Yunanıstanın baş naziri Azərbaycan qazının nəqlini nəzərdə tutan layihənin ləngiməsinə aydınlıq gətirib
Yunanıstan-Bolqarıstan interkonnektorunun (IGB) istismara verilməsi COVID-19 pandemiyası ilə əlaqədar avadanlıq və material tədarükündə yaranan fasilələrə görə bir neçə ay ləngiyəcək.
Trend-in məlumatına görə, bunu Yunanıstanın baş naziri Kiriakos Mitsotakis bolqarıstanlı həmkarı Kirill Petkovla görüşü zamanı deyib.
"Biz Yunanıstan-Bolqarıstan interkonnektoru layihəsinin reallaşdırılması prosesini müzakirə etdik. Layihə həm Bolqarıstan, həm də Yunanıstan üçün strateji əhəmiyyət daşıyır və hər iki ölkə tikintini mümkün qədər tez başa çatdırmaqla bağlı razılığa gəlib", - deyə K.Mitsotakis
Qeyd edək ki, Azərbaycan və Bolqarıstan 2021-ci ildən başlayaraq Yunanıstan-Bolqarıstan interkonnektoru ilə ildə 1 milyard kubmetr həcmində tədarüklə bağlı müqavilə imzalayıb. Amma interkonnektorun tikintisi başa çatmadığına görə Azərbaycan qazı Bolqarıstana Kulata-Siderokastro interkonnektoru ilə çatdırılır. Bu ilin doqquz ayı ərzində Bolqarıstan Azərbaycandan 225 milyon kubmetr qaz əldə edib
IGB layihəsi "Şahdəniz 2" yatağından hasil olunan Azərbaycan qazının Bolqarıstana nəqlini nəzərdə tutur. Layihənin ilkin buraxılış gücü ildə 3 milyard kubmetr təşkil edəcək. Gələcəkdə bu göstəricinin ildə 5 milyard kubmetrədək artırılması planlaşdırılır.

Премьер Греции сообщил о задержке в сдаче в эксплуатацию IGB
Сдача в эксплуатацию интерконнектора Греция-Болгария (IGB) задержится на несколько месяцев из-за перебоев в поставках оборудования и материалов в связи с COVID-19.
Как сообщает Trend со ссылкой на греческие СМИ, об этом сказал премьер-министр Греции Кириакос Мицотакис на встрече со своим болгарским коллегой Кириллом Петковым.
«Мы обсудили ход реализации проекта интерконнектора Греция-Болгария. Проект имеет стратегическое значение для Болгарии и Греции, и две страны уже договорились завершить строительство как можно скорее», - сказал Мицотакис.
Азербайджан и Болгария подписали контракт на поставку одного миллиарда кубометров газа в год по интерконнектору Греция-Болгария, начиная с 2021 года. Но поскольку строительство IGB не завершено, азербайджанский газ доставляется в Болгарию по интерконнектору Кулата-Сидирокастро. За девять месяцев 2021 года Болгария получила из Азербайджана 225 миллионов кубометров газа.
Отметим, что IGB обеспечит транспортировку газа и поставки из новых источников, что делает его ключевым элементом энергетической безопасности Болгарии и частью национального плана по диверсификации источников газа. Мощность прокачки газопровода составит три миллиарда кубометров с возможностью доведения до пяти миллиардов кубометров. Половина пропускной способности интерконнектора уже зарезервирована. Подписан контракт на поставку одного миллиарда кубометров газа с "Шах Дениз-2" на основе долгосрочного контракта с "Булгаргаз".