Azərbaycan qazını daşıyacaq IGB kəməri vaxtında istifadəyə veriləcək
Azərbaycan təbii qazını Bolqarıstana çatdıracaq 182 kilometrlik Yunanıstan-Bolqarıstan birləşdirici qaz kəmərinin (Interconnector Greece – Bulgaria - IGB) tikintisi çərçivəsində 90-95% işlər yerinə yetirilib.
APA-Economics”in Yunanıstan mətbuatına istinadən verdiyi məlumata görə, gözlənilir ki, qaz kəmərinin tikintisi vaxtında bitəcək (sonuncu dəfə müəyyən edilən istifadəyə verilmə tarixi – 2022-ci ilin iyul ayı) və iyulun əvvəlində qaz Yunanıstandan bu xətt ilə Bolqarıstana tədarük ediləcək.
Qeyd olunur ki, IGB kəmərinin tikintisi bitmək üzrədir.
Xatırladaq ki, Yunanıstan-Bolqarıstan birləşdirici qaz kəmərinin istifadəyə verilməsinin təxirə salınması səbəbindən (2020-ci ilin sonunda istifadəyə verilməli idi) Azərbaycan qazı Bolqarıstana müvəqqəti olaraq Yunanıstanın sərhəd nöqtəsində (Kula-Sidirokastro) mövcud birləşdirici xətlə nəql edilir.
Komotini (Yunanıstan) və Stara Zaqora (Bolqarıstan) arasında tikilən 182 km-lik IGB boru kəmərinin illik ötürmə gücü 3 mlrd. kubmetr olacaq, gələcəkdə bu göstərici 5 mlrd. kubmetrə çatdırıla bilər.
Qeyd edək ki, Bolqarıstanın "Bulgargaz" şirkəti "Şahdəniz-2" layihəsi çərçivəsində "Şahdəniz" konsorsiumu ilə ildə 1 mlrd. kubmetr qazın nəqli ilə bağlı müqavilə imzalayıb. Azərbaycan 2020-ci ilin dekabrın 31-dən Trans-Adriatik boru kəməri (TAP) vasitəsi ilə Avropaya qaz ixracına başlayıb. Bu boru kəməri Yunanıstan, Albaniya və Adriatik dənizindən keçməklə İtaliyanın cənubuna qədər uzanır.

Трубопровод IGB для транспортировки азербайджанского газа будет сдан в эксплуатацию вовремя
Завершено 90-95% работ в рамках строительства соединительного 182-километрового греко-болгарского газопровода (Interconnector Greece - Bulgaria - IGB), по которому азербайджанский природный газ будет поступать в Болгарию.
Как сообщает АПА-Экономикс со ссылкой на греческие СМИ, ожидается, что строительство газопровода будет завершено в срок (последний срок ввода в эксплуатацию - июль 2022 года), а поставки газа из Греции в Болгарию по этой магистрали начнутся в начале июля.
Отмечается, что строительство газопровода IGB близится к завершению.
Отметим, в связи с отсрочкой ввода в эксплуатацию греко-болгарского соединительного газопровода, ввод в эксплуатацию которого был запланирован в конце 2020 года, азербайджанский газ временно транспортируется в Болгарию по соединительной линии на границе с Грецией (Кула-Сидирокастро).
182-километровый трубопровод IGB между Комотини (Греция) и Стара-Загорой (Болгария) будет иметь пропускную способность 3 млрд. кубометров газа в год, в перспективе этот показатель может достичь 5 млрд. кубометров.
Отметим, в рамках проекта «Шах Дениз-2» болгарская компания «Булгаргаз» подписала с консорциумом «Шахдениз» соглашение по транспортировке 1 млрд. кубометров газа в год. Азербайджан начал экспорт газа в Европу по Трансадриатическому трубопроводу (TAP) 31 декабря 2020 года. Этот трубопровод протянулся через Грецию, Албанию и Адриатическое море на юг Италии.