Bakı Enerji Forumu iyunun 2-3-də Bakı Konqres Mərkəzində keçiriləcək
İyunun 2-3-də Bakı Konqres Mərkəzində keçiriləcək Bakı Enerji Forumu Bakı Enerji Həftəsinin ayrılmaz tərkib hissəsidir.
Tədbirdə qlobal enerji perspektivləri, yaşıl enerjiyə keçidin maliyyələşdirilməsi, qaz təchizatı məsələləri, Xəzər regionunda kəşfiyyat və hasilat imkanlarının xəritəsi və bir sıra digər aktual məsələlər müzakirə olunacaq.
Bu il forumda dünyanın 20 ölkəsindən 400-dən çox nümayəndə iştirak edir. Forumun proqramına 50 məruzəçinin 25dən çox mövzusu daxildir. Plenar iclas “Enerji keçid dövründə dəyişən dünyada yeni imkanlar və problemlər” mövzusuna həsr olunub.
Forumun proqramına aktual mövzular da daxil edilib: Qlobal enerji perspektivləri; Xalis sifira aparan yol; Enerji sektorunda az karbonlu gələcəyə keçid üçün kadr potensiali; Xəzər regionunda kəşfiyyat və hasilat imkanlarin xəritəsi; Ekoloji və sənaye təhlükəsizliyin təmin edilməsi: yeni yanaşma və yeni texnologiyalar; Neft-kimya kompleksinin inkişaf perspektivləri: cari və gələcək layihələr; Xüsusi sessiya: “Azərbaycanda dənizdə külək enerjisinin yol xəritəsi” World Bankın təşəbbüsü ilə Bakı Enerji Forumunun çərçivəsində keçiriləcək. İclasda Azərbaycan Respublikası energetika nazirinin müavini, beynəlxalq maliyyə institutları və korporasiyaların nümayəndələrinin çıxış edəcəyi gözlənilir.
Аzərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti və bp Eksploreyşn (Kaspian Si) Limited şirkəti arasında bərpa olunan enerji mənbələri üzrə ali təhsil proqramının həyata keçirilməsi ilə bağlı çərçivə sazişinin və bir sıra ikitərəfli sazişlərin də imzalanmağı gözlənilir.
Tədbirin məruzəçiləri arasında: Azərbaycan, Bolqarıstan, Rumıniya energetika nazirləri; Moldova və Serbiyanın baş nazir müavinləri; Qaz İxrac Edən Ölkələr Forumunun baş katibi (GECF); Türkiyənin energetika nazirinin müavini; ABŞ-nın enerji ehtiyatları bürosunun və Avropa komissiyasının nümayəndələri; SOCAR, bp, TPAO, Equinor, Uniper, Tenaris, TotalEnergies, Masdar, ACWA Power və digər enerji sektorunun şirkət rəhbərlərinin çıxışları.
Yerli və xarici şirkətlərin nümayəndələrinin ünsiyyət qurmasına və mümkün əməkdaşlığın bütün aspektlərini ətraflı müzakirə etməyə imkan verəcək ikitərəfli B2B işgüzar görüşlər forum çərçivəsində keçiriləcək.
Forumun möhtəşəm yekunu Qarabağın işğaldan azad edilmiş ərazilərində baş tutacaq. İyunun 4-də Şuşa şəhərində Bakı Enerji Forumunun iştirakçıları ilə sessiya keçiriləcək.
Bakı Enerji Forumu Azərbaycan Respublikası Energetika Nazirliyi və SOCAR – ın rəsmi dəstəyi ilə həyata keçirilir.
Səfər sessiyası “Qarabağ regionunda yaşıl enerjinin potensialı və imkanları” mövzusuna həsr olunub.Çıxış edənlər arasında SOCAR, bp, Masdar, ACWA Power, TotalEnergies kimi şirkətlərin nümayəndələri yer alır.
Bakı Enerji Forumunun sponsorları arasında: əsas tərəfdaş SOCAR, qızıl sponsorlar - bp, Equinor, Masdar, gümüş sponsor - INPEX, bürünc sponsorlar - PAŞA Bank, Tenaris, TotalEnergies, Uniper SE, Microsoft, Baker Hughes, TechnipFMC.
Forum enerji sənayesinin aparıcı nümayəndələri ilə görüşmək, yeni səmərəli və qarşılıqlı faydalı əlaqələr qurmaq və mövcud əlaqələri genişləndirmək üçün unikal imkan yaradacaq.

The Baku Energy Forum, which will be held on June 2-3 at the Baku Convention Center
The Baku Energy Forum, which will be held on June 2-3 at the Baku Convention Center, is an integral part of the Baku Energy Week.
The event will focus on global energy prospects, financing the transition to green energy, gas supply issues, a map of exploration and production opportunities in the Caspian region and a number of other topical issues.
This year more than 400 delegates from 20 countries of the world take part in the Baku Energy Forum. The forum program includes more than 25 topics from 50 speakers. The plenary session is devoted to the topic: "Energy in the transition period - New opportunities and challenges in transforming world”.
Related topics have been added to the forum program: Global energy outlook; Path to net zero; Unlocking workforce potential for transition towards a lower carbon future in the energy sector; Ensuring environmental and industrial safety: latest approaches and new Technologies; Mapping exploration and production opportunities in the Caspian region; Oil refining and petrochemistry sector: current projects and development prospects; Gas dialogue: the role of gas infrastructure in the decarbonised period.
Also, at the initiative of the World Bank, a special session will be held within the framework of the event: Azerbaijan offshore wind roadmap. It is expected that the meeting will be addressed by the Deputy Minister of Energy of the Republic of Azerbaijan, representatives of international financial institutions and corporations. The signing of the Agreement on the implementation of the Higher Renewable Energy Program between bp and the Azerbaijan State University of Oil and Industry and the signing of a number of other agreements is expected.
Among the speakers of the forum: Ministers of Energy of the Republic of Azerbaijan, Bulgaria, Romania; Deputy Prime Ministers of Moldova and Serbia; Deputy Minister of Energy of Turkey; representatives of the Bureau of Energy Resources (USA), the European Economic Commission (ECE); Secretary General of the Gas Exporting Countries Forum (GECF); heads of companies such as: SOCAR, bp, TPAO, Equinor, Uniper, Tenaris, TotalEnergies, Masdar, ACWA Power, and a number of the most key companies in the energy sector.
Bilateral business meetings in B2B format will be held within the framework of the forum, which will allow representatives of local and foreign companies to communicate and discuss in detail all aspects of possible cooperation.
The ceremonial end of the forum will take place in the liberated territories of Karabakh. On June 4, Shusha will host a session with the participants of the Baku Energy Forum.
Session in Shusha is dedicated to the topic “Green Energy Potential and opportunities in Karabakh Region”. Speakers include representatives of such companies as: SOCAR, bp, Masdar, ACWA Power, TotalEnergies.
The general partner of the forum is SOCAR; gold sponsors - ACWA Power, bp, Equinor, Masdar; silver sponsor - INPEX; bronze sponsors - Baker Hughes, Microsoft, PASHA bank, TechnipFMC, Tenaris, TotalEnergies, Uniper.
The Forum will provide a unique opportunity to meet with leading representatives of the energy industry, build new effective and mutually beneficial relationships and expand existing ones.