Bakıda Bakı Enerji Forumu keçiriləcək
5-6 iyun tarixlərində ekoloji konseptdə inşa edilmiş Bakı Konqres Mərkəzində Bakı Enerji Həftəsi çərçivəsində Xəzər regionunun enerji sahəsindəki ən mühüm tədbirlərindən olan 29-cu Bakı Enerji Forumu keçiriləcək.
Bakı Enerji Forumuna Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi dəstək göstərir, Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) isə baş tərəfdaş qismində çıxış edir. Bundan başqa, Foruma Neft İxrac Edən Ölkələr Təşkilatı (OPEC) dəstək göstərir. OPEC-in Baş katibi Haysam Əl-Qays bu il Bakı Enerji Forumuna salamlama məktubu göndərib.
Bakı Enerji Həftəsi çərçivəsində keçirilən Bakı Enerji Forumu öz növbəsində enerji sektorundakı aktual məsələlərin müzakirə edildiyi və enerji sənayesində əhəmiyyətli tərəflərin bir araya gəldiyi bir platformadır. Bu tədbir dünya miqyasında enerji təhlükəsizliyi, enerji istehsalı və digər əhəmiyyətli məsələləri müzakirə etmək üçün beynəlxalq nümayəndələri və təşkilatları cəlb edəcək. Son 29 ildir ki, Forum bu sektorun əsas oyunçularını və liderlərini bir araya toplayır, eləcə də, enerji sahəsində yeni əməkdaşlıqların qurulması, təcrübə mübadiləsi və yeni inkişaf istiqamətlərinin müəyyən edilməsinə kömək edir.
Bakı Konqres Mərkəzində təşkil edilən forumda ümumilikdə 600-dən çox deleqat iştirak edəcək. İştirakçılar siyahısına Azərbaycanla yanaşı, Almaniya, ABŞ, Avstraliya, Belçika, BƏƏ, Bolqarıstan, Böyük Britaniya, Çexiya, Çin, Əlcəzair, Finlandiya, Fransa, İsveçrə, İraq, İtaliya, Macarıstan, Norveç, Qazaxıstan, Qətər, Rumıniya, Rusiya, Səudiyyə Ərəbistan, Sloveniya, Türkiyə və Yaponiyadan olan şirkətlər daxildir. Bu il forumun proqramında rekord sayda 81 spiker yer alacaq.
Forumda həm Azərbaycan, həm də Xəzər regionu üçün vacib olan enerji məsələləri gündəmdə olacaqdır.
Forumun gündəliyinə daxil olan əsas mövzular enerji təhlükəsizliyi, enerji keçidi və yaşıl enerji layihələrinin müzakirəsi və maliyyələşdirilməsidir. İki gün davam edəcək tədbirə “Enerji təhlükəsizliyi və dayanıqlılığa dair beynəlxalq əməkdaşlıq”, “Enerji təhlükəsizliyi 2.0”, “Xəzər regionunda kəşfiyyat və hasilat imkanları”, “Davamlı Enerji: Xəzər regionunda Yaşıl Enerji Potensialı”, “Yeni texnologiyalar və rəqəmsallaşdırma”, “Qaz dialoqu: Enerji böhranı zamanı qaz təchizatının rolu”, “Neft axınları: Kross-logistika və Azərbaycanda infrastrukturun inkişafı”, “Uğurlu enerji keçidində insan kapitalının rolu” kimi mövzular müzakirə olunacaqdır. COP29 ərəfəsində Bakı Enerji Forumunun proqramına “Yaşıl dünya naminə. COP29 strateji inkişaf yolları” adlı xüsusi sessiya da əlavə olunub. Sessiyada məruzəçi qismində iştirak etmək üçün digər ölkələrdən xüsusi  qonaqlar dəvət olunub. Sessiyalarda Böyük Britaniya, Macarıstan, Bəhreyn, İraq, Sloveniya, Əlcəzairdən nazirlər, o cümlədən Avropa Komissiyası, Qaz İxrac Edən Ölkələr Forumu (GECF), Beynəlxalq Bərpa Olunan Mənbələr Agentliyi (IRENA) və digər beynəlxalq təşkilatların rəhbərləri çıxış edəcəklər.
Forumun proqramında, Azərbaycanda yaşıl enerji resurslarının inkişafına dair müzakirələr də yer alacaq. Bakı Enerji Forumu öz növbəsində, “yaşıl enerji” sahəsində beynəlxalq təşkilatlar, müxtəlif ölkələr və sərmayədarlarla fəal əməkdaşlıq etmək üçün bir platforma rolunu oynayacaq.
