Bakı Enerji Forumu iyunun 2-3-də Bakı Konqres Mərkəzində keçiriləcək
İyunun 2-3-də Bakı Konqres Mərkəzində keçiriləcək Bakı Enerji Forumu Bakı Enerji Həftəsinin ayrılmaz tərkib hissəsidir.
Tədbirdə qlobal enerji perspektivləri, yaşıl enerjiyə keçidin maliyyələşdirilməsi, qaz təchizatı məsələləri, Xəzər regionunda kəşfiyyat və hasilat imkanlarının xəritəsi və bir sıra digər aktual məsələlər müzakirə olunacaq.
Bu il forumda dünyanın 20 ölkəsindən 400-dən çox nümayəndə iştirak edir. Forumun proqramına 50 məruzəçinin 25dən çox mövzusu daxildir. Plenar iclas “Enerji keçid dövründə dəyişən dünyada yeni imkanlar və problemlər” mövzusuna həsr olunub.
Forumun proqramına aktual mövzular da daxil edilib: Qlobal enerji perspektivləri; Xalis sifira aparan yol; Enerji sektorunda az karbonlu gələcəyə keçid üçün kadr potensiali; Xəzər regionunda kəşfiyyat və hasilat imkanlarin xəritəsi; Ekoloji və sənaye təhlükəsizliyin təmin edilməsi: yeni yanaşma və yeni texnologiyalar; Neft-kimya kompleksinin inkişaf perspektivləri: cari və gələcək layihələr; Xüsusi sessiya: “Azərbaycanda dənizdə külək enerjisinin yol xəritəsi” World Bankın təşəbbüsü ilə Bakı Enerji Forumunun çərçivəsində keçiriləcək. İclasda Azərbaycan Respublikası energetika nazirinin müavini, beynəlxalq maliyyə institutları və korporasiyaların nümayəndələrinin çıxış edəcəyi gözlənilir.
Аzərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti və bp Eksploreyşn (Kaspian Si) Limited şirkəti arasında bərpa olunan enerji mənbələri üzrə ali təhsil proqramının həyata keçirilməsi ilə bağlı çərçivə sazişinin və bir sıra ikitərəfli sazişlərin də imzalanmağı gözlənilir.
Tədbirin məruzəçiləri arasında: Azərbaycan, Bolqarıstan, Rumıniya energetika nazirləri; Moldova və Serbiyanın baş nazir müavinləri; Qaz İxrac Edən Ölkələr Forumunun baş katibi (GECF); Türkiyənin energetika nazirinin müavini; ABŞ-nın enerji ehtiyatları bürosunun və Avropa komissiyasının nümayəndələri; SOCAR, bp, TPAO, Equinor, Uniper, Tenaris, TotalEnergies, Masdar, ACWA Power və digər enerji sektorunun şirkət rəhbərlərinin çıxışları.
Yerli və xarici şirkətlərin nümayəndələrinin ünsiyyət qurmasına və mümkün əməkdaşlığın bütün aspektlərini ətraflı müzakirə etməyə imkan verəcək ikitərəfli B2B işgüzar görüşlər forum çərçivəsində keçiriləcək.
Forumun möhtəşəm yekunu Qarabağın işğaldan azad edilmiş ərazilərində baş tutacaq. İyunun 4-də Şuşa şəhərində Bakı Enerji Forumunun iştirakçıları ilə sessiya keçiriləcək.
Bakı Enerji Forumu Azərbaycan Respublikası Energetika Nazirliyi və SOCAR – ın rəsmi dəstəyi ilə həyata keçirilir.
Səfər sessiyası “Qarabağ regionunda yaşıl enerjinin potensialı və imkanları” mövzusuna həsr olunub.Çıxış edənlər arasında SOCAR, bp, Masdar, ACWA Power, TotalEnergies kimi şirkətlərin nümayəndələri yer alır.
