqlı əməkdaşlıq üçün yeni perspektivlər yaradan platforma olaraq qalacaq.

История и юбилейная программа выставки и конференции Caspian Oil and Gas
В этом году выставка и конференция Caspian Oil and Gas отмечает свой юбилей – 25 лет успешного проведения. Оглянемся назад и вспомним, с чего все начиналось, и чего достигли.
История Caspian Oil and Gas берет свое начало с 1994 года, в преддверии подписания в сентябре этого же года «Контракта века», определившего основные направления широкомасштабного освоения углеводородных ресурсов Каспийского бассейна и открывшего новую эпоху в истории нефти Республики. Тогда инициативу проведения первой специализированной выставки в нефтегазовой области в Азербайджане поддержал общенациональный лидер Гейдар Алиев. С тех пор Caspian Oil and Gas является местом встречи ведущих профессионалов области нефти, газа и энергетики, где подписываются меморандумы, соглашения и контракты о дальнейшем сотрудничестве.
С первых же дней проведения выставка и конференция взяла высокую планку, собрав под своей крышей 158 ведущих компаний нефтяного и энергетического сектора из 12 стран мира в Спортивно-концертном комплексе имени Гейдара Алиева. Среди первых участников и спонсоров компании BP, Statoil, OMV, Conoco Phillips, Total, Petkim, TPAO, RWE и многие другие. Для азербайджанских компаний, работающих в нефтегазовой сфере, выставка открыла широкий спектр возможностей для сотрудничества с иностранными компаниями и внедрения новых технологий в местное производство и добычу углеводородных ресурсов.
Высокий статус выставки подкрепляло участие в торжественной церемонии открытия Президента Азербайджанской Республики Гейдара Алиева, а сегодня эту традицию продолжает Президент Ильхам Алиев. Лидеры разных стран, среди которых Премьер-министры Великобритании, Турции, Норвегии, Президенты США, Франции, Грузии, Президент Евросоюза, направляют главе Азербайджана письма-приветствия по случаю открытия очередной выставки и конференции. Неоценимый вклад в развитие выставки вносят Министерство Энергетики Азербайджанской Республики и SOCAR.
Важной составляющей деловой программы является международная конференция Caspian Oil and Gas, в которой ежегодно принимают участие свыше 500 делегатов из более чем 30 стран мира. За 25 лет конференция стала основной трибуной для обсуждения богатого нефтегазового и транзитного потенциала Азербайджана, его привлекательности для зарубежных инвесторов, и возможностей делового сотрудничества.
Во времена зарождения первой выставки Caspian Oil and Gas еще не было развитой инфраструктуры, все выставочное оборудование привозилось из-за границы. Интернета почти не было, мобильная связь только появилась, взаимодействие с клиентами осуществлялось по факсу. Планы первых выставок рисовались на бумаге – сейчас это просто невозможно представить. Но рынок Азербайджана рос стремительными темпами, а с ним и выставка. За прошедшие годы выставка закрепилась как ключевое событие нефтегазовой отрасли региона, где сверяют часы ключевые игроки нефтегазового рынка.
С 2005 года работу выставки и конференции освещает официальная газета Daily News, каждый выпуск которой становится событием для участников и делегатов Caspian Oil and Gas. Ведь газета в своих страницах хранит историю, как самой выставки, так и тех компаний и людей, которые принимали и принимают участие в развитии нефтегазовой промышленности Азербайджана и всего Прикаспийского региона.
Выставка получила международное признание и в выставочном мире. В 2006 году, выставка Caspian Oil and Gas, первая из специализированных мероприятий в Азербайджане, получает аккредитацию Всемирной ассоциации выставочной индустрии - UFI.
В 2010 году выставка Caspian Oil and Gas стала проводиться в международном выставочном комплексе Баку Экспо Центр. До этого момента выставка проходила в Спортивно-Выставочном комплексе имени Гейдара Алиева, который долгое время являлся гостеприимным домом для участников выставки.
Таким образом, выставка прошла большой путь развития и благодаря своей уникальности остается флагманом все 25 лет. Каждый юбилей выставки и конференции сопровождается специальными мероприятиями, которые составляют своего рода Фонд Caspian Oil & Gas. Этот Фонд всегда имеет четкую социальную направленность. Так, в разные юбилейные годы Caspian Oil & Gas поощрял студентов набравших высокие баллы при поступлении в специализированные вузы страны, участники выставки и конференции сажали деревья и цветы, поддерживали искусство: спонсировали показ легендарного балета «Каспийская Баллада» композитора Тофика Бакиханова, организовывали экспозицию картин написанных нефтью художника Сабира Чопуроглу.
В этом году юбилей Caspian Oil & Gas совпал с несколькими знаменательными датами - 95-ой годовщиной со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева, который стоял у истоков выставки и был ее идейным вдохновителем. Также в этом году в Азербайджане отмечается 100 лет со дня независимости Азербайджанской Демократической Республики (АДР) (1918 год) и это знаменательное событие будет включено в программу выставки.
В связи с юбилеем к выставке приурочена большая программа дополнительных мероприятий. К юбилею выставки также будут организованы различные передачи, конкурсы в социальных сетях, будут отсняты специальные видео, много интересного ждет участников выставки и конференции непосредственно во время проведения мероприятия.
Таким образом, сегодня Caspian Oil & Gas заслуженно является торжеством нефтяной стратегии Азербайджана, заложенной Гeйдaром Aлиeвым и успешно продолженной Ильхамом Алиевым. Организаторы уверенны, что выставка, перешагнув 25 летний рубеж, и в дальнейшем будет оставаться визитной карточкой достижений нефтяного сектора региона и платформой для налаживания деловых связей и новых перспектив для взаимного сотрудничества.