Bakı Enerji Həftəsinə həsr olunmuş mətbuat konfranı keçirildi
30 may tarixində “Hilton Baku” otelində enerji sahəsinin nüfuzlu tədbiri olan Bakı Enerji Həftəsinə həsr olunmuş mətbuat konfransı keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Energetika Nazirliyinin mətbuat katibi Cahid Mikayılov, Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin (SOCAR) mətbuat katibi Orxan Hüseynov, “Iteca Caspian” şirkətinin İctimaiyyətlə əlaqələr və Tədbirlər departamentinin rəhbəri Nuru Səfərəliyev, Bakı Enerji Forumunun layihə rəhbəri Aynurə Nəzərli, “Caspian Oil and Gas” və “Caspian Power” sərgilərinin layihə rəhbəri Nailə Əliyeva iştirak edib.
Tədbirə kütləvi informasiya vasitələrinin nümayəndələri və tədbirin təşkilat komitəsinin üzvləri qatılıb.
Bakı Enerji Həftəsi özündə üç mötəbər tədbiri birləşdirir: 29-cu Beynəlxalq Xəzər Neft və Qaz Sərgisi “Caspian Oil&Gas”, 12-ci Xəzər Beynəlxalq Energetika və Yaşıl Enerji Sərgisi “Caspian Power” və 29-cu Bakı Enerji Forumu. “Caspian Oil&Gas” və “Caspian Power” sərgiləri Bakı Ekspo Mərkəzində, Bakı Enerji Forumu isə ekoloji konseptdə inşa edilmiş Bakı Konqres Mərkəzində təşkil ediləcək.
Bakı Enerji Həftəsində 37 ölkədən 300-dək şirkət iştirakını təsdiq etmişdir. Tədbirdə Azərbaycanla yanaşı, ABŞ, Almaniya, Avstraliya, Avstriya, Belarus, Belçika, Bəhreyn, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Bolqarıstan, Böyük Britaniya, Çexiya, Çin, Əlcəzair, Finlandiya, Fransa, Gürcüstan, Hindistan, İraq, İsrail, İsveç, İtaliya, Latviya, Qazaxıstan, Qətər, Macarıstan, Monako, Niderland, Norveç, Özbəkistan, Rumıniya, Rusiya Federasiyası, Səudiyyə Ərəbistanı, Sloveniya, Türkiyə, Ukrayna və Yaponiya iştirak edir. Bu ölkələr arasında İsveç, Hindistan və Sloveniyadan olan şirkətlər ilk dəfədir ki, tədbirə qatılırlar. Bu ilki sərginin tərkibi iştirakçıların ümumi sayının 15%-ni təşkil edən yeni şirkətlər hesabına yenilənib. Onların əksəriyyəti Azərbaycanın yaşıl enerji sahəsinə yüksək maraq göstərən xarici iştirakçılardır. Sərgi sahəsinin 40%-i isə tanınmış şirkətlərə, sərgilərin daimi iştirakçılarına məxsusdur.
4, 5 və 6 iyun tarixlərində Koroğlu metro stansiyasından Bakı Ekspo Mərkəzi və əks istiqamətdə avtobuslar fəaliyyət göstərəcəkdir. Bu xidmətin rəsmi sponsoru “AZFEN” və “TEKFEN” şirkətləridir. Avtobusların cədvəli haqqında ətraflı məlumatı sərgilərin saytından əldə etmək mümkündur.
Tədbir çox sayda sponsorlar cəlb edir. Baş tərəfdaşı SOCAR olan Bakı Enerji Həftəsin builki sponsorları “ABB”, “ACWA POWER”, “ADNOC”, “AIQ”,  “Ansaldo Energia”, “AZFEN”, “Baku Steel Company”, “bp”, “Caspian Drilling Company”, “Caspian Marine Services”, “Deloitte & Touch”, “GAP İnşaat”, “GL”, “INPEX”, “John Wood Group PLC” ("Wood"), “KOLIN İnşaat”, “Masdar”, “MOL Group”, “Nobel Energy”, “Photomate”, “Saudi Aramco”, “SEE BREEZE”, “SLB”, “TEKFEN”, “TotalEnergies”, “Turkiye Petrolleri”, “Uniper” və “Ural Steel” şirkətləridir. Bakı Enerji Forumunun intellektual tərəfdaşı qismində “Boston Consulting Group” şirkəti çıxış edir.
Bakı Enerji Həftəsi haqqında ətraflı məlumatları www. bew.az saytından, eləcə də sosial şəbəkə hesablarından əldə etmək mümkündür.