Bakı Enerji Forumunun sponsorları arasında: əsas tərəfdaş SOCAR, qızıl sponsorlar - bp, Equinor, Masdar, gümüş sponsor - INPEX, bürünc sponsorlar - PAŞA Bank, Tenaris, TotalEnergies, Uniper SE, Microsoft, Baker Hughes, TechnipFMC.
Forum enerji sənayesinin aparıcı nümayəndələri ilə görüşmək, yeni səmərəli və qarşılıqlı faydalı əlaqələr qurmaq və mövcud əlaqələri genişləndirmək üçün unikal imkan yaradacaq.

Бакинский Энергетический Форум пройдет 2-3 июня в Бакинском Конгресс Центре
Бакинский Энергетический Форум, пройдет 2-3 июня в Бакинском Конгресс Центре является неотъемлемой частью Бакинской Энергетической Недели.
Мероприятие будет посвящено глобальным энергетическим перспективам, финансированию перехода к зеленой энергетике, вопросам поставок газа, карте возможностей разведки, добычи в Каспийском регионе и ряду других актуальных вопросов.
В этом году в Бакинском энергетическом форуме принимают участие более 400 делегатов из 20 стран мира. В программе форума более 25 тем от 50 спикеров. Пленарное заседание посвящено энергетике в переходный период: новые возможности и вызовы в меняющемся мире.
В программу форума добавлены актуальные темы: Обзор развития мировой энергетики; Путь к чистому нулю; Раскрытие кадрового потенциала для перехода к низкоуглеродному будущему в энергетическом секторе; Обеспечение экологической и промышленной безопасности: современные подходы и новые технологии; Поиск и реализация возможностей по разведке и добычи в Каспийском регионе; Сектор нефтепереработки и нефтехимии: текущие проекты и перспективы развития; Газовый диалог: роль газовой инфраструктуры в период декарбонизации.
Так же по инициативе Всемирного банка в рамках мероприятия пройдет специальная сессия: дорожная карта оффшорной ветроэнергетики Азербайджана. Ожидается, что на заседании выступят заместитель министра энергетики Азербайджанской Республики, представители международных финансовых институтов и корпораций.
Ожидается подписание Соглашения по внедрению Высшей Программы по возобновляемой энергетике между bp и Азербайджанским Государственным Университетом Нефти и Промышленности и ряда двухсторонних соглашений.
Среди спикеров форума: министры энергетики Азербайджанской Республики, Болгарии, Румынии; заместители премьер-министров Молдовы и Сербии; заместитель министра энергетики Турции, представители Бюро Энергетических Ресурсов (США), Европейской экономической комиссии (ЕЭК); генеральный секретарь Форума стран-экспортеров газа (ФСЭГ); руководители таких компаний, как: SOCAR, bp, TPAO, Equinor, Uniper, Tenaris, TotalEnergies, Masdar, ACWA Power, и ряда самых ключевых компаний энергетического сектора.
В рамках форума состоятся двусторонние деловые встречи в формате B2B, которые позволят представителям местных и зарубежных компаний пообщаться и детально обсудить все аспекты возможного сотрудничества.
Торжественное завершение форума состоится на освобожденных территориях Карабаха. 4 июня в рамках Бакинской Энергетической Недели в Шуше состоится выездное заседание  с участниками Бакинского Энергетического Форума. Заседание проходит при поддержке Министерства Энергетики Азербайджанской Республики и Государственной Нефтяной Компании Азербайджанской Республики (SOCAR) .
Выездная сессия посвящена теме «Потенциал и возможности зеленой энергетики в Карабахской области». Среди спикеров выступают представители таких компаний как: SOCAR, bp, Masdar, ACWA Power, TotalEnergies.
Генеральный партнер форума– SOCAR; золотые спонсоры – ACWA Power, bp, Equinor, Masdar; серебряный спонсор – INPEX; бронзовые спонсоры – Baker Hughes, Microsoft, PASHA bank, TechnipFMC, Tenaris, TotalEnergies, Uniper.
Форум предоставит уникальную возможность встретиться с ведущими представителями энергетической отрасли, построить новые эффективные и взаимовыгодные отношения и расширить существующие.