Yunanıstanın baş naziri Azərbaycan qazının nəqlini nəzərdə tutan layihənin ləngiməsinə aydınlıq gətirib
Yunanıstan-Bolqarıstan interkonnektorunun (IGB) istismara verilməsi COVID-19 pandemiyası ilə əlaqədar avadanlıq və material tədarükündə yaranan fasilələrə görə bir neçə ay ləngiyəcək.
Trend-in məlumatına görə, bunu Yunanıstanın baş naziri Kiriakos Mitsotakis bolqarıstanlı həmkarı Kirill Petkovla görüşü zamanı deyib.
"Biz Yunanıstan-Bolqarıstan interkonnektoru layihəsinin reallaşdırılması prosesini müzakirə etdik. Layihə həm Bolqarıstan, həm də Yunanıstan üçün strateji əhəmiyyət daşıyır və hər iki ölkə tikintini mümkün qədər tez başa çatdırmaqla bağlı razılığa gəlib", - deyə K.Mitsotakis
Qeyd edək ki, Azərbaycan və Bolqarıstan 2021-ci ildən başlayaraq Yunanıstan-Bolqarıstan interkonnektoru ilə ildə 1 milyard kubmetr həcmində tədarüklə bağlı müqavilə imzalayıb. Amma interkonnektorun tikintisi başa çatmadığına görə Azərbaycan qazı Bolqarıstana Kulata-Siderokastro interkonnektoru ilə çatdırılır. Bu ilin doqquz ayı ərzində Bolqarıstan Azərbaycandan 225 milyon kubmetr qaz əldə edib
IGB layihəsi "Şahdəniz 2" yatağından hasil olunan Azərbaycan qazının Bolqarıstana nəqlini nəzərdə tutur. Layihənin ilkin buraxılış gücü ildə 3 milyard kubmetr təşkil edəcək. Gələcəkdə bu göstəricinin ildə 5 milyard kubmetrədək artırılması planlaşdırılır.

IGB’s construction to be delayed by several months – Greek PM
The construction of the Interconnector Greece-Bulgaria (IGB) will be delayed by several months due to COVID-19-caused supply shortages, Trend quoted Greek Prime Minister Kyriakos Mitsotakis as saying.
He made the remarks during a meeting with his Bulgarian counterpart Kiril Petkov, Greek media reports.
"We have discussed the Greece-Bulgaria Interconnector. The project is of strategic importance for Bulgaria and Greece and the two countries have already agreed to complete it as quickly as possible," Mitsotakis said.
The IGB project enables the transmission of gas and supplies from new sources, making it key to Bulgaria's energy security and part of the national plan for diversification of gas sources. The capacity of the project is 3 billion cubic meters with the option to reach 5 billion cubic meters. Half of the capacity of the interconnector is already reserved, as four of the shippers are completely new to the Bulgarian market. A contract has been signed for the supply of 1 billion cubic meters from Shah Deniz 2 based on a long-term contract with Bulgargaz.
The conclusion of the contract for construction of the interconnector dates back from the end of 2019, as one of the main commitments of the project company in structuring IGB is the obligation to control costs within the approved budget, which will ensure competitive transmission for customers. The delay in construction activities and the approved update of the construction schedule for the end of 2021 are due to objective reasons related to the global coronavirus pandemic and do not lead to direct losses. The established alternative route through the Greek system and Siderokastro provides a temporary solution for servicing the contract with Azerbaijan until IGB is put into commercial operation.