Ekoloji problemlər və bu problemlərin Yer kürəsi üçün yaratdığı təhlükələr, onların qarşısının alınması yolları, eləcə də yaşıl enerji kimi mövzular Bakı Enerji Həftəsi çərçivəsində keçirilən tədbirlər proqramında xüsusi yer tutacaq. Tullantıların qarşısının alınmasına yönəlmiş prinsiplər toplusu olan “Zero Waste” prinsipinə sadiq qalaraq, 2024-cü ildə də Bakı Enerji Forumu zamanı çap vasitələrindən istifadə minimum səviyyəyə qədər azaldılaraq, əsasən elektron vasitələrə üstünlük veriləcək. Beynəlxalq “Zero Food Waste” təşəbbüsünü dəstəkləyərək, forum zamanı qidadan optimal istifadə prinsipi də tətbiq ediləcək.
Tədbirin keçiriləcəyi Bakı Konqres Mərkəzi ekoloji konseptdə inşa edilmişdir. Belə ki, mərkəzin damında quraşdırılmış günəş enerjisi panelləri vasitəsilə kifayət qədər enerji toplanması sayəsində enerji istifadəsinə sərf olunan xərclər azaldılmışdır.
Ənənəvi olaraq, Bakı Enerji Həftəsi çərçivəsində baş tutacaq tədbirlər zamanı ikitərəfli işgüzar görüşlər (B2B, B2G) keçiriləcəkdir. Burada yerli və xarici şirkətlərin nümayəndələri üzbəüz formatda əməkdaşlıq və gələcək tərəfdaşlıq yollarını müzakirə edə biləcəklər. İllərdir sənayenin inkişafına önəmli töhfəsini verməyi bacaran Bakı Enerji Forumu ölkəmizdə qabaqcıl təcrübə və yeni ideyaların mübadiləsində mühüm rol oynayır. Forumlarda müzakirə olunan mövzular həll edilməli olan problemləri müəyyənləşdirir, eləcə də onların həlli yollarını təklif edir. Forumlarda qəbul edilən qərarlar müəyyən standartların və strategiyaların formalaşmasına təsir göstərir.
Bundan əlavə, forum şəbəkələri genişləndirməyə, tərəfdaşlıq əlaqələri qurmağa və əməkdaşlıq üçün yeni imkanlar yaratmağa kömək edir. Tədbir çox sayda sponsorları cəlb edib. Baş tərəfdaşı SOCAR olan Bakı Enerji Həftəsinin builki sponsorları “ABB”, “ACWA POWER”, “ADNOC”, “AIQ”, “Ansaldo Energia”, “AZFEN”, “Baku Steel Company”, “bp”, “Caspian Drilling Company”, “Caspian Marine Services”, “GAP Construction”, “GL”, “INPEX”, “KOLIN Construction”, “Masdar”, “MOL Group”, “Nobel Energy”, “Photomate (Huawei)”, “Saudi Aramco”, “SEA BREEZE”, “SLB”, “TEKFEN”, “TotalEnergies”, “Türkiye Petrolleri”, “Uniper”, “Ural Steel”, “Wolters Kluwer (Enablon)” və «Wood» şirkətləridir. Bakı Enerji Forumunun intellektual tərəfdaşı qismində “Boston Consulting Group”, konsaltinq tərəfdaşı qismində isə  “Deloitte & Touche” şirkəti çıxış edir.
Bakı Enerji Həftəsi və Bakı Enerji Forumu haqqında ətraflı məlumatları www.bew.az, www.bakuenergyforum.az, saytlarından, eləcə də sosial şəbəkə hesablarından əldə etmək mümkündür.

The Baku Energy Forum is to be held in Baku
On June 5-6, the 29th Baku Energy Forum, one of the most significant events in the energy sector of the Caspian region, will be held as part of the Baku Energy Week in the Baku Convention Centre, which is built with an ecological concept.
Additionally, the Organization of the Petroleum Exporting Countries (OPEC) endorses the Forum. OPEC Secretary General Haysam Al-Qais extended a greeting letter to the Baku Energy Forum this year.
Baku Energy Week serves as a platform where current issues in the energy sector are discussed, and important parties in the energy industry come together. This event attracts international representatives and organizations to discuss energy security, energy production, and other critical global issues. For the past 29 years, the Forum gathers the key players and leaders of the field, as well as provides assistance in establishing new cooperation in the field of energy, exchanging experiences, and determining new directions of development.
