Bakı Enerji Həftəsinə həsr olunmuş mətbuat konfranı keçirildi
30 may tarixində “Hilton Baku” otelində enerji sahəsinin nüfuzlu tədbiri olan Bakı Enerji Həftəsinə həsr olunmuş mətbuat konfransı keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Energetika Nazirliyinin mətbuat katibi Cahid Mikayılov, Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin (SOCAR) mətbuat katibi Orxan Hüseynov, “Iteca Caspian” şirkətinin İctimaiyyətlə əlaqələr və Tədbirlər departamentinin rəhbəri Nuru Səfərəliyev, Bakı Enerji Forumunun layihə rəhbəri Aynurə Nəzərli, “Caspian Oil and Gas” və “Caspian Power” sərgilərinin layihə rəhbəri Nailə Əliyeva iştirak edib.
Tədbirə kütləvi informasiya vasitələrinin nümayəndələri və tədbirin təşkilat komitəsinin üzvləri qatılıb.
Bakı Enerji Həftəsi özündə üç mötəbər tədbiri birləşdirir: 29-cu Beynəlxalq Xəzər Neft və Qaz Sərgisi “Caspian Oil&Gas”, 12-ci Xəzər Beynəlxalq Energetika və Yaşıl Enerji Sərgisi “Caspian Power” və 29-cu Bakı Enerji Forumu. “Caspian Oil&Gas” və “Caspian Power” sərgiləri Bakı Ekspo Mərkəzində, Bakı Enerji Forumu isə ekoloji konseptdə inşa edilmiş Bakı Konqres Mərkəzində təşkil ediləcək.
Bakı Enerji Həftəsində 37 ölkədən 300-dək şirkət iştirakını təsdiq etmişdir. Tədbirdə Azərbaycanla yanaşı, ABŞ, Almaniya, Avstraliya, Avstriya, Belarus, Belçika, Bəhreyn, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Bolqarıstan, Böyük Britaniya, Çexiya, Çin, Əlcəzair, Finlandiya, Fransa, Gürcüstan, Hindistan, İraq, İsrail, İsveç, İtaliya, Latviya, Qazaxıstan, Qətər, Macarıstan, Monako, Niderland, Norveç, Özbəkistan, Rumıniya, Rusiya Federasiyası, Səudiyyə Ərəbistanı, Sloveniya, Türkiyə, Ukrayna və Yaponiya iştirak edir. Bu ölkələr arasında İsveç, Hindistan və Sloveniyadan olan şirkətlər ilk dəfədir ki, tədbirə qatılırlar. Bu ilki sərginin tərkibi iştirakçıların ümumi sayının 15%-ni təşkil edən yeni şirkətlər hesabına yenilənib. Onların əksəriyyəti Azərbaycanın yaşıl enerji sahəsinə yüksək maraq göstərən xarici iştirakçılardır. Sərgi sahəsinin 40%-i isə tanınmış şirkətlərə, sərgilərin daimi iştirakçılarına məxsusdur.
4, 5 və 6 iyun tarixlərində Koroğlu metro stansiyasından Bakı Ekspo Mərkəzi və əks istiqamətdə avtobuslar fəaliyyət göstərəcəkdir. Bu xidmətin rəsmi sponsoru “AZFEN” və “TEKFEN” şirkətləridir. Avtobusların cədvəli haqqında ətraflı məlumatı sərgilərin saytından əldə etmək mümkündur.
Tədbir çox sayda sponsorlar cəlb edir. Baş tərəfdaşı SOCAR olan Bakı Enerji Həftəsin builki sponsorları “ABB”, “ACWA POWER”, “ADNOC”, “AIQ”,  “Ansaldo Energia”, “AZFEN”, “Baku Steel Company”, “bp”, “Caspian Drilling Company”, “Caspian Marine Services”, “Deloitte & Touch”, “GAP İnşaat”, “GL”, “INPEX”, “John Wood Group PLC” ("Wood"), “KOLIN İnşaat”, “Masdar”, “MOL Group”, “Nobel Energy”, “Photomate”, “Saudi Aramco”, “SEE BREEZE”, “SLB”, “TEKFEN”, “TotalEnergies”, “Turkiye Petrolleri”, “Uniper” və “Ural Steel” şirkətləridir. Bakı Enerji Forumunun intellektual tərəfdaşı qismində “Boston Consulting Group” şirkəti çıxış edir.
