Bakı Enerji Forumu öz işinə başladı
İyun ayının 5-də ekoloji konseptdə inşa edilmiş Bakı Konqres Mərkəzində Bakı Enerji Həftəsi çərçivəsində Xəzər regionunun enerji sahəsindəki ən mühüm tədbirlərindən olan 29-cu Bakı Enerji Forumu öz işinə başlayıb.
Açılış sessiyasında əsas məruzəçi qismində “ICA Events Group”un Direktorlar Şurasının məsləhətçisi Stefan Morte çıxış edib. O nitqində, Bakı Enerji Həftəsinin Prezident İlham Əliyevin mühüm çıxışı ilə daha da yaddaqalan olduğunu və müsbət təəssürat yaratdığını qeyd edib. Cənab Morte tədbirin təşkilatçılarına və sponsorlarına, eləcə də Azərbaycan Respublikasının Energetika Naziri Pərviz Şahbazova minnətdarlığını bildirib. Daha sonra, Ceymstaun Fondunun Direktorlar Şurasının üzvü, moderator Metyu Brayza Bakı Enerji Həftəsinin miqyasını vurğulayaraq, Azərbaycanın bərpa olunan enerji mənbələrinə keçid prosesində rolunu, habelə atmosferə atılan zərərli emissiyaların əhəmiyyətli dərəcədə azaldılmasını qeyd edib. Sessiyada məruzəçilər qismində, əsas məruzə ilə Azərbaycan Respublikasının Energetika Naziri Pərviz Şahbazov, Macarıstanın Xarici İşlər və Ticarət naziri Piter Siyyarto, Avropa Komissiyasının Enerji Platformasının İşçi Qrupunun və Beynəlxalq Əlaqələr İdarəsinin - Enerji üzrə Baş Direktoru Kristina Lobillo Borrero və Sloveniya Respublikasının Ətraf Mühit, İqlim və Energetika nazirinin müavini Tina Sersen çıxış ediblər.
Bakı Enerji Forumuna Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi dəstək göstərir, Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) isə baş tərəfdaş qismində çıxış edir. Bundan başqa, Foruma Neft İxrac Edən Ölkələr Təşkilatı (OPEC) dəstək göstərir. OPEC-in Baş katibi Haysam Əl-Qays bu il Bakı Enerji Forumuna salamlama məktubu göndərib.
Bakı Enerji Həftəsi çərçivəsində keçirilən Bakı Enerji Forumu öz növbəsində enerji sektorundakı aktual məsələlərin müzakirə edildiyi və enerji sənayesində əhəmiyyətli tərəflərin bir araya gəldiyi bir platformadır. Bu tədbir dünya miqyasında enerji təhlükəsizliyi, enerji istehsalı və digər əhəmiyyətli məsələləri müzakirə etmək üçün beynəlxalq nümayəndələri və təşkilatları cəlb edir. Son 29 ildir ki, Forum bu sektorun əsas oyunçularını və liderlərini bir araya toplayır, eləcə də, enerji sahəsində yeni əməkdaşlıqların qurulması, təcrübə mübadiləsi və yeni inkişaf istiqamətlərinin müəyyən edilməsinə kömək edir.
Bakı Konqres Mərkəzində təşkil edilən forumda ümumilikdə 600-dən çox deleqat iştirak edəcək. İştirakçılar siyahısına Azərbaycanla yanaşı, Almaniya, ABŞ, Avstraliya, Belçika, BƏƏ, Bolqarıstan, Böyük Britaniya, Çexiya, Çin, Əlcəzair, Finlandiya, Fransa, İsveçrə, İraq, İtaliya, Macarıstan, Norveç, Qazaxıstan, Qətər, Rumıniya, Rusiya, Səudiyyə Ərəbistan, Sloveniya, Türkiyə və Yaponiyadan olan şirkətlər daxildir. Bu il forumun proqramında rekord sayda 81 spiker yer alacaq.
Forumda həm Azərbaycan, həm də Xəzər regionu üçün vacib olan enerji məsələləri gündəmdə olacaqdır. Forumun gündəliyinə daxil olan əsas mövzular enerji təhlükəsizliyi, enerji keçidi və yaşıl enerji layihələrinin müzakirəsi və maliyyələşdirilməsidir. İki gün davam edəcək tədbirə “Enerji təhlükəsizliyi və dayanıqlılığa dair beynəlxalq əməkdaşlıq”, “Enerji təhlükəsizliyi 2.0”, “Xəzər regionunda kəşfiyyat və hasilat imkanları”,
“Davamlı Enerji: Xəzər regionunda Yaşıl Enerji Potensialı”, “Yeni texnologiyalar və rəqəmsallaşdırma”, “Qaz dialoqu: Enerji böhranı zamanı qaz təchizatının rolu”, “Neft axınları: Kross-logistika və Azərbaycanda infrastrukturun inkişafı”, “Uğurlu enerji keçidində insan kapitalının rolu” kimi mövzular müzakirə olunacaqdır. COP29 ərəfəsində Bakı Enerji Forumunun proqramına “Yaşıl dünya naminə. COP29 strateji inkişaf yolları” adlı xüsusi sessiya da əlavə olunub. Sessiyada məruzəçi qismində iştirak etmək üçün digər ölkələrdən xüsusi qonaqlar dəvət olunub. Sessiyalarda Böyük Britaniya, Macarıstan, Bəhreyn, İraq, Sloveniya, Əlcəzairdən nazirlər, o cümlədən Avropa Komissiyası, Qaz İxrac Edən Ölkələr Forumu (GECF), Beynəlxalq Bərpa Olunan Mənbələr Agentliyi (IRENA) və digər beynəlxalq təşkilatların rəhbərləri çıxış edəcəklər.
