Bakı Enerji Forumunda qlobal enerji perspektivləri araşdırılıb və müzakirə edilib
İyunun 4-də Bakı Enerji Həftəsi çərçivəsində keçirilən və dünyanın 20 ölkəsindən 400-dən çox nümayəndənin iştirak etdiyi Bakı Enerji Forumu öz işini başa çatdırıb. Tədbir qlobal enerji perspektivləri, yaşıl enerjiyə keçidin maliyyələşdirilməsi, qaz təchizatı məsələləri, Xəzər regionunda kəşfiyyat və hasilat imkanlarının xəritəsi və bir sıra digər aktual məsələlərə həsr olunub. Forumun təşkilatçıları “Iteca Caspian” şirkəti və onun beynəlxalq tərəfdaşlarıdır.
İyunun 2-3-də Bakı Konqres Mərkəzində baş tutan forumda əllidən çox məruzəçi çıxış edib. Forumu Azərbaycanın Energetika naziri Pərviz Şahbazov açıq elan edib. O, həm ölkənin ənənəvi neft-qaz sənayesinə, həm də yaşıl enerjiyə keçidlə bağlı məsələlərə toxunub. Plenar sessiya keçid dövründəki enerjiyə: dəyişən dünyada yeni imkanlar və çağırışlara həsr olunub.
Forumun məruzəçiləri arasında Azərbaycan Respublikası, Bolqarıstan, Rumıniyanın Energetika nazirləri; Moldova və Serbiyanın Baş Nazirlərinin müavinləri; Türkiyənin Energetika nazirinin müavini, Energetika Resursları Bürosunun (ABŞ), Avropa İqtisadi Komissiyasının (ECE) nümayəndələri; Qaz İxrac Edən Ölkələr Forumunun (GECF) baş katibi; “SOCAR”, “bp”, “TPAO”, “Equinor”, “Uniper”, “Tenaris”, “TotalEnergies”, “Masdar”, “ACWA Power” və enerji sektorunun bir sıra ən əsas şirkətlərinin rəhbərləri yer alır.
Nümayəndələr dünya enerji sektorunun inkişafı, Xəzər regionunda kəşfiyyat və hasilat imkanlarının həyata keçirilməsi, layihələr və beynəlxalq əməkdaşlıq perspektivlərini müzakirə ediblər.
Dünya Bankının təşəbbüsü ilə Forum çərçivəsində “Azərbaycanda dəniz külək enerjisi üzrə yol xəritəsi” sessiyası keçirilib. Həmçinin “bp” şirkəti ilə Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti arasında Ali Bərpa Olunan Enerji Proqramının həyata keçirilməsinə dair Sazişin imzalanması baş tutub.
Forum çərçivəsində B2B formatında ikitərəfli işgüzar görüşlər keçirilib, bu görüşlərdə enerji sənayesinin aparıcı nümayəndələri arasında görüşlər, yeni səmərəli və qarşılıqlı faydalı əlaqələr və əməkdaşlığın genişləndirilməsi, perspektivli sazişlərin imzalanması nəzərdə tutulub.
Tədbirin təntənəli yekunu işğaldan azad edilmiş Qarabağ torpaqlarında olub. İyunun 4-də Şuşada Bakı Enerji Forumunun iştirakçıları ilə görüş keçirilib.

Бакинский Энергетический Форум изучил и обсудил глобальные энергетические перспективы
Четвертого июня завершил свою работу Бакинский Энергетический Форум, который проходил в рамках Бакинской Энергетической Недели и собрал более 400 делегатов из 20 стран мира. Мероприятие было посвящено глобальным энергетическим перспективам, финансированию перехода к зеленой энергетике, вопросам поставок газа, карте возможностей разведки, добычи в Каспийском регионе и ряду других актуальных вопросов. Организаторами форума являются Iteca Caspian и ее международные партнеры.
В процессе работы форума, проходившем 2-3 июня в Бакинском Конгресс Центре, выступило свыше пятидесяти спикеров. Открыл форум министр энергетики Азербайджана Пярвиз Шахбазов. Он коснулся как традиционной для страны отрасли нефти и газа, так и перехода на «зеленую энергетику». Пленарное заседание было посвящено энергетике в переходный период: новые возможности и вызовы в меняющемся мире.
Среди спикеров форума министры энергетики Азербайджанской Республики, Болгарии, Румынии; заместители премьер-министров Молдовы и Сербии; заместитель министра энергетики Турции, представители Бюро Энергетических Ресурсов (США), Европейской экономической комиссии (ЕЭК); генеральный секретарь Форума стран-экспортеров газа (ФСЭГ); руководители таких компаний, как: SOCAR, bp, TPAO, Equinor, Uniper, Tenaris, TotalEnergies, Masdar, ACWA Power, и ряда самых ключевых компаний энергетического сектора.
Делегаты обсудили вопросы развития мировой энергетики, реализацию возможностей по разведке и добычи в каспийском регионе, проекты и перспективы международного сотрудничества.
По инициативе Всемирного банка в рамках Форума прошла сессия «Дорожная карта оффшорной ветроэнергетики Азербайджана». Также состоялось подписание Соглашения по внедрению Высшей Программы по возобновляемой энергетике между bp и Азербайджанским Государственным Университетом Нефти и Промышленности.
В рамках Форума состоялись двусторонние деловые встречи в формате B2B, обеспечившие встречи ведущих представителей энергетической отрасли, новые эффективные и взаимовыгодные отношения и расширение сотрудничество, подписание перспективных соглашений.
Торжественное завершение мероприятия состоялось на освобожденных территориях Карабаха. 4 июня в Шуше прошло заседание с участниками Бакинского Энергетического Форума.