Bakı Enerji Forumu öz işinə başlayıb
İyunun 1-də Bakı Konqres Mərkəzində Xəzər regionunun ən böyük tədbiri olan 28-ci Bakı Enerji Forumu öz işinə başlayıb. Ənənəvi olaraq 600-dən çox nümayəndənin iştirak etdiyi konfransda keçid dövründə energetikaya dair yeni çağırışlar, o cümlədən Avropanın qlobal enerji təhlükəsizliyi və bu perspektivdə Azərbaycanın enerji sektorunun rolu müzakirə olunur.
Bakı Enerji Forumunun gündəliyinə həm Azərbaycan, həm də bütün Xəzər regionu üçün mühüm olan enerji məsələləri daxildir.
Birinci sessiyanın əvvəlində Azərbaycan Respublikasının energetika naziri Pərviz Şahbazov giriş nitqi ilə çıxış edib. O qeyd edib ki, Bakı Enerji Forumu özünü səmərəli əməkdaşlıq üçün etibarlı platforma kimi təsdiqləyib.
Birinci sessiyanın iştirakçıları yekdil rəyə gəldilər ki, Bakı Enerji Forumu enerji təhlükəsizliyinə nail olmaq yolunda birgə həllərin axtarışı üçün gözəl imkan yaradır. “Azərbaycan Avropanın yeni enerji təhlükəsizliyi arxitekturasında mühüm rol oynaya bilər və oynayacaqdır” fikri xarici nümayəndələrin əsas fikirləri arasında yer alır.
Böyük Britaniya Baş nazirinin Azərbaycan üzrə ticarət elçisi Baronessa Emma Nikolson, Rumıniyanın energetika naziri Virgil Daniel Popesku, Pakistanın neft üzrə dövlət naziri Musadik Malik, BP-nin hasilat və əməliyyatlar üzrə icraçı vitse-prezidenti Qordon Birrell, və Çexiyanın ticarət və sənaye naziri Yozef Sikela çıxış edənlər arasındadırlar.

1 июня в Баку Конгресс Центре начал работу 28-й Бакинский Энергетический Форум, крупнейшее мероприятие Прикаспийского региона, в котором традиционно принимают участие более 600 делегатов, обсуждающих новые задачи энергетики в переходный период, в том числе вопросы глобальной энергетической безопасности Европы и роль энергетического сектора Азербайджана в этом ракурсе.
В повестке Бакинского Энергетического Форума – энергетические вопросы, представляющие важность, как для Азербайджана, так и для всего Каспийского региона.
В начале первой сессии со вступительным словом выступил министр энергетики Азербайджанской Республики Пярвиз Шахбазов. Он отметил, что Бакинский Энергетический форум зарекомендовал себя в качестве надежной платформы для плодотворного сотрудничества.
Участники первой сессии пришли к единодушному мнению, что Бакинский энергетический форум предоставляет прекрасную возможность поиска совместных решений на пути к достижению энергетической безопасности. В числе ключевых мнений зарубежных делегатов: «Азербайджан может и будет играть важную роль в новой архитектуре энергобезопасности Европы».
Среди выступавших – торговый посланник премьер-министра Великобритании по Азербайджану баронесса Эмма Николсон, министр энергетики Румынии Вирджил Даниел-Попеску, министр нефти Пакистана Мусадик Малик, исполнительный вице-президент BP по добыче и операционной деятельности Гордон Биррелл, министр промышленности и торговли Чешской Республики Йозеф Сикела.