Forumun proqramında, Azərbaycanda yaşıl enerji resurslarının inkişafına dair müzakirələr də yer alacaq. Bakı Enerji Forumu öz növbəsində, “yaşıl enerji” sahəsində beynəlxalq təşkilatlar, müxtəlif ölkələr və sərmayədarlarla fəal əməkdaşlıq etmək üçün bir platforma rolunu oynayır.
Tədbirin keçiriləcəyi Bakı Konqres Mərkəzi ekoloji konseptdə inşa edilmişdir. Belə ki, mərkəzin damında quraşdırılmış günəş enerjisi panelləri vasitəsilə kifayət qədər enerji toplanması sayəsində enerji istifadəsinə sərf olunan xərclər azaldılmışdır.
Ənənəvi olaraq, Bakı Enerji Həftəsi çərçivəsində baş tutacaq tədbirlər zamanı ikitərəfli işgüzar görüşlər (B2B, B2G) keçiriləcəkdir. Burada yerli və xarici şirkətlərin nümayəndələri üzbəüz formatda əməkdaşlıq və gələcək tərəfdaşlıq yollarını müzakirə edə biləcəklər.
İllərdir sənayenin inkişafına önəmli töhfəsini verməyi bacaran Bakı Enerji Forumu ölkəmizdə qabaqcıl təcrübə və yeni ideyaların mübadiləsində mühüm rol oynayır. Forumlarda müzakirə olunan mövzular həll edilməli olan problemləri müəyyənləşdirir, eləcə də onların həlli yollarını təklif edir. Forumlarda qəbul edilən qərarlar müəyyən standartların və strategiyaların formalaşmasına təsir göstərir. Bundan əlavə, forum şəbəkələri genişləndirməyə, tərəfdaşlıq əlaqələri qurmağa və əməkdaşlıq üçün yeni imkanlar yaratmağa kömək edir.
Tədbir çox sayda sponsorları cəlb edib. Baş tərəfdaşı SOCAR olan Bakı Enerji Həftəsinin builki sponsorları
“ABB”, “ACWA POWER”, “ADNOC”, “AIQ”, “Ansaldo Energia”, “AZFEN”, “Baku Steel Company”, “bp”, “Caspian Drilling Company”, “Caspian Marine Services”, “GAP Construction”, “GL”, “INPEX”, “KOLIN Construction”, “Masdar”, “MOL Group”, “Nobel Energy”, “Photomate (Huawei)”, “Saudi Aramco”, “SEA BREEZE”, “SLB”, “TEKFEN”, “TotalEnergies”, “Türkiye Petrolleri”, “Uniper”, “Ural Steel”, “Wolters Kluwer (Enablon)” və
«Wood» şirkətləridir. Bakı Enerji Forumunun intellektual tərəfdaşı qismində “Boston Consulting Group”, konsaltinq tərəfdaşı qismində isə “Deloitte & Touche” şirkəti çıxış edir.
Bakı Enerji Həftəsi və Bakı Enerji Forumu haqqında ətraflı məlumatları www.bew.az, www.bakuenergyforum.az, saytlarından, eləcə də sosial şəbəkə hesablarından əldə etmək mümkündür.

5 июня в выстроенном согласно экологической концепции Баку Конгресс Центре в рамках Бакинской Энергетической Недели, начал свою работу 29-й Бакинский Энергетический Форум, являющийся одним из важнейших мероприятий в энергетической сфере Каспийского региона.
На открытии в качестве основного спикера выступил Стефан Морте, Советник Совета директоров «ICA Events Group». В своем выступлении он отметил, что Бакинская Энергетическая Неделя запомнилась еще более важным выступлением президента Ильхама Алиева и произвела положительное впечатление.
Господин Морте выразил благодарность организаторам и спонсорам мероприятия, а также Министру Энергетики Азербайджанской Республики Парвизу Шахбазову. Позже модератор Мэтью Брайза, Член Совета директоров "Jamestown Foundation", подчеркнул масштаб Бакинской Энергетической Недели и отметил роль Азербайджана в процессе перехода к возобновляемым источникам энергии, а также в значительном снижении вредных выбросов в атмосферу.
В качестве докладчиков на заседании выступили Министр Энергетики Азербайджанской Республики Парвиз Шахбазов, Министр иностранных дел и торговли Венгрии Питер Сиярто, Директор Целевой Группы Энергетической Платформы и Международных Отношений Генерального Директората Энергетики, Европейская Комиссия, Кристина Лобилло Борреро, а также Заместитель министра охраны окружающей среды, климата и энергетики Республики Словения Тина Серсен.