Bakı Enerji Həftəsi haqqında ətraflı məlumatları www. bew.az saytından, eləcə də sosial şəbəkə hesablarından əldə etmək mümkündür.

Press conference of the Baku Energy Week was held
On May 30, a press conference dedicated to Baku Energy Week, the most prestigious event in the energy field, was held at the Hilton Baku Hotel.
The event was attended by press secretary of the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan Jahid Mikayilov, press secretary of the State Oil Company of the Republic of Azerbaijan (SOCAR) Orkhan Huseynov, the head of the Events and Public Relations Department of Iteca Caspian, Nuru Safaraliyev, project manager of Baku Energy Forum Aynura Nazarli, and project manager of Caspian Oil&Gas and Caspian Power Naila Aliyeva.
Representatives of the mass media and members of the organizing committee of the exhibitions were also present at the press conference.
Baku Energy Week encompasses three prestigious events: the 29th International Caspian Oil and Gas Exhibition - Caspian Oil&Gas, the 12th Caspian International Energy and Green Energy Exhibition - Caspian Power, and the 29th Baku Energy Forum. The Caspian Oil&Gas and Caspian Power exhibitions will be held in the Baku Expo Centre, while the Baku Energy Forum will be held in the Baku Convention Centre, which is built with an ecological concept.
Approximately 300 companies from 37 countries have confirmed their participation in the Baku Energy Week. Alongside Azerbaijan, Algeria, Australia, Austria, Bahrain, Belarus, Belgium, Bulgaria, China, the Czech Republic, Finland, France, Georgia, Germany, Great Britain, Hungary, India, Iraq, Israel, Italy, Japan, Kazakhstan, Latvia, Monaco, the Netherlands, Norway, Qatar, Romania, Russian Federation, Saudi Arabia, Slovenia, Sweden, Turkey, Ukraine, United Arab Emirates, United States and Uzbekistan participates at the event. The composition of this year's exhibition has been enriched by new companies, constituting 15% of the total participants, with a notable interest in green energy in Azerbaijan. Well-known companies, accounting for 40% of the exhibition space, are also prominently featured.
On June 4, 5 and 6, buses will operate from “Koroglu” metro station to Baku Expo Center and in the opposite direction. The official sponsor of the shuttle buses is "AZFEN" and "TEKFEN" companies. Detailed information about the bus schedule can be found on the exhibition website.
The event attracts many sponsors. This year's sponsors of Baku Energy Week, whose key partner is SOCAR, includes the companies "ABB", "ACWA POWER", "ADNOC", "AIQ",  "Ansaldo Energia", "AZFEN", "Baku Steel Company", "bp", "Caspian Drilling Company", "Caspian Marine Services", "Deloitte & Touch", "GAP Construction", "GL", "INPEX", "John Wood Group PLC" ("Wood"), "KOLIN Construction", "Masdar", "MOL Group", "Nobel Energy", "Photomate", “Saudi Aramco”, "SEE BREEZE", “SLB", "TEKFEN", "TotalEnergies", "Türkiye Petrolleri", "Uniper" and "Ural Steel". The "Boston Consulting Group" company acts as an intellectual partner of the Baku Energy Forum.
The organizers of the event are "Iteca Caspian", "Caspian Event Organizers" and their international partners "ICA Events", “CEM FZ LLC”. Baku Energy Week is actively supported by the Association of Azerbaijan Exhibition Organizers (ASTA) in 2024, similarly to last year. The companies "AzExpoMontage" LLC, "Caspian Freight Services", "Ateshgah Insurance”, "Hyatt Regency Baku", "Ibis Baku City", "Radisson Hotel Baku", "Lilac" and "Greenwich Travel Club" act as official partners to the event.