SOCAR bəzi yataqların işlənilməsində kənar podratçılara üstünlük verəcək
Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətinin (SOCAR) portfoliosuna strateji əhəmiyyətli ehtiyatlara malik olan yataqlarla yanaşı, tükənmiş, çətin çıxarıla bilən ehtiyatlarla müşahidə edilə bilən yataqlar da daxildir.
“Report”un məlumatına görə, bunu SOCAR-ın yataqların işlənməsi üzrə vitse-prezidenti Yaşar Lətifov bu gün keçirilən parlamentin plenar iclasında bildirib.
Onun sözlərinə görə, bu yataqlarda hasilatın stabil saxlanılması, artırılması və eyni zamanda fəaliyyətin dayanıqlığını təmin etmək üçün vəsait tələb edən, ancaq SOCAR-ın ümumi strategiyası baxımından o qədər də investisiya yatırılması baxımından maraq kəsb etməyən yataqların işlənilməsində kənar podratçı tərəflərin xüsusi rejimli risk xidmət sazişlərinin çərçivəsində işlənilməsinə üstünlük verilir.
O bildirib ki, bunun da əsasında SOCAR tərəfindən əlavə investisiya riskini yaratmadan hasilatın artırılması, fəaliyyətin dayanıqlığının təmin olunması, vətəndaşların iş yerləri ilə təmin edilməsi və sosial problemlərin həll edilməsi üçün məqsəd müvafiq ekosistem və biznes mühiti yaradılıb.

SOCAR привлечет подрядчиков для разработки ряда месторождений
Наряду с месторождениями, обладающими стратегически важными запасами, у Государственной нефтяной компании Азербайджана (SOCAR) есть истощенные месторождения, а также залежи с трудноизвлекаемыми запасами.
Как сообщает Report, об этом заявил вице-президент SOCAR по разработке месторождений Яшар Латифов на пленарном заседании парламента.
По его словам, при разработке месторождений, требующих значительных средств для поддержания стабильной добычи и наращивания производства, но не представляющих интерес с точки зрения инвестиций в рамках общей стратегии SOCAR, предпочтение отдается разработке их с привлечением подрядчиков в рамках риск-сервисных контрактов.
Он отметил, что SOCAR создала соответствующую экосистему и бизнес-среду, целью которой является увеличение добычи без дополнительных инвестиционных рисков, обеспечение устойчивости деятельности, обеспечение граждан рабочими местами и решение социальных проблем.