Поддержку Бакинскому Энергетическому Форуму оказывает Министерство Энергетики Азербайджанской Республики, а Государственная Нефтяная компания Азербайджанской Республики (SOCAR) – главный партнёр мероприятия. Впервые форум проходит при поддержке ОПЕК, а генеральный секретарь этой организации Хайсам Аль-Кайс направил приветственное письмо к участникам Бакинского Энергетического Форума.
Бакинский Энергетический Форум, который пройдёт в рамках Бакинской Энергетической Недели, является площадкой для обсуждения актуальных вопросов энергетического сектора – площадкой, на которой соберутся ключевые фигуры отрасли. Это мероприятие привлечёт международных делегатов и организации к обсуждению глобальной энергетической безопасности, производства энергии и других значимых вопросов. На протяжении последних 29-и лет данный Форум собирает вместе основных игроков и лидеров этого сектора, а также способствует налаживанию новых партнёрских связей в энергетической сфере, обмену опытом и определению новых направлений развития.
В предстоящем форуме примет участие более 600 делегатов. Помимо Азербайджана, в форуме примут участие делегаты из Австралии, Австрии, Беларуси, Бельгии, Болгарии, Великобритании, Венгрии, Грузии, Израиля, Индии, Италии, Казахстана, Катара, Китая, Латвии, Монако, Нидерландов,
Норвегии, ОАЭ, России, Румынии, Саудовской Аравии, Словении, США, Узбекистана, Украины, Финляндии, Франции, Чехии, Швейцарии, Швеции и Японии. В этом году в программе форума рекордное количество спикеров — 81.
В повестку форума будут внесены энергетические вопросы, представляющие важность и для Азербайджана, и для всего Каспийского региона. Основные пункты повестки дня касаются рассмотрения и финансирования проектов энергетической безопасности, энергетического перехода и «зелёной» энергии. На двухдневном мероприятии будут обсуждаться такие темы, как «Международное сотрудничество для обеспечения энергетической безопасности и устойчивости», «Энергетическая безопасность 2.0», «Разведка и добыча в Каспийском регионе», «Развитие устойчивой энергетики: потенциал зелёной энергии в Каспийском регионе», «Новые технологии и цифровизация», «Газовый диалог: роль газового снабжения в условиях энергетического кризиса», «Нефтяные потоки: кросс-логистика и развитие инфраструктуры в Азербайджане» и «Роль человеческого капитала в успешном энергетическом переходе». Кроме того, ввиду предстоящей конференции COP29 в программу Бакинского Энергетического Форума также включена специальная сессия «Расширение возможностей Зелёной повестки: стратегии достижения прогресса Зелёной планеты и COP29». Для участия в сессиях в качестве докладчиков приглашены особые гости из других стран. Среди них министры из Великобритании, Венгрии, Бахрейна, Ирака, Словении, Алжира, а также руководители Европейской Комиссии, Форума стран-экспортеров газа (ФСЭГ), Международного Агентства по возобновляемым источникам энергии (IRENA) и других международных организаций.
Согласно программе Форума, на нём также будут обсуждаться вопросы развития зелёных энергоресурсов Азербайджана. Бакинский Энергетический Форум играет роль платформы для сотрудничества в области «зелёной энергии» с международными организациями, отдельными странами и инвесторами.
Особое место в мероприятиях Бакинской Энергетической Недели занимает тематика экологических проблем, а также угроз, которые они создают для нашей планеты, путей решения этих проблем и вопросы «зелёной» энергетики. В русле принципов «Zero Waste», нацеленных на предотвращение появления отходов, в 2024 году на Бакинском Энергетическом Форуме сведено к минимуму использование печатных материалов, а предпочтение будет, в основном, отдаваться электронным носителям. Кроме того, в поддержку международной инициативы «Zero Food Waste» во время Форума будет применяться принцип оптимального использования продуктов питания.
К тому же, на полях Бакинского Энергетического Форума будет представлен стартап под названием «Ecoleaf», разработанный учащимися школы «MiniBoss». Идея стартапа заключается в производстве ручек с наконечниками из семян и блокнотов с содержанием растительных семян. Эти экологически чистые продукты будут предложены делегатам форума.
Традиционно в рамках мероприятий Бакинской Энергетической Недели будут проводиться двусторонние деловые встречи форматов B2B и B2G, на которых представители местных и иностранных компаний смогут открыто обсудить методы и формы сотрудничества и партнёрства в будущем.
Бакинский Энергетический Форум, уже многие годы активно способствующий развитию промышленности, играет важную роль в обмене передовым опытом и новыми идеями в нашей стране. Обсуждаемые на Форумах темы выявляют ждущие решения проблемы и предлагают способы их решения. Принимаемые там же постановления влияют на формирование определённых стандартов и стратегий. Кроме того, Форумы помогают расширить сеть контактов и связей, наладить партнёрские отношения и создать новые возможности для сотрудничества.