Rövşən Nəcəf: “Dostluq” yatağı faydalı əməkdaşlıq üçün yeni imkanlar açır”
“Dostluq” yatağının karbohidrogen resurslarının birgə kəşfiyyatı, işlənilməsi və mənimsənilməsi haqqında Anlaşma Memorandumu Azərbaycan və Türkmənistan üçün neft-qaz sektorunda faydalı əməkdaşlıq üçün yeni imkanlar açır".
“Report”un Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətinə (SOCAR) istinadən verdiyi məlumata görə, bunu şirkətin prezidenti Rövşən Nəcəf rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin 27-ci "Türkmənistanın nefti və qazı - 2022" beynəlxalq sərgi və konfransında iştirak etmək məqsədilə Türkmənistanın paytaxtı Aşqabada səfəri zamanı bildirib.
Məlumata görə, sərgi-konfransın “Enerjinin gələcəyi – yeni çağırışlar və imkanlar” mövzusunda keçirilən plenar sessiyasında çıxış edən R.Nəcəf iki ölkə arasında müxtəlif sahələr üzrə əməkdaşlığın inkişafına zəmin yaradan mövcud müqavilə-hüquq bazasından bəhs edib, Cənub Qaz Dəhlizinin ölkəmizlə yanaşı, region ölkələri üçün də böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib.
Bu günə qədər Bakı-Tbilisi-Ceyhan boru kəməri vasitəsilə 32 milyon ton Türkmənistan neftinin dünya bazarlarına çıxarıldığını qeyd edən SOCAR prezidenti şirkətin neft-qaz sektorundakı çoxşaxəli fəaliyyəti, Xəzər hövzəsində malik olduğu imkanlar və uzunmüddətli strateji hədəfləri barədə də danışıb.

Ровшан Наджаф: "Достлуг” дает новые возможности для сотрудничества Азербайджана и Туркменистана
Меморандум о взаимопонимании по совместной разведке, разработке и освоению углеводородных ресурсов месторождения "Достлуг" открывает для Азербайджана и Туркменистана новые возможности для плодотворного сотрудничества в нефтегазовой сфере.
Как сообщает Report со ссылкой на Государственную нефтяную компанию Азербайджана (SOCAR), об этом заявил президент компании Ровшан Наджаф во время визита в столицу Туркменистана Ашхабад для участия в 27-й Международной конференции и выставке "Нефть и газ Туркменистана - 2022".
Выступая на пленарной сессии “Будущее энергетики - новые вызовы и возможности”, Р.Наджаф рассказал о договорно-правовой базе, дающей основу для развития сотрудничества между двумя странами в различных сферах.
Он также отметил, что созданный Азербайджаном и его партнерами Южный газовый коридор, с помощью которого газ с месторождения "Шахдениз" экспортируется в Европу, имеет большое значение как для самой страны, так и для всего региона.
Сообщив, что на сегодняшний день по трубопроводу Баку-Тбилиси-Джейхан на мировые рынки поставлено 32 млн тонн туркменской нефти, президент SOCAR также проинформировал о многогранной деятельности компании в нефтегазовом секторе, возможностях, которыми она обладает в Каспийском бассейне, и о долгосрочных стратегических целях.