İyun ayında Bakı beynəlxalq tədbirin sahibi olacaq
İyunun 2-dən 3-dək Bakı Konqres Mərkəzində Bakı Enerji Forumu keçiriləcək. Bakı Enerji Həftəsinin bir hissəsi olan forum qlobal enerji bazarının əsas oyunçularını, beynəlxalq şirkətlərin rəhbərlərini və mütəxəssislərini bir araya gətirərək, mövcud çağırışları, enerji sənayesinin inkişaf yollarını və tərəfdaşlıqları müzakirə edəcək.
Bakı Enerji Forumu bu illər ərzində enerji sektorunun əsas tədbiri statusu qazanmış Xəzər Neft və Qaz konfransının ənənələrini davam etdirəcək və öz proqramını yeni enerji seqmentləri ilə genişləndirəcək.
Bu il forumda dünyanın 20 ölkəsindən 300-dən çox nümayəndə iştirak edir. Forumun proqramına 50 məruzəçinin 25 mövzusu daxildir. Plenar iclas “Enerji keçid dövründə dəyişən dünyada yeni imkanlar və problemlər” mövzusuna həsr olunub.
Forumun proqramına aktual mövzular da daxil edilib: “Qlobal enerji perspektivləri”, “Enerji sektorunda az karbonlu gələcəyə keçid üçün kadr potensialı”, “Xəzər regionunda kəşfiyyat və hasilat imkanların xəritəsi”, “Ekoloji və sənaye təhlükəsizliyin təmin edilməsi: yeni yanaşma və yeni texnologiyalar”, “Qaz dialoqu: dekarbonizasiya dövründə qaz infrastrukturunun rolu”, “Neft-kimya kompleksinin inkişaf perspektivləri: cari və gələcək layihələr”, “Neft-qaz sahəsinin dayanıqlı inkişafı: yeni rəqəmsal cəbhə”. Forumda Xəzər regionunda yeni hasilat imkanları, qaz marşrutları, neft emalı və neft-kimya layihələrinin maliyyələşdirilməsi də nəzərdən keçiriləcək.
Tədbirin məruzəçiləri: Azərbaycan, Bolqarıstan, Rumıniya energetika nazirləri; İraq Respublikasının neft naziri; Qaz İxrac Edən Ölkələr Forumunun baş katibi (GECF); ABŞ-nın enerji ehtiyatları bürosunun və Avropa komissiyasının nümayəndələri; SOCAR, bp, TPAO, Equinor, Uniper, Tenaris, TotalEnergies, Masdar, ACWA Power, Lamor Corporation və enerji sektorunun ən əsas şirkətlərin rəhbərləri.
Yerli və xarici şirkətlərin nümayəndələrinin ünsiyyət qurmasına və mümkün əməkdaşlığın bütün aspektlərini ətraflı müzakirə etməyə imkan verəcək ikitərəfli B2B işgüzar görüşlər forumun proqramına daxildir.
Bakı Enerji Forumu Azərbaycan Respublikası Energetika Nazirliyi və SOCAR – ın rəsmi dəstəyi ilə həyata keçirilir.

В июне в Баку пройдет международное мероприятие
Бакинский Энергетический Форум пройдет 2 и 3 июня в Бакинском Конгресс Центре.  Являясь частью Бакинской Энергетической Недели, форум соберет ключевых игроков мирового энергетического рынка, руководителей и специалистов международных компаний для обсуждения современных вызовов, путей развития энергетической отрасли и партнерства.
Бакинский Энергетический Форум продолжит традиции конференции Нефть и газ Каспия, которая за годы проведения приобрела статус главного ежегодного события в энергетической сфере, и расширит свою программу новыми энергетическими сегментами.
В этом году в форуме принимают участие более 300 делегатов из 20 стран мира. В программу форума включено 25 тем от 50 спикеров. Пленарное заседание форума посвящено теме: «Энергетика в переходный период: новые возможности и вызовы в меняющемся мире».
Также в программу форума вошли актуальные темы: «Обзор Развития мировой энергетики», «Раскрытие кадрового потенциала для перехода к низкоуглеродному будущему в энергетическом секторе», «Поиск и реализация возможностей по разведке и добычи в Каспийском регионе», «Обеспечение экологической и промышленной безопасности: современные подходы и новые технологии», «Газовый диалог: Роль газовой инфраструктуры в период декарбонизации», «Сектор нефтепереработки и нефтехимии: текущие проекты и перспективы развития», «Устойчивость и нефтегазовой индрустрии: новые рубежи в цифровизации». Также в рамках форума будут рассмотрены: новые возможности добычи в Каспийском регионе, газовые маршруты, нефтепереработка и финансирование нефтехимических проектов.
Среди спикеров форума: министры энергетики Азербайджанской Республики, Болгарии, Румынии; министр нефти Ирака; представители Бюро Энергетических Ресурсов (США), Европейской экономической комиссии (ЕЭК); генеральный секретарь Форума стран-экспортеров газа (ФСЭГ); руководители таких компаний, как: SOCAR, bp, TPAO, Equinor, Uniper, Tenaris, TotalEnergies, Masdar, ACWA Power, Lamor Corporation и ряда самых ключевых компаний энергетического сектора.
В программу форума включены двухсторонние деловые встречи B2B, которые позволят представителям местных и иностранных компаний пообщаться и детально обсудить все стороны возможного сотрудничества.