Rövşən Nəcəf: “Dostluq” yatağı faydalı əməkdaşlıq üçün yeni imkanlar açır”
“Dostluq” yatağının karbohidrogen resurslarının birgə kəşfiyyatı, işlənilməsi və mənimsənilməsi haqqında Anlaşma Memorandumu Azərbaycan və Türkmənistan üçün neft-qaz sektorunda faydalı əməkdaşlıq üçün yeni imkanlar açır".
“Report”un Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətinə (SOCAR) istinadən verdiyi məlumata görə, bunu şirkətin prezidenti Rövşən Nəcəf rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin 27-ci "Türkmənistanın nefti və qazı - 2022" beynəlxalq sərgi və konfransında iştirak etmək məqsədilə Türkmənistanın paytaxtı Aşqabada səfəri zamanı bildirib.
Məlumata görə, sərgi-konfransın “Enerjinin gələcəyi – yeni çağırışlar və imkanlar” mövzusunda keçirilən plenar sessiyasında çıxış edən R.Nəcəf iki ölkə arasında müxtəlif sahələr üzrə əməkdaşlığın inkişafına zəmin yaradan mövcud müqavilə-hüquq bazasından bəhs edib, Cənub Qaz Dəhlizinin ölkəmizlə yanaşı, region ölkələri üçün də böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib.
Bu günə qədər Bakı-Tbilisi-Ceyhan boru kəməri vasitəsilə 32 milyon ton Türkmənistan neftinin dünya bazarlarına çıxarıldığını qeyd edən SOCAR prezidenti şirkətin neft-qaz sektorundakı çoxşaxəli fəaliyyəti, Xəzər hövzəsində malik olduğu imkanlar və uzunmüddətli strateji hədəfləri barədə də danışıb.

The Memorandum of Understanding on the joint exploration, development, and exploitation of hydrocarbon resources of the Dostlug field opens up new opportunities for beneficial cooperation for Azerbaijan and Turkmenistan in the oil and gas sector, SOCAR President Rovshan Najaf said at the 27th International Conference and Expo "Oil and Gas of Turkmenistan" (OGT-2022) in Ashgabat, Report informs.
According to SOCAR, Rovshan Najaf, who made a speech at the plenary session on the theme "The future of energy - new challenges and opportunities," spoke about the existing contract-legal framework that creates the basis for the development of cooperation between the two countries in various fields, and said that the Southern Gas Corridor is of great importance for the countries of the region, including Azerbaijan.
Noting that 32 million tons of Turkmenistan's oil have been exported to the world markets through the Baku-Tbilisi-Ceyhan pipeline so far, the SOCAR president also spoke about the company's multifaceted activities in the oil and gas sector, its opportunities in the Caspian basin, and its long-term strategic goals.