Состоялась пресс-конференция, посвященная Бакинской Энергетической Неделе
30 мая в отеле «Hilton Baku» состоялась пресс-конференция, посвященная Бакинской Энергетической Неделе –престижному мероприятию в сфере энергетики.
В пресс-конференции приняли участие пресс-секретарь Министерства Энергетики Азербайджанской Республики Джахид Микаилов, пресс-секретарь Государственной нефтяной компании Азербайджанской Республики («SOCAR») Орхан Гусейнов, руководитель отдела по связям с общественностью и организации мероприятий компании «Iteca Caspian» Нуру Сафаралиев, руководитель проектов «Caspian Oil and Gas» и «Caspian Power» Наиля Алиева и руководитель проекта Бакинского Энергетического Форума Айнура Назарли.
Участие в конференции приняли представители СМИ и члены организационного комитета мероприятия.
Бакинская Энергетическая Неделя объединяет в себе три значимых мероприятия: 29-ю Международную Выставку «Нефть и Газ Каспия» Caspian Oil&Gas, 12-ю Каспийскую Международную Выставку «Энергетика и Зеленая Энергия» Caspian Power и 29-й Бакинский Энергетический Форум. Выставки «Caspian Oil & Gas» и «Caspian Power» будут организованы в Баку Экспо Центре, а Бакинский Энергетический Форум - в Бакинском Конгресс Центре, построенном по экологической концепции.
Участие в Бакинской Энергетической Неделе подтвердили около 300 компаний из 37 стран. Помимо Азербайджана, в мероприятии примут участие представители Австралии, Австрии, Алжира, Беларуси, Бельгии, Бахрейна, Болгарии, Великобритании, Венгрии, Германии, Грузии, Израиля, Индии, Ирака, Италии, Казахстана, Катара, Китая, Латвии, Монако, Нидерландов, Норвегии, Объединенных Арабских Эмиратов, Румынии, Российской Федерации, Саудовская Аравия, Словении, США, Турции, Узбекистана, Украины, Финляндии, Франции, Чехии, Швеции и Японии. Среди этих стран впервые в мероприятии принимают участие компании из Швеции, Индии и Словении. Состав выставки этого года обновился за счет новых компаний, которые составили 15% от общего количества участников. Большинство из них являются иностранными участниками, проявляющие высокий интерес к зеленой энергетике Азербайджана. 40% выставочной площади занимают известные компании – постоянные участники выставок.
4, 5 и 6 июня автобусы будут курсировать от станции метро «Кероглу» до Баку Экспо Центра и в обратном направлении. Официальным спонсором этого сервиса являются компании «AZFEN» и «TEKFEN». Подробную информацию о расписании автобусов можно найти на сайте выставки.
Бакинская Энергетическая Неделя привлекает множество спонсоров, среди которых ведущие мировые и азербайджанские компании: «ABB», «ACWA POWER», «ADNOC», «AIQ», «Ansaldo Energia», «AZFEN», «Baku Steel Company», «BP», «Caspian Drilling Company», «Caspian Marine Services», «Deloitte & Touch» (консалтинговый партнер), «GAP Construction», «GL», «INPEX», «John Wood Group PLC» («Wood»), «KOLIN Construction», «Masdar», «MOL Group», «Nobel Energy», «Photomate (Huawei)», «Saudi Aramco», «SEA BREEZE», «SLB», «TEKFEN», «TotalEnergies», «Turkiye Petrolleri», «Wolterskluwer (Enablon)», «Uniper» и «Ural Steel». Компания «Boston Consulting Group» выступает интеллектуальным партнером Бакинского Энергетического Форума.
Организаторами «Baku Energy Week» являются компании «Iteca Caspian» и «Caspian Event Organisers» совместно с «ICA Events» и «CEM FZ LLC» в качестве международных партнеров. В 2024 году, как и в прошлом году, Бакинская Энергетическая Неделя активно поддерживается Ассоциацией Организаторов Выставок Азербайджана (ASTA). Официальными партнерами Бакинской Энергетической Недели выступают компании ООО «AzExpoMontage», «Caspian Freight Services», «Ateshgah Insurance», «Hyatt Regency Baku», «Ibis Baku City», «Radisson Hotel Baku», «Lilac» и «Greenwich Travel Club».
Более подробную информацию о Бакинской Энергетической Неделе можно найти на сайте www.bew.az, а также в аккаунтах в социальных сетях.