More than 600 delegates are expected to attend the forum organized at the Baku Congress Centre. Alongside Azerbaijan, companies from Algeria, Australia, Belgium, Bulgaria, China, the Czech Republic, Finland, France, Germany, Great Britain, Hungary, Iraq, Italy, Japan, Kazakhstan, Norway, Qatar, Romania, Russian Federation, Saudi Arabia, Slovenia, Switzerland, Türkiye, United Arab Emirates, and the United States are included in the list of participants. This year, there will be a record number of 81 speakers within the program of the Forum.
Energy issues crucial to both Azerbaijan and the Caspian region as a whole will be on the agenda at the forum. The main topics included in the forum's program are energy security, energy transition, and the discussion and financing of green energy projects. Topics such as " International Cooperation for Energy Security and Sustainability", "Energy security 2.0",  "Exploration and Production Opportunities in the Caspian Region", “Renewable Energy: Green Energy Potential in the Caspian Region”, " New Technologies and Digitalization",  "Gas dialogue: The role of gas supply during the energy crisis", "Oil Flows: Cross-Logistics and Infrastructure Development in Azerbaijan" and "The role of human capital in a successful energy transition" will be discussed at the event. On the eve of COP29, a special session called "Empowering and accelerating green transition: strategies for COP29 and for Green World" was also added to the program of the Baku Energy Forum. Special guests from other countries were invited to participate in the session as speakers. Ministers from Algeria, Bahrain, Great Britain, Hungary, Iraq, and Slovenia, as well as heads of the European Commission, the Gas Exporting Countries Forum (GECF), the International Renewable Energy Agency (IRENA), and other international organizations, will speak at the sessions.
The forum's program will encompass discussions on the development of green energy resources in Azerbaijan. In turn, the Baku Energy Forum will serve as a platform for active cooperation with international organizations, various countries, and investors in the field of “green energy”.
The Baku Congress Centre, where the event is to be held, has also been constructed in an ecological concept. Thus, due to the sufficient energy collection from solar panels installed on the roof of the centre, energy consumption costs have been reduced.
As per tradition, bilateral business meetings (B2B, B2G) will take place during the events of Baku Energy Week. Here, representatives from local and foreign companies will have the opportunity to engage in face-to-face discussions regarding potential cooperation and future partnerships.
The Baku Energy Forum, a pivotal contributor to the industry's advancement over the years, holds a significant role in facilitating the exchange of cutting-edge expertise and innovative ideas within our country. Delving into various topics, the forums not only pinpoint prevalent challenges but also offer solutions to address them. The resolutions forged during these deliberations wield considerable influence over the formulation of industry standards and strategic frameworks. Furthermore, the forum serves as a catalyst for expanding networks, fostering partnerships, and cultivating novel avenues for collaboration within the energy sector.
The event attracted many sponsors. This year's sponsors of Baku Energy Week, whose key partner is SOCAR, includes the companies "ABB", "ACWA POWER", "ADNOC", "AIQ",  "Ansaldo Energia", "AZFEN", "Baku Steel Company", "bp", "Caspian Drilling Company", "Caspian Marine Services", "GAP Construction", "GL", "INPEX", "KOLIN Construction", "Masdar", "MOL Group", "Nobel Energy", "Photomate (Huawei)", “Saudi Aramco”, "SEE BREEZE", “SLB", "TEKFEN", "TotalEnergies", "Türkiye Petrolleri", "Uniper", "Ural Steel", “Wolters Kluwer (Enablon)”, and “Wood”. The "Boston Consulting Group" serves as the intellectual partner of the Baku Energy Forum, while "Deloitte & Touche" acts as the consulting partner.
The organizers of the event are the companies "Iteca Caspian" and "Caspian Event Organizers", and their international partners "ICA Events", and “Caspian Event Management FZ-LLC”. Baku Energy Week is actively supported by the Association of Azerbaijan Exhibition Organizers (ASTA) in 2024, similarly to last year. The companies "AzExpoMontage" LLC, "Caspian Freight Services", "Ateshgah Insurance”, "Hyatt Regency Baku", "Ibis Baku City", "Radisson Hotel Baku", "Lilac" and "Greenwich Travel Club" act as official partners to the event.
More information about the Baku Energy Week and the Baku Energy Forum can be found at www. bew.az and www. bakuenergyforum.az respectively, as well as through social media.